Charles i Ray Eames

Charles i Ray Eames

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Charles i Ray Eames-poradnik Westwing

Charles i Ray Eames to niezwykle twórcza para, która złotymi literami zapisała się na kartach historii nowoczesnego designu. Ich kultowe przedmioty są rozchwytywane od wielu lat i nie przestają zachwycać ich posiadaczy oraz kolekcjonerów. Piękne fotele oraz wygodne krzesła to modele, które zadowolą nawet najbardziej wymagające gusta.

Meble Charlesa i Ray Eamesów to prostota, funkcjonalności i dbałość o detale. Są niezwykle wyjątkowe i mogą stać się centralnym miejscem pomieszczenia. Wnętrze, w którym znajdzie się projekt tych twórców, nabierze charakteru. Właściciele będą mogli cieszyć się kultowym przedmiotem, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Charles Eames

Charles Eames urodził się w 1907 roku w St. Louis w stanie Missouri. Tam też rozpoczął architekturę na Uniwersytecie Waszyngtona. W 1930 roku wraz z Charlesem M. Grayem otworzył biuro projektowe. W 1938 roku przeniósł się do stanu Michigan, a to za sprawą tego, że otrzymał stypendium z Cranbrook Academy of Art. Dzięki niemu mógł rozpocząć pracę nauczyciela na wydziale projektowania. Na czele Wydziału Projektowania w Cranbrook trafił już dwa lata później, ponieważ (wraz z Eero Saarinenem) zdobył wtedy nagrodę w konkursie “Organic design and Home Furnishings” zorganizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od tamtej pory świat dowiedział się o tym, kim jest Charles Eames. Był to dla projektanta ogromny sukces. Jednak jego kariera nabrała rozpędu w 1941 roku, gdy poślubił Ray Eames. I wtedy wszystko się zaczęło!

Ray Eames

Ray Eames urodziła się w 1912 roku w Sacramento w stanie Kalifornia. Rozpoczęła studia malarskie pod kierownictwem Hansa Hofmanna w Nowym Jorku. Miała swój udział w pierwszej fali abstrakcjonizmu amerykańskiego. Dzięki temu miała możliwość ukazania światu swoich prac podczas wystawy grupy, do której zaliczali się twórcy tego nurtu. Odbyła się ona w Riverside Museum w Nowym Jorku. W 1940 roku dostała się do Cranbrook Academy of Art. Tam pomagała Charlesowi Eamesowi i jego przyjacielowi w przygotowaniu dzieła na konkurs, który później wygrali. W 1941 roku Ray i Eames pobrali się i na stałe zamieszkali w Kalifornii.

Twórcze małżeństwo

Małżeństwo to stworzyło wspaniałe, ponadczasowe projekty mebli, które po latach zostały nazwane ikonami designu. W latach czterdziestych XX wieku projektowali meble w innowacyjny sposób, ponieważ wykorzystywali technologię giętej sklejki. Styl, jaki nadawali meblom, był na tyle niepowtarzalny i nowatorski, że do dziś określa się go jako design Eamsów.

Najmodniejsze i najbardziej znane projekty

Najpopularniejsze i najbardziej znane projekty, które do dziś są ozdobą wielu domów to:

  • Lounge Chair Wood – zostało zaprezentowane w 1946 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Jest wykonane z jesionowej sklejki. Krzesło zostało uformowane tak, aby zapewnić siedzącemu idealne oparcie.
  • Aluminium Series – w skład serii wchodziły krzesła Aluminium Chair i Aluminium Office Chair oraz fotele Aluminiun Group Armchair. Posiadają ramę wykonaną z aluminium oraz prostą konstrukcję, lecz eleganckie wykończenie.
  • Eames Lounge Chair – to tradycyjne, skórzane krzesło. Jest niezwykle eleganckie, perfekcyjnie wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta. Dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do każdego wnętrza.