Alessi

Alessi

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Alessi-poradnik Westwing

Główną intencją firmy Alessi było produkowanie sztuki użytkowej, z naciskiem na sztukę. Ta piękna idea szybko stała się rzeczywistością. Włoski design firmy to nie tylko nietuzinkowość i oryginalność. To wzornictwo, które budzi żywe emocje.

Spośród wiodących światowych firm zajmujących się designem Alessi błyszczy najjaśniej. Bo który z producentów jest w stanie rozbawić do łez wyglądem patelni czy dzbanka do kawy i – co najważniejsze – zrobić to w tak pięknym stylu?

Piękny eksperyment

Alessi słynie przede wszystkim z niekonwencjonalnych projektów akcesoriów kuchennych. Od lat zaskakuje fantazyjnymi kształtami korkociągów, maszyn do kawy czy kieliszków. Produkuje również funkcjonalne komplety garnków i designerskie zastawy stołowe. Niektóre z gadżetów Alessi sprawdzą się także w jadalni i łazience. Wszystko, co zaprojektuje włoska firma, jest niezwykłe – Alessi uwielbia nieskończone zabawy formą i kolorem. Materiały, które najchętniej wykorzystują projektanci, to barwne tworzywa sztuczne oraz stal nierdzewna. Designerzy nie szczędzą także konceptów pełnych drewna, szkła, kryształu czy delikatnej porcelany. Niejednokrotnie surowce są ze sobą ciekawie połączone, tworząc istne designerskie patchworki. Produkty Alessi dedykowane są wszystkim, dla których praca w kuchni nie jest przykrym obowiązkiem. Nowatorska forma kuchennych akcesoriów inspiruje do eksperymentowania w świecie kulinariów!

Historia firmy Alessi

Alessi to firma z ponad 90-letnią tradycją. Jej historia sięga roku 1921, kiedy Giovanni Alessi postanowił założyć warsztat rękodzielniczy we włoskim miasteczku Omegna. Miejscowość położona u podnóża Alp słynęła z solidnego rzemiosła – regionalne produkty najczęściej wykonywano z metalu i drewna. Alessi szybko zapragnął stworzyć własne, nowatorskie rozwiązania i w niedługim czasie otworzył pod Mediolanem firmę Crusinallo. W 1935 roku syn Giovanniego, Carlo Alessi, został głównym projektantem. To dzięki jego wyjątkowym konceptom lata trzydzieste i czterdzieste przyniosły firmie niespodziewane zyski. Przesłanie Carla jako projektanta było jasne – nadać zwyczajnym przedmiotom niezwykłą formę. W roku 1970 Carlo przekazał firmę swojemu starszemu synowi, Alberto. Wkrótce do zespołu dołączyli kolejni utalentowani członkowie rodziny Alessi. Firma rozpoczęła również aktywną współpracę ze sztabem projektantów zewnętrznych. Wielu z nich uważa się dziś za ikony designu.

Alessi współcześnie

AlessiLata dziewięćdziesiąte spełniły największe marzenie założyciela firmy, Giovanniego Alessiego. Firma wylansowała tworzywo tyle oryginalne, ile kontrowersyjne. Był to plastik. Surowiec stereotypowo kojarzony z kiczem w wielkim stylu wkroczył na designerskie salony i pozostał tam do dziś. Piękny design i wspaniałe produkty sprawiły, że akcesoria firmy Alessi stały się rozpoznawalne na całym świecie. Ostatnie dekady przyniosły również podział linii lansowanych przez Alessi. Pierwsza z nich – Oficina Alessi – to linia najbardziej ekskluzywna i innowacyjna. W jej ofercie znajdują się akcesoria limitowane do dwóch tysięcy egzemplarzy. Grupę produktów dedykowaną ludziom mniej zamożnym można natomiast znaleźć pod nazwą Alessi. Linia, w której rządzą najtańsze, najczęściej wykonane z plastiku produkty, jest sygnowana nazwą A di Alessi. Firma współpracuje obecnie z ponad dwustoma twórcami – aż pięćdziesięciu z nich to młodzi, obiecujący artyści. Każdego roku w katalogu Alessi zobaczyć można projekty kilku nowych, uzdolnionych designerów. Mimo że firma pozostaje otwarta na nowości, jej idea nie uległa jakiejkolwiek zmianie. Wciąż ma być oryginalnie, zabawnie i nieco ekscentrycznie.

Projektanci na medal

Alessi zawsze wysoko stawiało poprzeczkę. W latach osiemdziesiątych firma współpracowała z takimi sławami jak Ettore Sottsass czy Alessandro Mendini. Pierwszy z designerów, uważany za jednego z ojców włoskiego designu, projektował głównie klasyczne akcesoria kuchenne wykonane ze szkła i metalu. Mendini tworzył natomiast z surowców absolutnie innowacyjnych. Oprócz ukochanego przez Alessi plastiku lansował także akcesoria wykonane ze sztucznego marmuru. Kolejną sławą, która po dziś dzień projektuje dla włoskiej firmy, jest Guido Venturini. To on odpowiada za większość konceptów z linii A di Alessi. Jego plastikowe mydelniczki, lampki i kubki podbiły serca fanów designu na całym świecie. Alessi to jednak nie tylko włoska krew. Jednym z najznamienitszych francuskich designerów współpracujących z Alessi jest słynący z ekscentrycznego „Ghost Chair” Philippe Starck. Projektant opracował wiele oryginalnych konceptów. Liczne kuchnie zdobi dziś silikonowe drzewko, na którym można zawiesić akcesoria takie jak nożyk do krojenia pizzy czy obieraczkę do warzyw.

Kultowe projekty Alessi

Najbardziej szykowny projekt promowany przez włoską firmę to pojemniki na przyprawy „5070” z 1978 roku. W koncepcie Ettore Sottsassa wszystko jest okrągłe – począwszy od tacki, poprzez zakrętki pojemników, na uchwycie skończywszy. Kwintesencja prostoty i elegancji.

Jedno z najbardziej uroczych akcesoriów w katalogu firmy Alessi to czajnik „MG32”. Produkt opracowany przez wybitnego projektanta Michaela Gravesa w 1985 roku uwodzi funkcjonalnością i zabawnym designem. Zwieńczeniem czajnika jest dziubek w kształcie filigranowego ptaszka, który wygrywa melodię, kiedy woda zaczyna wrzeć.

Wyciskacz do cytrusów „Juicy Salif” projektu Philippe’a Starcka jest najgłośniejszym produktem Alessi. Metalowe, futurystyczne urządzenie zaprojektowane w 1990 roku charakteryzuje niezwykła funkcjonalność. Podczas wyciskania owoców sok trafia prosto do szklanki!

Świat nigdy nie zapomni korkociągów „Anna G”, zaprojektowanych przez Alessandro Mendiniego. Otwieracz w kształcie dziewczynki w barwnej sukience jest obecny w ofercie Alessi od 1994 roku i wciąż pozostaje bardzo modny.

Misa „Niche” to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej mrocznych propozycji lansowanych przez Alessi. Naczynie zaprojektowane przez brytyjską designerkę Zahę Hadid w 2009 roku przywodzi na myśl pogniecioną, czarną kartkę papieru. Mimo że koncept mocno odbiega od radosnego stylu włoskiej firmy, zrobił prawdziwą furorę w świecie designu.

Moc nagród

Najczęściej przyznawaną nagrodą w dziejach Alessi było Compasso d’Oro. W latach 1970-2011 firma wyróżniana była przez organizatorów wydarzenia aż siedem razy. Jednym z najlepszych nagrodzonych projektów jest kawiarka „Neapolitan” zaprojektowana przez Riccardo Dalisiego. Urządzenie przypominające kształtem wydłużoną konewkę łączy prostotę elementów metalowych z opływowymi drewnianymi detalami. Najważniejszym wyróżnieniem dla Alessi była Nagroda Pritzkera, nazywana oscarem designu. Allesi otrzymało ją w roku 2012 za tacę nierdzewną zaprojektowaną przez chińskiego projektanta Wang Shu. Taca zachwyciła jury nieregularnym, geometrycznym kształtem przypominającym fragment stłuczonego szkła. Ostatnie głośne wyróżnienie to GOOD DESIGN Awards 2013. Amerykańska nagroda trafiła do Alessi za niebanalny komplet sztućców zaprojektowany przez japońskiego designera Toyo Ito. Podczas ogłaszania wygranej organizatorzy konkursu gratulowali Alessi innowacyjnego ducha, który towarzyszy firmie przeszło 90 lat.

Niewiele firm potrafi kontynuować rodzinną tradycję, łącząc ją z innowacyjnymi rozwiązaniami. Alessi się to udało. Czyżby zadziałał krzepki duch włoskiej rodziny? A może to pamięć o Giovannim, który od początku pragnął tworzyć produkty wyjątkowe i oryginalne? Jakkolwiek by było, w przypadku Alessi piękny początek familijnego interesu ma też piękne rozwinięcie. A końca nie widać!