Akcesoria do sauny

Akcesoria do sauny

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Akcesoria do sauny-poradnik Westwing

Wizyta w saunie to wyjątkowa terapia dla ciała i duszy. Regularne korzystanie z sauny stymuluje krążenie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia nastrój i wygląd skóry. Sauna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wie o tym każdy, kto choć raz miał okazję spróbować tej wyjątkowej formy relaksu. Do wizyty w saunie należy się jednak właściwie przygotować. Aby móc w pełni korzystać z jej zalet, warto zaopatrzyć się w dobre akcesoria do sauny.

Produkty do saun umilą chwile w nich spędzone i wpłyną na komfort korzystania z gorących kąpieli. Oto kilka wskazówek, co może przydać się w saunie z prawdziwego zdarzenia.

Akcesoria do sauny: termo- i higrometry

Termometr i higrometr pozwolą na bieżąco monitorować temperaturę i wilgotność panujące w saunie. W zależności od upodobań możemy korzystać z sauny suchej, mokrej lub parowej. Temperatura w saunie suchej wynosi zwykle 75 – 100° C, a wilgotność jest wyjątkowo niska – tylko 10%. W saunie mokrej panuje temperatura od 50°C do 90°C (temperatura wzrasta wraz z czasem trwania seansu), a wilgotność wynosi od 25 do 45%. W saunie parowej temperatura wynosi 40 – 50°C przy bardzo wysokiej wilgotności sięgającej nawet 100%. Wilgotność i temperatura w istotny sposób wpływają na komfort korzystania z sauny.

Ceberki i wiaderka

Ceberki i wiaderka nie przydadzą się w saunie suchej czy kabinie infrared, za to w saunie mokrej będą niezastąpione! Polewając gorące kamienie wodą wytwarzamy parę, dzięki której wzrasta wilgotność powietrza w saunie. Wodę najlepiej przygotować przed seansem – pomocne okazać się mogą wiaderka i ceberki do sauny wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury i dużą wilgotność. Świetnie sprawdzą się ładne, klasycznie drewniane wiaderka z plastikowym wkładem, a miedziane zestawy podkreślą elegancki wygląd sauny.

Chochle i chochelki

Chochle i chochelki to nieodłączne elementy tradycyjnej sauny. Służą do polewania wodą gorących kamieni. Chochle są tak wyprofilowane, by łatwo było nabierać wodę z cebra. Chochle wykonane są zwykle z drewna w różnych odcieniach.

Klepsydry

W saunach nie należy wieszać tradycyjnych zegarów (wysokie temperatury mogłyby źle wpłynąć na działanie baterii). Długość pobytu w saunie pomoże odmierzyć praktyczna klepsydra odporna na warunki panujące w saunie. Obrotowe i mocowane do ściany klepsydry są zwykle wykonane z drewna i żaroodpornego szkła wypełnionego piaskiem. Czas przesypywania się piasku wynosi 15 minut.

Zagłówki

Aby pobyt w saunie był w pełni komfortowy, warto wyposażyć to pomieszczenie w zagłówki. Zagłówki ułatwiają leżenie w wygodnej i prawidłowej pozycji podczas seansów w saunie. Zagłówek może być wykonany z drewna sosnowego, olchowego, lipowego lub afrykańskiego drewna abachi. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, sztywnych oparć pod głowę są elastyczne, ale wytrzymałe i odporne na nagrzewanie, zagłówki bambusowe.

Galanteria do sauny

Gruba czapka w saunie to nieczęsty widok, ale jej zalet nie sposób przecenić! Czapka do sauny to doskonały izolator, który chroni głowę przed przegrzaniem. O jej zakupie powinni pomyśleć wszyscy, którzy pragną wydłużyć pobyt w saunie, a potem chronić głowę przed zimnem na świeżym powietrzu.

Aromaty do sauny

Miłośnicy aromaterapii mogą pomyśleć o zakupie aromatów do sauny, które pomogą stworzyć niepowtarzalną atmosferę i sprawią, że para i powietrze będą pachnieć bardzo zmysłowo! Aromaty zawierają olejki zapachowe, które zostają uwolnione w wysokiej temperaturze. Wystarczy dodać aromat do przygotowanej w cebrze lub wiaderku wody, a potem polewać rozgrzane kamienie w piecu. W zależności od upodobań możemy zdecydować się na zapach jabłka, cytryny, brzozy, sosny, eukaliptusa, mięty pieprzowej lub dziegciu.

Warto poświęcić nieco czasu na wybór potrzebnych akcesoriów do sauny i w pełni rozkoszować się relaksem w wysokich temperaturach!