Biblioteczka

Biblioteczka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Biblioteczka-poradnik Westwing

Komputer i telewizja nigdy nie zastąpią przyjemności obcowania z książką! Czytanie rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację i umiejętność zapamiętywania oraz stanowi doskonałą odskocznię od świata multimedialnej rozrywki. To właśnie dlatego w każdym domu powinien znaleźć się mebel przeznaczony specjalnie do przechowywania książek — praktyczna biblioteczka.

Biblioteczki stanowią wspaniałą ozdobę mieszkania, a jednocześnie umożliwiają bezpieczne przechowywanie książek. To obowiązkowy element wyposażenia domu, w którym ceni się dobrą lekturę.

Biblioteczka — mebel z duszą

Klasyczna biblioteczka najczęściej wykonana jest z drewna. Naturalny materiał stanowi piękną oprawę dla książek, a dzięki odpowiedniemu wykończeniu łatwo dopasować go do każdej aranżacji. W eleganckich wnętrzach urządzonych w tradycyjnym stylu dominują meble zrobione ze szlachetnych i egzotycznych gatunków drewna, między innymi dębu, orzecha lub palisandru. Takie biblioteczki to idealny dodatek do gabinetu lub pomieszczenia zaadaptowanego na bibliotekę. Wraz z miękkimi, puszystymi dywanami i abażurowymi lampami umożliwią urządzenie nastrojowego, pełnego ciepła wnętrza, w którym z przyjemnością zasiądziemy do popołudniowej lektury.

W aranżacjach nawiązujących do stylu vintage lub shabby chic biblioteczka może być dodatkowo nieco postarzona. Mebel należy oszlifować papierem ściennym i pokryć bejcą w wybranym kolorze. Kiedy farba wyschnie, powierzchnię zabezpieczamy lakierem podkładowym. Na koniec drewno trzeba ponownie oszlifować, tak aby utworzyły się charakterystyczne przetarcia, a następnie spryskać patyną. Zabytkowa biblioteczka i oprawione w skórę książki wprowadzą do domu niezwykły klimat!

Biblioteczka w nowoczesnym wydaniu

Współczesna biblioteczka często różni się od tradycyjnych modeli o prostych półkach. Może być wykonana nie tylko z drewna, ale też z tworzywa lub włókna szklanego. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach królują wykończone na wysoki połysk obudowy utrzymane w czarnej lub białej tonacji. Meble przybierają niekiedy bardzo fantazyjne kształty — na przykład koła, trójkąta, fali lub litery. Oryginalna biblioteczka może być jednocześnie połączona z meblem do siedzenia lub wyposażona w podświetlane lampki. Wiele modeli wyróżnia się niestandardowym układem półek. W prostokątnej ramie zamknięte są ułożone pod różnymi kątami półki o trapezoidalnym lub trójkątnym kształcie. Niezależnie od efektu wizualnego takie rozwiązanie jest też niezwykle praktyczne. Taka biblioteczka bez trudu pomieści książki o nietypowych rozmiarach.

Jak zorganizować domową biblioteczkę?

Biblioteczka ma za zadanie nie tylko odpowiednio wyeksponować zgromadzone zbiory, ale też zapewnić do nich łatwy dostęp. Oto kilka porad, jak zorganizować posiadaną kolekcję książek:

  1. Porządki zaczynamy od opróżnienia półek i dokładnego uporządkowania wszystkich książek. Poszczególne egzemplarze segregujemy przechodząc od bardziej ogólnych kategorii (fikcja, biografie, literatura podróżnicza, poezja, książki naukowe) i stopniowo rozdzielając je do mniejszych grup. Kryterium mogą być określone gatunki (fantastyka, kryminał, romans, książki obyczajowe), autorzy lub języki, w których zostały napisane książki.
  2. Pozycje, do których wracamy często lub które dopiero zamierzamy przeczytać najlepiej umieścić na jednej ze środkowych półek, tak aby mieć do nich łatwy dostęp.
  3. Duże i ciężkie książki powinny znaleźć się na dolnych półkach.
  4. Choć książki powinny być przede wszystkim ułożone praktycznie, warto zadbać także o stronę wizualną kompozycji. Bardzo efektownie prezentują się książki ułożone według kolorów. Jeśli kolory grzbietów bardzo się różnią, można pomyśleć o ich oprawieniu. Półki nie powinny być też zapełnione do końca, dzięki temu biblioteczka nie będzie stwarzała przytłaczającego wrażenia i zawsze znajdzie się miejsce na kilka ozdobnych drobiazgów.

Biblioteczka dla dzieci

Pokój dziecięcy to przeważnie jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu. Na ograniczonej przestrzeni warto sięgnąć po ergonomiczne meble, które umożliwią jak najbardziej optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nowoczesna biblioteczka dla dzieci często wkomponowana jest w rozbudowaną meblościankę, tworząc spójną całość z komodą, szafką lub nawet łóżkiem dla dzieci. Projektanci kładą też duży nacisk na idealne dostosowanie wysokości biblioteczki do wieku dziecka i swobodny dostęp do półek. Dużą popularnością cieszą się meble „rosnące wraz z dzieckiem” wyposażone w modułowe nadstawki, do których z czasem można dopasowywać kolejne elementy. Wybierając biblioteczki dla dzieci, warto też zwrócić uwagę na takie drobiazgi jak kolor i wykończenie mebla. Biblioteczka w kształcie rakiety lub domku to doskonały sposób na zachęcenie dzieci do codziennej lektury. Zawsze przydadzą się też kolorowe naklejki i okleiny na meble, które nadadzą jej bardziej dziecięcy styl.

Biblioteczka w stylu industrialnym

Tradycyjnie biblioteczki to meble wykonane z drewna. Miłośnicy bardziej nowoczesnych rozwiązań mogą jednak zdecydować na regał typowy dla wnętrz w stylu industrialnym. To pomieszczenia, w których stawia się na proste meble o surowym, oszczędnym designie. Wyraźnie widoczne są inspiracje wyposażeniem dawnych fabryk i zakładów przemysłowych. W gabinecie w stylu industrialnym dobrze sprawdzi się metalowa biblioteczka przypominająca meble spotykane w warsztatach. Ciekawym akcentem może być przecierana powierzchnia i lakier imitujący łuszczącą się farbę.

Warto eksperymentować i swobodnie zestawiać ze sobą meble w różnych odcieniach tego samego koloru lub zupełnie różnych kolorach. Metalowa biblioteczka postawiona obok żółtej komody z lakierowanego tworzywa? Oryginalny regał w kropki i paski? Czemu nie! Meble w stylu industrialnym to prawdziwa kopalnia wnętrzarskich inspiracji!