Ceramika dekoracyjna

Ceramika dekoracyjna

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ceramika dekoracyjna-poradnik Westwing

Ceramika dekoracyjna ma szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Wykonuje się z niej zarówno ozdoby, jak i przedmioty do użytku codziennego. Ceramikę wykonywali już Grecy, a najstarsze znalezione wyroby zostały wytworzone nawet 13 tysięcy lat temu. W Polsce Sztuka wykonywania ceramicznych naczyń znana jest od 7 tysięcy lat. Od XVI w. w bolesławieckiej garncarni na Dolnym Śląsku wykonywano różne przedmioty takie jak kafle piecowe, fajki, figurki czy naczynia. Dziś popularność ceramicznych przedmiotów i dekoracji nie słabnie, a my podpowiadamy, jak ozdobić nimi wnętrze.

Ceramika dekoracyjna — wazony

Wazon ceramiczny to doskonała dekoracja, którą dobrać można do niemal każdej aranżacji. Klasyczne gliniane wazony będą znakomicie prezentować się w rustykalnych wnętrzach, w których królują naturalne materiały i kolory. Ceramiczne białe wąskie wazony, będą pasować do salonu w skandynawskim stylu, w którym białe dekoracje stanowią dopełnienie całego pomieszczenia. Ceramiczne, posrebrzane lub pozłacane wazony komponują się z bogato rzeźbionymi dodatkami i meblami we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Kształty wazonu są często na tyle dekoracyjne, że nawet bez kwiatów w środku wyglądają niezwykle efektownie i zdobią cały pokój.

Ceramika dekoracyjna — patery

Zarówno patery na owoce, jaki i na ciasta to ceramika użytkowa, która dzięki bogatemu wzornictwu stała się doskonałą dekoracją, którą często eksponuje się we wnętrzach. Patera na owoce to duża płaska misa, która fantastycznie prezentuje się na stole w jadalni lub kuchni. Ceramiczna patera wypełniona jabłkami lub cytrusami będzie znakomitą dekoracją podczas kolacji z przyjaciółmi. Może ona z powodzeniem zastąpić kwiaty, które pięknie wyglądają, ale zwykle zasłaniają gości siedzących naprzeciwko.

Ceramiczna patera na ciasto to przedmiot, który wszyscy pamiętają z dzieciństwa i wakacji spędzanych u babci. Teraz to naczynie to powraca do łask i jest coraz częściej używane we współczesnych domach. Wzornictwo i kolorystyka często nawiązują do stylu vintage. Tort lub kolorowe babeczki doskonale prezentują się na ceramicznej paterze w pastelowych odcieniach lub białym kolorze.

Ceramika dekoracyjna — kafle

Dużą popularnością cieszą się ceramiczne kafle meksykańskie lub marokańskie. Są to niezwykle kolorowe płytki w ciekawe, geometryczne wzory. Kafelki z Meksyku cechują się większymi wzorami i często pojawia się na nich motyw słońca. Wzornictwo marokańskie jest znacznie bardziej misterne, na ceramicznych kaflach pojawiają się drobne, misterne, kwiatowe wzory w kształcie rozet, które bardzo efektownie prezentują się na podłodze w przestrzennym przedpokoju. Malowane płytki ceramiczne można również przymocować na ścianie, na przykład w łazience, gdzie ich zastosowanie będzie także niezwykle praktyczne. Kafle doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć.