Cukiernica

Cukiernica

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Cukiernica-poradnik Westwing

Piękno wnętrzarskiej aranżacji zazwyczaj tkwi w jej najmniejszych szczegółach. Nic więc dziwnego, że każda z Pań Domu stara się dbać o nie jak najlepiej. Istnieje kilka kluczowych przedmiotów, których uroda szczególnie urzeka i dodaje pomieszczeniom niewypowiedzianego uroku. Do tej magicznej grupy należy cukiernica. Trudno powiedzieć, dlaczego ten drobiazg tak mocno przyciąga wzrok. Czyżby to słodka pokusa kryjąca się pod ozdobną pokrywką? Chyba nie tylko. Nawet ci, którzy nie są z natury łasuchami, potrafią docenić urodę tej czarownej damy.

Poszanowanie cukiernicy wiąże się zapewne z jej historią - w przeszłości zdobiła wyłącznie stoły burżuazji. Wówczas chroniła nie tylko cukier przed zawilgotnieniem, ale była także prawdziwą królową stołowych stylizacji. Dziś te szykowne elegantki można spotkać niemal w każdym domu. Dumnie zerkają ze stołów kuchni, jadali czy salonów. Bywają nowoczesne i retro, proste i finezyjne – wszystko w zależności od gustu domowników. O tym, jaka cukiernica najlepiej wkomponuje się w szykowne, kuchenne lub salonowe wnętrze – w poniższych akapitach.

Słodka historia

Niegdyś cukier był nie lada ekstrawagancją. Używali go wyłącznie arystokraci, ale ze względu na wygórowaną cenę i oni robili to z umiarem. Traktując słodycz jak prawdziwy skarb szybko postanowili zadbać o jego odpowiednią oprawę. Tak też powstały pierwsze cukiernice, które kształtem przypominały dzisiejsze patery. Co ciekawe, w ich wnętrzu krył się nie cukier buraczany, a trzcinowy. Rarytas ten przywędrował do Europy w XIV wieku. W okresie odrodzenia jego spożycie było jeszcze bardzo niewielkie i wynosiło jedną łyżeczkę na osobę… w ciągu roku! Nic zatem dziwnego, że cukiernica była traktowana jako przedmiot ekskluzywny. Na co dzień cukier przechowywano w srebrnych lub platerowanych puszkach zamykanych na kłódkę. Cukiernica natomiast była uzupełniana przy okazji wystawnych przyjęć czy spotkań rodzinnych.

Cukiernica design’em zachwyca

Z biegiem lat cukiernica stale zmieniała swój wygląd. W XVII wieku przypominała puszkę z poręczną pokrywką, a już w wieku XIX potrafiła zachwycić wymyślnym designem. Dziś do wyboru pozostają cukiernice okrągłe, owalne i wieloboczne, w formie koszyczka, wsparte na nóżkach czy wysadzane drogimi kamieniami. Do wnętrza pełnego eleganckich, leciwych mebli, doskonale dopasuje się cukiernica posrebrzana opatrzona ozdobną pokrywką. Wnętrza nowoczesne pokochają oszczędne projekty ze stali nierdzewnej, takich firm jak Stelton, Alessi czy New Wave. Zwolennikom nurtu vintage poleca się te wykonane z grubego, barwnego szkła. Doskonałą propozycją jest słynna cukiernica z lat 60. fińskiej marki Italla, przypominająca kształtem pucharek do lodów. Warto pamiętać, że każda cukierniczka lubi stylowe towarzystwo. Dobrze zatem dobrać do niej gustowny mlecznik i poręczną łyżeczkę. Nierzadko akcesoria te można dostać z cukiernicą w komplecie.

Cukiernica czy pojemniki?

Istnieją wnętrza, w których przepych nie jest wskazany. Style industrialny, japoński czy hi-tech to czysty minimalizm, dlatego w ich przypadku warto zrezygnować z przedmiotów, które eksponuje się na blatach mebli. Cukiernica w tego rodzaju aranżacjach może okazać się zbędna, warto więc zastąpić ją na przykład, prostym pojemnikiem na cukier. Pojemniki na sypkie produkty bardzo często sprzedawane są w kompletach. Można przechowywać w nich także kawę, herbatę czy ziarna kasz. Naczynia są proste i bardzo estetyczne – najpopularniejsze to te posrebrzane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Współczesnych designer’ów często inspiruje także delikatna porcelana, dlatego zwolennicy tego szlachetnego surowca z pewnością będą mieli w czym wybierać.

Cukiernica była niegdyś dla Pań Domu najprawdziwszą dumę. Często wysadzana szlachetnymi kamieniami, posrebrzana lub pozłacana, stanowiła najdroższy przedmiot w domu. Współcześnie to nierzadko familijna pamiątka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzięki swojej historii może stanowić wspaniały, rodzinny talizman i nieść ze sobą dostatnie, pełne słodyczy życie.