Biały stolik

Biały stolik

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Biały stolik-poradnik Westwing

Biel to kolor uniwersalny, w dodatku w ostatnich latach wyjątkowo modny w wystroju wnętrz. Kocha ją styl skandynawski, prowansalski i shabby chic, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwolenników nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań. Biel rozjaśnia wnętrze i sprawia, że zdaje się ono otwarte i przyjazne. Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że biały stolik będzie pasował do każdego stylu. Cała sztuka polega na wyborze odpowiedniego tworzywa, z jakiego będzie wykonany i właściwego designu. Westwing podaje kilka wskazówek jak idealnie dopasować go do salonu.

Jak wybrać biały stolik do salonu?

Możliwości wyboru jest mnóstwo. Najważniejsze, jaką funkcję ma spełnić poszukiwany biały stolik – będzie służył jako kawowy czy boczny? Oba są niezmiernie przydatne w salonie. Trudno wyobrazić sobie, by obok sofy i wygodnych foteli zabrakło stolika, na który można odłożyć filiżankę kawy. Powinien być dość niski, chociaż jego wymiary będą zależeć od indywidualnych upodobań. Najbardziej minimalistyczny biały stolik może liczyć zaledwie 20 cm wysokości, nieco wyższy, mierzący 40-45 cm, okaże się jednak wygodniejszy i bardziej praktyczny. Ważne by biały stolik kawowy pasował do stylu i kolorystyki mebli, na których odpoczywa się w salonie.

O ile stolik kawowy zajmuje zwykle centralną część salonu, stolik boczny powinien stać bliżej ścian lub pod oknem. Biały stolik w tym wydaniu będzie wyższy i smuklejszy od kawowego. Można stawiać na nim bibeloty, lampki, świece, wazony z kwiatami. Niektórym posłuży jako tymczasowa półka na kilka książek.

Rodzaje stolików

Biały stolik sprawdzi się w aranżacjach minimalistycznych i stawiających na barokowy przepych. Jego powierzchnia może być lakierowana na wysoki połysk lub mieć przetarcia, spod których prześwitują inne barwy. Dopasowanie go do odpowiedniego stylu w dużej mierze zależy od wyboru tworzywa, z jakiego jest wykonane. Stylowy biały stolik może być:

  • drewniany – najbardziej klasyczny i bezpretensjonalny. Może być po prostu pomalowaną na biało skrzynką z nieheblowanych desek lub meblem z rzeźbieniami, o wyrafinowanych kształtach. Biały stolik drewniany doskonale sprawdzi się w aranżacjach skandynawskich, w których stawia się na jasne barwy i meble z naturalnych tworzyw. Na biało może mieć pomalowane tylko nóżki, lub odwrotnie – sam blat.
  • ceramiczny – praktyczny i bardzo dekoracyjny. Stoliki ceramiczne zwykle są smukłe, mają cylindryczne kształty i ażurowe zdobienia po bokach. W razie potrzeby mogą posłużyć za siedziska. Idealnie sprawdzą się aranżacjach orientalnych – meble ceramiczne przed wiekami jako pierwsi zaczęli produkować Chińczycy.
  • metalowy – tradycyjny biały stolik z ozdobnymi kuciami i ażurowym blatem najlepiej zaprezentuje się w ogrodzie. Razem z krzesłami do kompletu odtworzy romantyczny klimat ogrodu francuskiego lub uroczej oranżerii z początku ubiegłego wieku.
  • szklany – może być wykonany z barwionego na biało szkła giętego. W ten sposób zyska nietypowy kształt i stanie się najbardziej niezwykłym meblem w salonie w stylu industrialnym. Równie oryginalnym pomysłem okaże się stolik kawowy na drewnianych nóżkach lakierowanych na wysoki połysk w kolorze białym i z przezroczystym szklanym blatem.
  • z włókna szklanego – to tworzywo zapewnia połysk i pozwala wyczarowywać najbardziej nietypowe kształty. Biały stolik z włókna szklanego może przybrać formą kulistą, półkulistą lub eliptyczną. Niekiedy będzie przypominał wielką mydelniczkę lub element wyposażenia futurystycznego statku kosmicznego. Niezastąpiony w stylu nowoczesnym, zwłaszcza jeśli będą z nim zestawione meble i dodatki ze szkła lub w jaskrawych kolorach.

Biały stolik nie tylko pasuje do każdego wnętrza. Można też mieć pewność, że przez lata będzie modnym meblem w salonie. Biel przecież się nie starzeje.