Aranżacja salonu

Aranżacja salonu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Aranżacja salonu-poradnik Westwing

Salon to pokój, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Jest to zwykle jedyne pomieszczenie w domu, w którym można wspólnie odpocząć albo dobrze się bawić. Jest to również miejsce reprezentacyjne – do salonu zaprasza się gości, tutaj organizuje się zarówno duże przyjęcia rodzinne, jak i kameralne wieczory z przyjaciółmi. Doradzamy jak sprawić, by aranżacja salonu była w stanie sprostać tak różnorodnym wymaganiom.

aranżacja salonu boho

Towarzyskie meble – aranżacja salonu jako miejsca spotkań

Aranżacja salonu to duże wyzwanie. Meblem, który króluje na salonach, jest oczywiście sofa. Najlepiej poczuje się ona w centrum wydarzeń – można ustawić ją naprzeciwko telewizora, wyjątkowo efektownego kredensu lub ściany ozdobionej oryginalnym obrazem. Sofa w salonie nie cierpi jednak samotności! Dlatego warto dobrać do niej dwa fotele lub stylowe pufy – w ten sposób tworzy się dodatkowe miejsca dla gości.

Naprzeciwko sofy można postawić stolik kawowy w takiej odległości, żeby siedzące wokół niego osoby mogły z łatwością odstawić filiżankę z kawą lub kieliszek wina. Meble należy dobrać do stylu wnętrza – w nowoczesnym salonie dobrze zdecydować się na efektowny stolik ze szkła i chromowanej stali, natomiast do pokoju w stylu rustykalnym dobrze jest wybrać fotele obite jasną tapicerką w naturalnych barwach. Stylowo zaaranżowany kącik wypoczynkowy sprawdzi się zarówno podczas rodzinnych wieczorów, jak i spotkań ze znajomymi.

aranżacja salonu shabby chic

Aranżacja salonu — stół w salonie

Salon bardzo często jest również jadalnią. W jaki sposób dopasować do aranżacji salonu stół i krzesła?

  1. Meble jadalniane muszą pasować do salonowych pod względem stylu i kolorów. Nie można stworzyć dwóch osobnych wnętrz w jednym pomieszczeniu.
  2. Przestrzeń „jadalni” można wyodrębnić z aranżacji salonu za pomocą osobnego oświetlenia lub efektownego dywanu. Pozwoli to zrównoważyć wnętrze.
  3. W mniejszych pomieszczeniach lepiej zaprezentuje się stół okrągły. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem jest również model rozkładany, który można powiększyć, gdy przyjdą goście.
  4. Stół w salonie nie powinien być zepchnięty „do kąta” – jest on równie ważnym meblem jak sofa! Dlatego warto pozostawić wokół niego wystarczająco dużo miejsca, żeby móc swobodnie poruszać się między krzesłami a ścianą.
  5. Wybierając miejsce, w którym stanąć ma stół, dobrze zastanowić się nad okolicami okna – naturalne światło sprawi, że serwowane potrawy będą prezentowały się naprawdę smakowicie.

aranżacja salonu w stylu nowoczesnym

Aranżacja salonu — jakich kolorów użyć?

Kolorystyka salonu zależy w dużym stopniu od stylu aranżacji wnętrza oraz indywidualnego gustu. Istnieją jednak pewne reguły, które pozwolą ustalić harmonijną kolorystykę wnętrza i uniknąć nadmiernej monotonii lub niepożądanej pstrokacizny.

  1. Paleta kolorystyczna: przed przystąpieniem do aranżacji salonu należy zdecydować się na trzy do pięciu barw, które pojawią się we wnętrzu. Mogą to być odcienie tego samego koloru lub zupełnie różne barwy. Ważne jest, żeby konsekwentnie dobierać meble i farby w wybranych kolorach – pozwoli to uniknąć nadmiaru barw.
  2. Jasne, ciepłe barwy to doskonały wybór do salonu. Nadadzą one wnętrzu bardzo przytulny charakter. Natomiast aranżacja salonu w małym mieszkaniu, stanie się łatwiejsza – jasne kolory optycznie powiększą pokój. Ciepłe barwy dobrze jest jednak zrównoważyć chłodnymi – w ten sposób aranżacja salonu stanie się naprawdę interesująca.
  3. Akcenty kolorystyczne: pięknie urządzony salon powinien przypominać obraz – dlatego warto zdecydować się na umieszczenie w nim kilku mocniejszych akcentów barwnych. W tej roli sprawdzą się kolorowe poduszki, dywan lub obraz – ożywią one całą aranżację salonu.

aranżacja salonu w stylu vintage

Aranżacja salonu – oświetlenie

Lampy mogą zupełnie odmienić cały pokój – dlatego warto wybrać je na samym początku planowania, a nie w ostatniej chwili. Lampy wiszące lub stojące powinny być dobrane do stylu całego wnętrza, muszą jednak spełniać również swoją praktyczną funkcję.

Lampa sufitowa rozświetli cały salon. Ważne jest, żeby wybrać do niej żarówki o odpowiedniej mocy – w zależności od tego, ile lamp oświetla pokój lub ile miejsc na żarówki ma żyrandol. Warto jednak zwrócić uwagę również na temperaturę barwową żarówek – w salonie najlepiej sprawdzi się ciepłe światło, które pomoże się zrelaksować.

Lampa stojąca to doskonały dodatek do aranżacji salonu – dobrze sprawdzi się w miejscu do czytania. Powinna być ustawiona z boku i za fotelem lub sofą, tak żeby światło padało na książkę przez ramię. Właściwa moc żarówki do czytania powinna wynosić od 40 do 80 W. Tego rodzaju oświetlenie podczas czytania pozwoli odpocząć oczom.

Oświetlenie telewizora. Podczas oglądania telewizji zawsze należy pozostawić włączone lampy sufitowe. Żeby zadbać o zdrowie oczu podczas długiego oglądania telewizji, warto również umieścić za telewizorem lampkę o niewielkiej mocy.

aranżacja salonu glamour

Stylowa aranżacja salonu

Zastanawiając się, w jakim stylu urządzić salon, warto wziąć pod uwagę również resztę mieszkania. Salon jest jednym z najważniejszych pokojów w domu, dlatego powinien komponować się z innymi pomieszczeniami.

Aranżacja salonu w stylu nowoczesnym to minimalizm i funkcjonalność. Urządzanie salonu w tym stylu należy zacząć od wyznaczenia linii prostych, według których będzie można rozplanować ułożenie mebli i dekoracji. Projekt warto uzupełnić przynajmniej jednym meblem wykonanym według projektu ulubionego modernistycznego designera – może to być na przykład fotel LC2 Le Corbusiera lub minimalistyczny stolik Laccio.

Aranżacja salonu w stylu glamour często łączy elementy nowoczesne i staromodne, nie należy więc obawiać się kontrastów. Projekty glamourowych salonów bardzo różnią się między sobą – łączy je jednak bogactwo kolorów i dekoracji. Warto postawić na kolor fioletowy, który pozwoli stworzyć naprawdę luksusowy wystrój. W salonie w tym stylu koniecznie musi znaleźć się kryształowy żyrandol!

Aranżacja salonu w stylu boho wyróżnia się żywą, intensywną kolorystyką. Często pojawiają się tu dodatki inspirowane Indiami, Bliskim Wschodem oraz Afryką Północną. W salonie w tym stylu boho powinny znaleźć się pufy oraz sofa ozdobiona barwnymi poduszkami. Mozaika wykonana z kafelków z marokańskiej łazienki może ozdobić fragmenty podłogi lub ścian. Aranżację warto uzupełnić lampionami lub kadzidełkami, które pozwolą stworzyć niepowtarzalny nastrój.

Aranżacja salonu w stylu shabby chic jest pełna romantyzmu i delikatności. Drewniane meble, wyglądające jak znalezione na babcinym strychu, pięknie komponują się z kwiatami i dekoracyjnymi figurkami przedstawiającymi zwierzęta lub amorki. Ogromną rolę w aranżacjach w tym stylu odgrywają jasne pastelowe kolory i dekoracyjne tkaniny.

Aranżacja salonu to duże wyzwanie – trzeba stworzyć miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego warto dodać do wystroju kilka osobistych akcentów: zdjęcia, pamiątki czy sprzęty wybrane przez każdego z domowników. Salon musi być przestrzenią wspólną – wtedy stanie się prawdziwym miejscem spotkań, a nie pokojem używanym tylko wtedy, gdy przychodzą goście.