Chlebak w stylu skandynawskim

Chlebak w stylu skandynawskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Chlebak w stylu skandynawskim-poradnik Westwing

Chlebak to niezbędny przedmiot w każdej kuchni. Służy on przechowywaniu pieczywa, ma ograniczać jego wysychanie oraz zapobiegać osiadaniu pleśni. Oprócz tego, że jest funkcjonalny, coraz częściej pełni również funkcję dekoracyjną. Chlebak w stylu skandynawskim wyróżnia się minimalizmem. Mimo prostej konstrukcji, wygląda estetycznie i designersko. Nowoczesne modele są innowacyjne i posiadają pokrywkę, która stanowi jednocześnie deskę do krojenia. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze na dodatkowe akcesoria kuchenne. Podpowiadamy, dlaczego chlebak w stylu skandynawskim jest niezastąpionym sprzymierzeńcem w utrzymaniu świeżości pieczywa oraz czystości na kuchennym blacie!

Chlebak w stylu skandynawskim

Kuchnia to serce domu. Ważne więc, aby ją odpowiednio zaaranżować, aby była jednocześnie funkcjonalna, jak i atrakcyjna dla oka. Podczas urządzania mieszkania dekoracje są kluczem do sukcesu. Definiują stylistykę pomieszczenia i dzięki nim można przeprowadzić jego metamorfozę. Styl skandynawski to połączenie minimalizmu i naturalnych materiałów, widoczne przede wszystkim w dodatkach i akcesoriach. Białe, emaliowane chlebaki z drewnianym uchwytem to model ze skandynawską nutą. Odpowiednio będzie się prezentował także w kolorze szarym oraz czarnym. Proste, drewniane pojemniki dodadzą kuchni przytulności. Dobrze wyglądają także w aranżacjach retro. Designerskie są chlebaki wykonane ze stali, a ponadto łatwo utrzymać je w czystości.. Również często łączone są z drewnianymi elementami, takimi jak podstawki lub uchwyty.

Rodzaje chlebaków

W sklepach dostępnych jest wiele modeli chlebaków. Są one produkowane z:

  • Ceramiki – są jednymi z najlepszych pojemników do przechowywania pieczywa. Posiadają atrakcyjny wygląd, ale też wysoką cenę. Tworzywo nie wchodzi w reakcję z żywnością, dlatego pojemniki te są bezpieczne dla zdrowia. Kolejną ich zaletą jest fakt, że są odporne na korozję, dlatego do ich czyszczenia można używać środków chemicznych.
  • Drewna – są jedynymi z najpopularniejszych chlebaków. W takim pojemniku chleb nie traci walorów smakowych. Modele te posiadają wywietrzniki lub przerwy między drewnianymi listewkami, dzięki czemu pieczywo nie wysycha.
  • Stali nierdzewnej – modele w stylu skandynawskim zazwyczaj są w całości wykonane z metalu lub posiadają jedynie szkielet z tego materiału, a pokrywa zrobiona jest z drewna lub tworzywa sztucznego. Należy odpowiednio je czyścić, ponieważ środki chemiczne mogą spowodować ich rdzewienie.

Chlebak w stylu skandynawskim – jaki wybrać?

Chlebak w stylu skandynawskim to wspaniały dodatek do kuchennej aranżacji. Oprócz jego wyglądu, należy zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii, które mają wpływ na trwałość i funkcjonalność pojemnika. Konstrukcja chlebaka jest odpowiedzialna za cyrkulację powietrza. Jest to najważniejszy aspekt, który należy brać pod uwagę podczas zakupu, ponieważ dobra cyrkulacja zapewnia świeżość pieczywa. Chlebak w stylu skandynawskim powinien posiadać otwory, przez które dostarczane będzie powietrze do środka pojemnika. Zazwyczaj są one umieszczone po bokach, choć często robi się z nich element dekoracyjny i umieszcza na elemencie ruchowym lub pokrywie. Na blacie kuchennym obok chlebaka warto umieścić inne akcesoria kuchenne w stylu skandynawskim — kubki, pojemniki na przyprawy, puszkę na herbatę.