Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Altana ogrodowa-poradnik Westwing

Altana ogrodowa

Wiosna i lato to czas, kiedy życie rodzinne i towarzyskie przenosi się do ogrodu. Warto dla takich długich spotkań zaaranżować idealne miejsce. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest altana ogrodowa.  Jest to niewielka, ażurowa konstrukcja z dachem. Ma za zadanie chronić przed promieniami słońca i deszczem. Dodatkowo, wstawione do niej meble ogrodowe sprawią, że stanie się oazą relaksu i miejscem beztroskiego biesiadowania.

Historia altan ogrodowych sięga XVI wieku. Wówczas takie małe budowle były bogato zdobione i stanowiły niezbędną ozdobę szlacheckiego ogrodu. Z czasem ich forma stawała się coraz bardziej wyrafinowana. W XIX wieku modna stała się altana ogrodowa stylizowana na małą antyczną świątynię. Ozdabiano ją licznymi rzeźbami, a nawet malowidłami. Dziś częściej spotyka się proste i lekkie ich formy, najczęściej wykonane są z drewna, choć nie jest to zasada.

Altana ogrodowa i jej rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele różnych altan. Podstawową różnicą między nimi, jest materiał, z którego zostały wykonane.

Najczęściej spotykaną jest altana ogrodowa wykonana z drewna. Takie konstrukcje zapewne spodobają się miłośnikom stylu rustykalnego, chalet i skandynawskiego. Drewniana altana ma wiele zalet. Po pierwsze, łatwo się składa i co za tym idzie, w razie potrzeby można ją przenieść z miejsca na miejsce. Po drugie, z drewna można stworzyć praktycznie wszystko. Drewniane altany mogą być proste, równie dobrze mogą być bogato zdobione. Pole do popisu jest tu bardzo duże. Dodatkowo, bardzo łatwo dobrać do niej dekoracje, bo do drewna po prostu wszystko pasuje. Barwne akcenty, czy wiklinowe meble? Nie ma problemu, z pewnością będą świetnie wyglądały.

Rzadziej spotykane są altany wykonane z metalu. Wprawdzie ich cena zapewne będzie wyższa, niż tych drewnianych, jednak materiał ten jest znacznie bardziej trwały. Dodatkowo taka altana ogrodowa mniej rzuca się w oczy i może stać się konstrukcją, po której będą pięły się rośliny. Kiedy zakwitną, nasz „ogrodowy domek” będzie wyglądał jak scenografia z „Alicji w Krainie Czarów”. Metalowe altany często zdobione są florystycznymi akcentami wykonanymi techniką metaloplastyki. To również dodaje im bajkowego charakteru.

Altana ogrodowa może również stać się barwnym akcentem naszego ogrodu. Jeśli lubimy kolorowe aranżacje, wybierzmy konstrukcję, która będzie cieszyła oko. Jeśli jesteśmy miłośnikami stylu prowansalskiego lub shabby chic, biała altana z delikatnymi zdobieniami, z pewnością sprawi, że we własnym ogrodzie poczujemy się jak w krainie lawendowych pól.

Jak udekorować altanę?

Altana ogrodowa sama w sobie może stanowić piękną dekorację ogrodu. Jednak piękna nigdy nie za wiele, dlatego podpowiadamy jak uczynić nasz ogrodowy domek jeszcze urokliwszym.

Meble ogrodowe, które wstawiamy do altany również mogą stać się jej ozdobą. Wystarczy, że będą pasowały do niej stylem, a ich miękkie poduszki będą zapraszały do wspólnego wypoczynku.

Ciekawą propozycją na dekorację mogą być również zasłony, które będą stanowiły swoistą przewiewną „ścianę” altany. Staną się barwnym akcentem, a swoim wzorem mogą wskazywać ulubiony styl właścicieli ogrodu. Dodatkowo, w wyjątkowo słoneczne dni, dadzą upragniony cień.

Altana ogrodowa pokocha również lampiony i latarenki. Wieczorem będą stylowym źródłem światła, w dzień będą pełniły funkcję dekoracyjną.