Biuro

Biuro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Biuro-poradnik Westwing

Stare gruzińskie przysłowie głosi, że człowiek nie może pracować bez odpoczynku, a odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia. Tym, którzy posiadają komfort pracy w domu, polecamy zaprojektować biuro przyjazne zarówno koncentracji, jak i odprężeniu.

Domowe biuro powinno być miejscem, które zachęca do działania. Dlatego warto postawić na aranżację uporządkowaną i raczej minimalistyczną. Organizacją domowego kącika do pracy rządzą także specyficzne zasady związane z doborem koloru, akcesoriów i oświetlenia.

Gdzie zaaranżować przestrzeń biurową?

W idealnej sytuacji biuro urządza się w osobnym pokoju. W blokach trudniej o tyle wolnej przestrzeni. Projektując biuro, trzeba pamiętać o wydzieleniu miejsca, najlepiej w salonie, ewentualnie w jadalni. Biurowe terytorium powinno być oddzielone od reszty pomieszczenia ażurowym regałem, lekką ścianką gipsową bądź luksferami. Subtelna izolacja sprzyja koncentracji i wyciszeniu. Mieszkanie dwupoziomowe daje sposobność zaprojektowania biura tuż pod schodami. Dobrze, kiedy nieopodal domowego stanowiska pracy znajduje się okno. To niezastąpione źródło naturalnego światła i świeżego powietrza. W domu jednorodzinnym biuro można urządzić w piwnicy i już na etapie projektu architektonicznego zaplanować osobne wejście.

Minimalizm to podstawa

Biuro nie lubi nadmiaru. Zagracone powierzchnie utrudniają koncentrację. Dlatego klasyczne czy kolonialne gabinety przeważnie są bardzo przestronne. W mniejszych wnętrzach najlepiej postawić na minimalizm lub scandi i ustawić jasne meble o nieskomplikowanych liniach. Oprócz tego biurowe sprzęty powinny być po prostu praktyczne. Pojemne szafki, wygodne, głębokie półki i liczne szuflady pomogą w zorganizowaniu przestrzeni. Szklane drzwiczki szafek sprawią, że dokumenty nie będą się kurzyć, a biuro nabierze pożądanej lekkości. Jeżeli dysponujemy pokaźną powierzchnią, urozmaićmy aranżację wygodnym szezlongiem. Po długich godzinach wytężonej pracy przyda się chwila relaksu.

Biuro musi mieć biurko

Biurko to strategiczny mebel niemal w każdym miejscu pracy. Powinno być obszerne, wygodne i dostosowane do wzrostu właściciela. Model w kształcie litery „L” łatwiej zagospodarować. Po jednej stronie blatu warto postawić laptop, druga część może służyć do pracy papierkowej. Oprócz kształtu istotna jest również wysokość. Najlepiej kupić biurko regulowane, które da się dostosować do własnych potrzeb. Pulpit, który da się przechylić, docenią architekci, plastycy czy designerzy. Ostatnimi czasy niezwykle modne stały się chromowane konstrukcje ze szklanym blatem. Takie meble wnoszą do wnętrza światło i dają poczucie przestrzeni. Do aranżacyjnych łask powracają także sekretarzyki, które w wyszukany sposób ozdobią każde biuro. Osobom lubującym się w prostszych formach do gustu przypadną klasyczne biurka z wygodną nadstawką.

Biuro nowoczesne

Dla wielu nowoczesne biuro, to synonim biura praktycznego. Rzeczywiście, współczesne rozwiązania niosą ze sobą pokaźną dozę wygody. Jednym z ostatnich biurowych hitów jest magnetyczna tapeta imitująca kredową tablicę. Okleina z powodzeniem pokryje nie tylko ściany, ale i meble. Co ciekawe, po tapecie można nie tylko pisać. Do jej powierzchni przywierają także magnesy. Chcąc urządzić modne nowoczesne biuro, należy bliżej przyjrzeć się trendowi eko. Aby zaprojektować biuro bliskie naturze, nie można zapomnieć o żywych roślinach. Jak dowodzą naukowcy, domowe kwiaty doniczkowe pochłaniają smog elektromagnetyczny, który powstaje w wyniku niezdrowego promieniowania urządzeń elektronicznych.

Biuro pełne światła

Dobrze zaaranżowane biuro powinno być proste w formie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wypełnić go stylowym designem. Dobierając lampy, najlepiej postawić na klasykę. Na każdym biurku doskonale zaprezentuje się model w stylu słynnej lampy „Anglepoise”, zaprojektowanej w 1932 roku przez brytyjskiego designera George’a Carwardine’a. Jej absolutnie ponadczasowy kształt doskonale wygląda zarówno w towarzystwie mebli retro, jak i pośród form minimalistycznych. Każde dobrze zaprojektowane biuro, powinno posiadać także oświetlenie sufitowe. Najlepiej sprawdzą się chłodne światło halogenów oraz nowoczesne panele LED-owe.

Kolor sprzyja koncentracji

Kluczem do urządzenia harmonijnego biurowego wnętrza jest konsekwencja nie tylko w doborze mebli, ale i kolorów. Biuro lubi łagodną paletę barw. Na ścianach niech goszczą biele, pastele lub kolory ziemi. Unikajmy intensywnych barw drażniących wzrok i wywołujących nerwowość. Wykluczone są jaskrawe pomarańcze, fuksje i czerwienie. Jeżeli lubimy mocne kolory, postawmy jedynie na pojedyncze akcenty – kolorowy kubek, podkładkę pod myszkę lub barwne doniczki. Pamiętajmy, aby sufit zawsze był biały, a blaty mebli jasne. Biuro to doskonałe miejsce do eksponowania sztuki. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu reprodukcji obrazu, na przykład Fałata czy Boznańskiej, warto ozdobić nią biurowe ściany.

Akcesoria biurowe

Aby przestrzeń biurowa była przyjaznym miejscem do pracy, warto wyposażyć ją w praktyczne akcesoria do biura, dzięki którym łatwiej będzie zorganizować czas, pracę i porządek. Bardzo istotnym akcesorium do biura jest organizer, który dzięki zakładkom pozwoli na uporządkowanie dokumentów, faktur i folderów. Niezastąpione są także tradycyjne kalendarze i notatniki biurowe. Na spotkania i treningi sprawdzą się tablica magnetyczna oraz flipchart. Ułatwią spisanie i sklasyfikowanie ciekawych pomysłów z burzy mózgów oraz przydadzą się podczas zadań kreatywnych. Ze względu na rodzaj pracy, aby zapewnić sobie komfort i zdrowy kręgosłup warto wybrać odpowiednie krzesło biurowe lub podpórkę pod plecy i podnóżek. Odpowiednie akcesoria do biura ułatwią codzienną prace.