Boazeria w stylu skandynawskim

Boazeria w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Boazeria w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Skandynawskie wnętrza urzekają naturalnością i prostotą, króluje w nich głównie drewno i jasna kolorystyka. Bardzo modnym elementem aranżacji wnętrza jest <b>boazeria w stylu skandynawskim</b>. Podczas, gdy w Polsce uważana jest ona za przeżytek i echo minionej epoki, w krajach Europy północnej jest bardzo często stosowana jako dopełnienie aranżacji i praktyczne pokrycie ścian. W wielu polskich domach ciemna boazeria wciąż jest wątpliwą ozdobą przedpokoju lub kuchni. Żeby zamienić ją w piękną i <b>świeżą skandynawską dekorację</b>, wystarczy kilka prostych zabiegów. Podpowiadamy, jak odświeżyć starą drewnianą boazerię oraz, w których pomieszczeniach będzie się ona dobrze prezentować. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj boazerii najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu, nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie! Styliści Westwing z przyjemnością doradzą w wyborze odpowiedniego stylu. Zarejestruj się na stronie Westwing i skorzystaj z naszych wskazówek!

Boazeria w stylu skandynawskim w aranżacji wnętrz

Skandynawskie wnętrza zawsze sprawiają wrażenie niezwykle jasnych i przestronnych, a co za tym idzie dużych. Na tle białych lub jasnoszarych ścian drewniane naturalne meble prezentują się bardzo dobrze i są odpowiednio wyeksponowane. Boazeria w stylu skandynawskim to bardzo popularna dekoracja ścian w krajach z północy Europy. Jest ona również bardzo praktyczna, bo można ją w łatwy sposób wyczyścić.

Bardzo dobrze sprawdzi się ona w przedpokoju, gdzie ściany często się brudzą. To zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które optycznie powiększy się, kiedy ścianę w całości lub do połowy pokryje drewniana boazeria w białym kolorze. Bardzo dobrze będą wyglądać na niej metalowe dodatki takie jak: wieszaki lub haczyki i lustro w drewnianej ramie lub ciekawe czarno-białe zdjęcia. Warto jedynie pamiętać by nie przesadzić z nadmiarem dekoracji, ponieważ boazeria w stylu skandynawskim sama w sobie jest atrakcyjną dekoracją. Boazeria w stylu skandynawskim również sprawdzi się w kuchni i w pokoju dziecięcym.

Jak odnowić starą drewnianą boazerię?

Starą boazerię z lat osiemdziesiątych można w prosty sposób odnowić, a to sprawi, że nada ona wnętrzu niepowtarzalny skandynawski klimat. Do tego niewielkiego remontu potrzebne będą:

Papier ścierny grubo i drobnoziarnisty
Szpachlówka do drewna
Pędzel
• Biała emalia lub bielący lakier do drewna

Na początek należy usunąć z drewna stary lakier za pomocą papieru ściernego o grubym ziarnie. Po wyszlifowaniu powierzchni, warto przyjrzeć się deskom czy nie ma w nich jakiś ubytków lub niewielkich dziur. Jeśli tak jest to z łatwością można je uzupełnić szpachlówką do drewna. Potem całość trzeba wyszlifować papierem drobnoziarnistym papierem ściernym, żeby usunąć ewentualne nierówności. Tak przygotowaną i odnowioną boazerię można pomalować na wybrany kolor. Jeśli jednak boazeria ma być wykończona w stylu skandynawskim, warto żeby był to kolor biały lub jasne odcienie delikatnych szarości. Emalia jest trwała i łatwo ją czyścić, dla dokładnego pokrycia drewna należy nałożyć dwie lub trzy warstwy koloru. Lakier natomiast nie pokryje dokładnie drewna, ale widoczna struktura i słoje będą się bardzo ciekawie prezentować.

Boazeria w stylu skandynawskim i bielone meble

Boazeria w stylu skandynawskim dobrze prezentuje się w towarzystwie bielonych mebli. Jak bielimy meble? Istnieje kilka sposobów, a my przedstawiamy najbardziej popularną metodę przecierki. Do przecierania nadają się najbardziej dąb, buk, sosna i brzoza. Zanim przystąpimy do bielenia, powinniśmy się dobrze przygotować. Warto zaopatrzyć się w ciemniejszą bejcę i białą farbę akrylową lub dwa kolory farb akrylowych, świecę z białego wosku, pędzel, grubo- i drobnoziarnisty papier ścierny, szmatkę i nożyk. Mebel, który będziemy bielić wycieramy z kurzu, przecieramy wilgotną szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia. Jeśli mebel był pokryty lakierem, jego warstwę należy usunąć papierem ściernym. Jeśli podczas bielenia zamierzamy podkreślić zdobienia mebla, listwy lub krawędzie, należy na tym etapie pomalować je farbą lub bejcą – najlepiej brązową, błękitną lub granatową. Czekamy, aż mebel wyschnie, a następnie smarujemy pomalowane wcześniej miejsca woskiem. Dzięki woskowi kolejne warstwy farby nie wnikną w strukturę drewna. Teraz możemy już pokryć cały mebel farbą, nawet kilkakrotnie, pozwalając by w międzyczasie mebel obeschł. Na koniec przecieramy nożykiem miejsca pokryte dodatkową warstwą farby lub bejcy i woskiem. Aby wyrównać powierzchnię mebla, możemy przetrzeć go na koniec drobniejszym papierem ściernym.

 

Nadchodzące promocje