Akcesoria do kawy

Akcesoria do kawy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Akcesoria do kawy-poradnik Westwing

Nic tak nie poprawia nastroju o poranku jak pyszna, pobudzająca kawa. Aromatyczny napój wymaga odpowiedniego przygotowania, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Na smak kawy składają się nie tylko jej rodzaj i marka, ale też sposób parzenia oraz naczynie, w jakim jest podawana. Istotne jest też prawidłowe przechowywanie produktu. Domową kuchnię warto wyposażyć w praktyczne akcesoria do kawy.

Mała czarna, cappuccino czy caffè latte – każdy może przygotować w domu idealną kawę dla siebie. Pomogą w tym nowoczesne akcesoria do kawy: od pojemnika do przechowywania przez spieniacz do mleka po eleganckie filiżanki. Dzięki praktycznym akcesoriom do kawy można się poczuć jak profesjonalny barista i zaproponować gościom menu kawowe z prawdziwego zdarzenia!

Akcesoria do kawy: przechowywanie

Świeżo zmieloną kawę lub świeże ziarna należy przechowywać w pojemniku nieprzepuszczającym powietrza. Chroni on produkt przed wilgocią i zapewnia zachowanie pełni aromatu. W sklepach są dostępne najróżniejszych rozmiarów puszki i ceramiczne pojemniki do kawy. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonany pojemnik, musi on mieć bardzo szczelne zamknięcie. Dzięki temu kawa zachowa świeżość na dłużej.

Akcesoria do kawy: parzenie

Poza elektrycznymi ekspresami ciśnieniowymi i przelewowymi coraz większą popularnością cieszą się alternatywne metody parzenia kawy. Koszty zakupu odpowiednich akcesoriów i ich utrzymania są niższe, a uzyskiwana kawa równie dobra:

  • Dripper – prosty ekspres przelewowy w kształcie stożka, do którego wkłada się filtr. Dripper umieszcza się bezpośrednio na kubku lub filiżance.
  • Chemex – ekspres w charakterystycznej formie szklanej klepsydry. Filtr umieszcza się w górnej części, a napar spływa powoli do dolnej. Specjalne filtry zapewniają wyjątkowo delikatny smak kawy.
  • Zaparzacz francuski – czyli prasa do kawy. To szklane naczynie wyposażone w stały filtr, opuszczany na dno (wraz z fusami) za pomocą specjalnego tłoczka.

Akcesoria do spieniania mleka

Spienione mleko to składnik wielu napojów kawowych, takich jak cappuccino i latte macchiato. Miłośnikom kawy z mlekiem polecamy produkty takie, jak:

  • ręczny spieniacz (ubijak),
  • dzbanek do spieniania mleka,
  • spieniacz elektryczny w formie dzbanka,
  • spieniacz elektryczny w formie miksera.

Warto pamiętać, że oprócz ilości mleka duże znaczenie ma kolejność mieszania go z kawą. Dolewając espresso do gorącego mleka z warstwą piany otrzymuje się latte macchiato. W odwrotnej kolejności przygotowuje się natomiast zwykłą caffè latte.

Akcesoria do serwowania napojów kawowych

Kawę dla większej liczby osób można podać w eleganckim dzbanku. Dzbanek do kawy jest bardziej smukły niż dzbanek do herbaty. Powinien mieć grube ścianki, aby kawa jak najdłużej była gorąca.

Filiżanki do poszczególnych rodzajów kawy różnią się wielkością i mają pojemność:

  • klasyczne – około 200 ml,
  • do cappuccino – około 150 ml,
  • do espresso – maksymalnie 70 ml.

Napoje kawowe z dodatkiem mleka serwuje się w wysokich szklankach. Są wykonane ze szkła żaroodpornego i mają pojemność około 350 ml.