Bar

Bar

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Bar-poradnik Westwing

Po intensywnym tygodniu każdemu należy się relaks. Jednym marzy się gorąca kąpiel pełna aromatycznej piany, inni preferują spotkanie w gronie najbliższych przyjaciół. Niestety, głośne i duszne puby nie sprzyjają wypoczynkowi. Co zatem zrobić, aby było zajmująco i wesoło, ale kameralnie? Podpowiadamy – pokusić się o własny domowy bar!

W Polsce to wciąż egzotyka, ale Europa Zachodnia od dawna korzysta z jego uroków z lubością. Domowy bar to świetny sposób na atrakcyjną, ale kameralną zabawę z przyjaciółmi. Dla miłośników serwowania wymyślnych koktajli to również znakomita okazja do rozwijania barmańskich pasji. Kolorowe drinki z palemką, aromatyczne whisky w eleganckich szklankach z rżniętego szkła, wytrawne wino w pękatych kieliszkach – tam wszystko jest możliwe!

Otwieramy bar!

Spełnienie barowych marzeń zależy nie tylko od chęci, ale i posiadania przynajmniej 2 m² wolnej przestrzeni. Bar najlepiej zaaranżować w pokoju dziennym lub na pograniczu salonu i aneksu kuchennego. Projekt musi być efektowny, przemyślany i komponować się ze stylem pomieszczenia. Blat konstrukcji najlepiej umieścić na wysokości około 110 cm – będzie pasowała do niego większość hokerów. Jeśli przy barze mają usiąść wygodnie trzy osoby, każda powinna mieć do dyspozycji około 60 cm szerokości blatu.

Bar można zbudować samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do fachowców. Decydując się na pierwszą opcję, najlepiej zaprojektować go z odpornych na wilgoć płyt gipsowo-kartonowych, drewna lub cegły. Jeśli jednak w grę wchodzi nowoczesna, szklana konstrukcja lub bar zdobiony misterną metaloplastyką, potrzebny będzie specjalista. Angaż profesjonalnego projektanta posiada wiele zalet. Oprócz wysokiej klasy projektu konstrukcyjnego otrzymasz moc porad i sugestii. Może zdecydujesz się na wykończenia z luksferów? Albo ekstrawaganckie podświetlenie LED? Opcji jest naprawdę wiele!

Wystawa wytwornych trunków

Elegancki bar nie może obyć się bez równie eleganckich trunków. Współcześnie wiele butelek to prawdziwe dzieła sztuki. Ozdobne wykończenia, kolorowe szkło, fantazyjne kształty cieszą oko każdego wrażliwego na piękno kipera. Na ścianie za barem warto zamontować szereg półek, które umożliwią gościom podziwianie wytwornej kolekcji alkoholi. Innym ciekawym pomysłem może być wykucie w ścianie obszernej wnęki. Najpiękniej zaprezentuje się blenda wykończona cegłą i podświetlona halogenami.

Bar utrzymany w stylu klasycznym polubi również przeszkloną drewnianą witrynę oraz elegancki pomocnik w postaci minibarku. Dobrze, kiedy ten ostatni jest wyposażony w wygodne kółka. Jeśli goście postanowią udać się do kącika wypoczynkowego, profesjonalny barmański zestaw zawsze będzie pod ręką.

Jeśli bar, to i hokery

Wygodne siedzisko to podstawa udanej degustacji. Hokery będą strzałem w dziesiątkę. Te smukłe krzesła zwieńczone oparciem zaprojektowane są z myślą o wysokich blatach. Nierzadko towarzyszą im również wygodne podnóżki i podłokietniki. Wspaniale, jeżeli siedziska hokerów okrywa miękka tapicerka. Każdy bar pokocha krzesła wyściełane grubymi, praktycznymi materiałami, takimi jak żakard czy ekoskóra. Do wysokiego blatu doskonale pasują również smukłe stołki barowe. Te wprawdzie są nieco skromniejsze i nie posiadają oparcia, ale za to nierzadko wyposażone są w obrotowe siedzisko.

Bar, który liczy sobie około 110 cm wysokości, polubi hokery o 30 cm niższe. Ważne, aby siedzisko krzesła było szerokie na około 40 cm. Projektując bar, należy pamiętać również o tym, że siedzenie hokerów powinno wsuwać się pod blat na około 25 centymetrów.

Bar na schwał!

Profesjonalny bar nie może obyć się bez wysokiej klasy akcesoriów. Jego wnętrze wspaniale ozdobią designerskie stojaki na butelki i kieliszki. Dobry barman nie może zapomnieć o rozmaitych otwieraczach i korkociągach. Ważne, aby te ostatnie były wyposażone w dźwignie umożliwiające wygodne otwieranie. Bar z pewnością polubi również specjalne dekantery, dzióbki i napowietrzacze do wina.

Chcąc zadbać o odpowiednią temperaturę drinków, należy wyposażyć bar w specjalną maszynę do robienia kostek lodu oraz lodówkę na butelki. Urządzając bar, trzeba pamiętać również o profesjonalnym komplecie szkła – rozmaitych szklankach i kieliszkach. Te ostatnie wyglądają wyjątkowo efektownie, wisząc nad barem na specjalnych szynach.

Jak mawiał rzymski poeta Horacy: „Słodko jest poszaleć w odpowiednim miejscu!”. Domowy bar idealnie nadaje się do zabawy w gronie najbliższych. Potrafi być nie tylko intrygującym elementem wnętrza, ale i doskonałym towarzyszem weekendowych prywatek. I co najważniejsze: nigdy nie ma przy nim uciążliwych kolejek. Chyba że mowa o wykwintnych trunkach.