Barek

Barek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Barek-poradnik Westwing

Elegancki i funkcjonalny barek to marzenie wszystkich koneserów dobrych alkoholi. Właściwe przechowywanie trunków pozwala na dłużej zachować ich aromat oraz umożliwia właścicielom pochwalenie się wysublimowanym gustem i dobrym smakiem. Decydując się na zakup barku, warto wziąć pod uwagę zarówno ilość i rodzaj przechowywanych w domu alkoholi, jak i charakter pomieszczenia, w którym ma stanąć mebel.

Stylowy mebel

Barek to mebel, który stoi często w centralnym miejscu salonu, dlatego powinien dobrze wpisywać się w jego wystrój. W klasycznych pomieszczeniach ładnie prezentują się tradycyjne szafki z polerowanego dębowego lub bukowego drewna. Efektownie wyglądają również ażurowe kute stojaki z ozdobnymi wykończeniami. Z myślą o właścicielach wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym i shabby chic projektanci przygotowali drewniane meble w jaśniejszych odcieniach (najczęściej bielach i szarościach) o charakterystycznej, przecieranej fakturze. Do nowoczesnych pomieszczeń idealnie pasują minimalistyczne barki z chromowaną, lśniącą obudową o asymetrycznym kształcie. W tego typu meblach doskonale sprawdza się też niestandardowe, kolorowe podświetlenie półek.

Praktyczny i funkcjonalny

Poza aspektami czysto dekoracyjnymi wybierając barek, należy również wziąć pod uwagę względy praktyczne. W przypadku niewielkiej kolekcji alkoholi swoje zadanie doskonale spełni prosty stolik z otwartą półką. Jeżeli jednak w naszych zbiorach znajduje się większa liczba butelek, lepiej pomyśleć o bardziej zabudowanym modelu. Zamykana szafka uchroni nas przed koniecznością ciągłego przecierania ich z kurzu i pozwoli schować bałagan. Dobrym rozwiązaniem są barki wyposażone w przegródki na wino, szuflady na drobiazgi i specjalne wieszaki na kieliszki. Jeżeli nie zależy nam na mobilnym barku na kółkach, warto również pomyśleć o wyeksponowaniu domowej kolekcji z większym rozmachem. Wnękę w salonie można przeznaczyć nie tylko na książki, ale także na eleganckie podświetlane przegródki na alkohole.

Domowa kolekcja alkoholi

Mając na uwadze uroczyste przyjęcia i wieczorne spotkania w większym gronie, dobrze mieć do dyspozycji elegancką i starannie skomponowaną kolekcję alkoholi. Kompletowanie domowych zbiorów można zacząć od niewielkiego zestawu składającego się z ulubionych pozycji, stopniowo rozbudowując go o kolejne nabytki. W każdym dobrym barku powinno znaleźć się przynajmniej kilka spośród klasycznych typów alkoholi m.in.: gin, wódka, burbon, tequila, whisky i rum. Do przygotowywania drinków przydają się: tonik, cola, Sprite oraz soki ― na przykład pomarańczowy, pomidorowy i żurawinowy. Na koniec nie należy zapominać o odpowiednich dodatkach, takich jak: oliwki, tabasco, cytryny, limonki, sól, pieprz, cukier i kostki lodu.