Angielska porcelana

Angielska porcelana

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Angielska porcelana-poradnik Westwing

Porcelana to szlachetna forma ceramiki. Chińczycy zajmują się jej wyrobem już od VII wieku naszej ery, a w Europie porcelanę produkuje się od 1709 roku. Zafascynowani chińskimi wyrobami Europejczycy usilnie starali się odkryć recepturę masy porcelanowej. Udało się to dopiero Janowi Fryderykowi Boerttgerowi, który wynalazł w Dreźnie twardą porcelanę kaolinową.

W skład masy porcelanowej wchodzą kaolin, glina, kwarc i skalenia. W XVIII wieku, w Anglii wynaleziono specjalny typ porcelany, w którym podstawowe składniki po łączono z popiołem kostnym.  Nowy wyrób ceramiczny nazwano „bone china” – „bone” w języku angielskim oznacza kość, a „china” to popularna nazwa porcelany.

Angielska porcelana i popiół kostny

Już w średniowieczu znane były właściwości popiołu kostnego, ale dopiero w XVIII wieku popiół wzbudził zainteresowanie angielskich wytwórców masy ceramicznej. Najpierw Thomas Frye, a następnie garncarz Josiah Spode pracowali nad jego wykorzystaniem przy produkcji porcelany. Zastosowanie popiołu dawało nowe możliwości: wyroby z porcelany kostnej mogły być cieńsze i nie deformowały się, charakteryzowały się wyższą przeźroczystością niż zwykła porcelana i mogły występować w wielu odcieniach: od śnieżnej bieli, przez kość słoniową, po ciepłe beże. Produkty „bone china” odniosły ogromny sukces: inne wyroby ceramiczne przestały cieszyć się zainteresowaniem nabywców, za to serwisy z porcelany kostnej na stałe zdominowały angielskie stoły.

Royal Doulton – angielska porcelana godna królów

Nie można mówić o historii angielskiej porcelany nie wspominając o marce Royal Doulton. Firma ta zajmuje się produkcją unikalnych wyrobów z porcelany kostnej. Powstała w 1815 roku w Lambeth nad Tamizą, a potem jej siedzibę przeniesiono do Stoke – on –Trent. Wyroby Royal Doulton o różnych kształtach i wzorach znane są ze swojej niezrównanej jakości. Wykwintne serwisy, popularne zastawy stołowe, eleganckie komplety kawowe, herbaciane i obiadowe doceniła w 1887 roku sama królowa Wiktoria – właściciel firmy, Henry Doulton, otrzymał tytuł rycerski. Porcelana Doultonware zdobiąca stoły królewskie i arystokratyczne została wyróżniona królewskimi gwarancjami. Produkty Royal Doulton zachwycają po dziś dzień: inspirowany angielskimi ogrodami „Old Country Roses” jest nadal najbardziej znanym wzorem porcelany kostnej na świecie.

Angielska porcelana znakiem stylu

Porcelanę „bone china”, podobnie jak inne wyroby ceramiczne, dzielimy na porcelanę użytkową, w skład której wchodzą serwisy, salaterki, filiżanki, doniczki na zioła oraz porcelanę ozdobną, czyli różnego rodzaju figurki i dekoracje. Typowo angielski styl zdobień (naszkliwnych i wszkliwnych) charakteryzujący oba te typy, doskonale wpisze się w styl angielski lub romantyczny. Akcesoria i serwisy z porcelany kostnej ustawione za szybą eleganckiej serwantki będą cieszyć oko także we wnętrzach francuskich i glamour. Produkty bone china to także doskonały pomysł na prezent urodzinowy lub ślubny, zwłaszcza dla tych, którzy cenią kunszt wykonania i najwyższą jakość porcelany.

Stylowa, angielska porcelana na każdy stół

Eleganckie filiżanki, półmiski, salaterki i talerze sprawią, że każdy posiłek zyska wyjątkową oprawę. Na Westwing znajdziesz szeroką ofertę ekskluzywnych naczyń i przedmiotów dekoracyjnych z najwyższej jakości porcelany. Nasza oferta to między innymi: zestawy do kawy i do herbaty, zastawa obiadowa, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz porcelana użytkowa: przyciski do papieru, podpórki do książek, klipsy do serwetek, patery, świeczniki i moździerze. Do nakrycia stołu przydatne będą również nasze koronkowe i haftowane obrusy, bieżniki i serwetki oraz wazony dekoracyjne. Dzięki Westwing z łatwością przygotujesz się na uroczyste przyjęcie! Zarejestruj się na naszej stronie, wypełniając zamieszczony w górnej części strony formularz i czekaj na powiadomienia o aktualnych kampaniach sprzedażowych. Stylowa angielska porcelana w atrakcyjnej cenie? To żaden problem! Strona Westwing umożliwi Ci skompletowanie idealnego zestawu naczyń na wszystkie okazje! Dołącz do nas i wyrusz na wyjątkowe zakupy!