Brytfanna

Brytfanna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Brytfanna-poradnik Westwing

Brytfanna to doskonałe naczynie do przygotowywania mięs w całości, ale również do przygotowywania zapiekanek lub pieczenia ciast. Pieczone w niej potrawy są kruche i miękkie. Trzeba jednak pamiętać, że może być ona wykonane z różnych materiałów i ta, w której dobrze będzie się piekło mięso nie będzie równie dobra do przygotowania zapiekanki ziemniaczanej lub makaronowej. Podpowiadamy, z czego wykonane są dostępne brytfanny i którą wybrać by najlepiej spełniała swoje funkcje.

Brytfanna szklana

Szklane naczynia żaroodporne nadają się zarówno do pieczenia mięs jak i zapiekanek, ale także ciast. Taka brytfanna może mieć prostokątny kształt i wtedy będzie świetnie nadawać się do zrobienia w niej, na przykład lasagne. Jest to zwykle dość płytkie naczynie, w którym można upiec również słodkie ciasto lub wytrawną tartę. W głębokim naczyniu z pokrywą o owalnym kształcie najlepiej jest piec mięsa. Będzie to idealna brytfanna do pieczeni z karkówki wieprzowej, którą można jeść zarówno na gorąco jak i na zimno.

Stalowa brytfanna z rusztem

Stalowa lub aluminiowa brytfanna z rusztem najlepiej sprawdzi się do pieczenia drobiu w całości lub do przygotowania soczystych nóżek i skrzydełek z kurczaka z chrupiącą skórką. Zwykle taka forma do pieczenia nie ma pokrywki w zestawie i jest dość płytka. Wykonana może być ze stali nierdzewnej lub z aluminium pokrytego nieprzywierającą powłoką z teflonu. Należy jednak pamiętać, że taka warstwa jest wrażliwa na wszelkie zarysowania. W związku z tym nie wolno nic kroić w takiej brytfannie, ani myć jej w zmywarce. Dzięki rusztowi dołączonemu do brytfanny mięso nie piecze się w tłuszczu, ponieważ spływa on na dół naczynia, co sprawia, ze danie jest zdrowe i lekkostrawne.

Gliniana brytfanna — garnek rzymski

Gliniana brytfanna, zwana także garnkiem rzymskim, bardzo dobrze nadaje się do pieczenia mięs, zapiekanek, a nawet chleba. Przed pieczeniem naczynie należy przez 15 minut moczyć w zimnej wodzie, glina łatwo ją wchłonie, a potem w trakcie pieczenia w wysokiej temperaturze stopniowo będzie ją oddawać. Dzięki temu można przygotowywać w takiej brytfannie dania bez dodatku tłuszczu, więc będą zdrowe i lekkostrawne, a zarazem kruche i miękkie w środku, a chrupiące z zewnątrz. Garnek rzymski może pęknąć przy gwałtownej zmianie temperatury, dlatego zawsze należy ją wkładać do zimnego piekarnika. To naczynie nie nadaje się do mycia w zmywarce, ani żadnymi detergentami. Czyści się je tylko wodą, a co jakiś czas trzeba wysterylizować garnek, napełniając go wodą i wsadzając do piekarnika. Brytfanna gliniana powinna grzać się z wrzącą wodą około pół godziny.

Brytfanna emaliowana

To najczęściej stalowe naczynie w całości pokryte emalią. Można używać go zarówno w piekarniku, jak i na płycie kuchennej. Dzięki temu jest to idealne naczynie do przygotowywania gulaszu lub innych mięsnych potrawek. Bardzo dobrze nadaje się także do pieczenia rolad wołowych w pysznym sosie. Duża, owalna, emaliowana brytfanna nazywana jest także często gęsiarką, ponieważ ze względu na jej pokaźne rozmiary łatwo upiec w niej nawet taką dużą potrawę jak gęś w całości.

Nadchodzące promocje