Balkon drewniany

Balkon drewniany

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Balkon drewniany-poradnik Westwing

Gdy na zewnątrz panują wiosenne i letnie temperatury, warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Ogród, balkon, taras czy weranda doskonale sprawdzają się do realizacji tego celu. Aby jak najlepiej pielęgnować więź z przyrodą, należy nie tylko zadbać o zielone roślinne otoczenie, lecz także postawić na naturalne materiały. Najlepszym przykładem jest balkon drewniany, w którym ekologiczny surowiec przyjmuje formę solidnej konstrukcji. Odpowiednio zabezpieczone drewno świetnie radzi sobie z wilgocią, niskimi temperaturami czy promieniowaniem słonecznym. Więcej przeczytasz w poniższym tekście!

Balkon drewniany w domu jednorodzinnym

Balkony drewniane są charakterystyczne zwłaszcza dla budownictwa górskiego. Wiele domów w całości powstaje z drewna, dlatego efektowny balkon z tego materiału świetnie wpisuje się w konstrukcję całości. Jednak także w domach murowanych może być nietuzinkowym elementem elewacji, który wspaniale ją dekoruje i dynamizuje.

Balkon drewniany w stylu śródziemnomorskim

Balkon drewniany zwykle oparty jest na pionowych słupach bądź na belkach stropowych wysuwających się poza linię budynku. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że pod balkonem można łatwo zaaranżować taras lub werandę. Drugie zaś urzeka lekkością optyczną. Warto pamiętać, by powierzchnia płyty balkonowej miała spadek około 3%. Dzięki temu nie będzie się na niej zatrzymywała woda i wilgoć.

Jakie drewno na balkon?

Choć posadzkę balkonu najczęściej wykonuje się z płytek ceramicznych, to równie dobrze sprawdza się drewniana. W czasie upałów nie nagrzewa się aż tak mocno, żeby parzyła w stopy, co niekiedy zdarza się w przypadku płytek. Posadzka na balkonie powinna znajdować się na nieco niższym poziomie niż podłoga w mieszkaniu. Jeśli różnica poziomów wynosi ponad 6 cm, można zastosować deski na legarach. Przy mniejszej różnicy świetnie sprawdzają się drewniane podesty.

Balkon drewniany w jasnych kolorach

Balkon drewniany powinien być w całości wykonany z materiału, który dobrze radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią, niskimi temperaturami, a także promieniowaniem UV. Doskonały wybór stanowią gatunki egzotyczne, takie jak badi, ipe czy bangkirai. Tańszą alternatywę stanowi drewno krajowe, na przykład modrzew i dąb. Aby balkon drewniany nie szarzał pod wpływem promieni słonecznych, musi być dobrze zaolejowany.

Balkon drewniany klasyczny i nowoczesny

Na stylistykę balkonu drewnianego ogromny wpływ ma rodzaj balustrady.

  • Balkon drewniany klasyczny – warto zdecydować się na balustradę wykonaną ze sztachet w formie kolumienek. Dostępne są również bogato rzeźbione modele, nad którymi pracują najzdolniejsi rzemieślnicy.
  • Balkon drewniany nowoczesny – najlepiej sprawdza się balustrada o prostych podziałach. Deski zwykle umieszczone są pionowo, poziomo lub skośnie. Efektowne kratki i konstrukcje na planie litery „X” dodają balkonowi dynamiki, ożywiając przy tym całą elewację domu.

Ogólna zasada jest taka, że jeśli elewacja domu wyróżnia się prostotą, można sobie pozwolić na większą fantazję, projektując balkon drewniany. Z kolei jeśli bryła domu jest nietypowa albo zamiast gładkich tynków stosuje się ciekawy dekor, balkon drewniany powinien mieć prostszą formę. Kolor desek i ewentualnych farb warto dopasować do takich elementów domu, jak dach, okna i oczywiście barwa elewacji.

Balkon drewniany to udane połączenie solidności z naturalną przytulnością. W takim miejscu chętnie spędza się dużo czasu na świeżym powietrzu.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media