Czaszki ozdobne

Czaszki ozdobne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Czaszki ozdobne-poradnik Westwing

W jesiennym wystroju mieszkania obok dojrzałej dyni oraz modnych motywów sowy i jeża pojawiają się coraz częściej dekoracyjne nietoperze i czaszki. Dzięki rosnącej popularności amerykańskiego święta Halloween towarzyszą im też duchy, czarownice, wampiry i zombie. To elementy kultury popularnej dobrze znane już z powieści gotyckiej. Można się nimi zainspirować, tworząc aranżacje nawiązujące do epoki wiktoriańskiej. Do wyrafinowanych dekoracji, które nadają wnętrzom tajemniczego charakteru, należą też czaszki ozdobne. To świeży trend w dekoracji wnętrz – nie tylko na jesień. Eleganckie, lśniące produkty wykonane z metalu albo kolorowe wytworzy rzemiosła ludowego – zaproś dekoracyjne czaszki na stałe do swojego domu!

Czaszki ozdobne i inne trendy na jesień

Czaszki ozdobne: od vanitas do glamour

Motyw szkieletu i czaszki od stuleci przewijał się w literaturze i sztuce europejskiej. W okresie średniowiecza i baroku atrybuty te miały przypominać o marności (vanitas) i przemijalności życia. Groza odczuwana podczas lektury powieści gotyckiej w XIX wieku służyła już natomiast rozrywce. Tej dostarcza też jeden z podstawowych gatunków filmowych, jakim jest horror. Powieści o duchach i kino grozy spopularyzowały w kulturze również wzór czaszki, który pojawia się na ubraniach, akcesoriach i w dekoracji wnętrz. Czaszki ozdobne już nie straszą – są ciekawym, estetycznym dodatkiem.

Metalowa czaszka ozdobna wykończona na wysoki połysk to doskonały dodatek do dekoracyjnych wnętrz w stylu glamour. Może też być wyrazistym, nieco ironicznym akcentem w bardziej stonowanym, minimalistycznym pomieszczeniu. Luksusowym, bardzo wyrafinowanym elementem dekoratorskim jest czaszka posrebrzana, pozłacana lub zrobiona z kryształu. W romantycznej aranżacji sypialni obok ozdobnej ceramicznej czaszki można umieścić inny wiktoriański akcent: kolekcjonerską lalkę porcelanową w stroju z epoki.

Kolorowe czaszki w etnicznych wzorach

W barwnych wnętrzach, łączących dekoracje z różnych stylów i stron świata, można wykorzystać czaszki ozdobne inspirowane folklorem. Najbardziej znane są meksykańskie Sugar Skulls, czyli kolorowe czaszki z cukru zdobione kwiatowymi wzorami. Są one związane ze Świętem Zmarłych, obchodzonym w Meksyku jako wyjątkowo radosny dzień. Wizerunki takich czaszek to popularny motyw dekoracyjny, którym zdobione są ubrania, akcesoria czy tekstylia do domu. Poduszka ze wzorem wielobarwnej czaszki i pomalowana w kolorowe kwiaty czaszka z porcelany to niebanalny zestaw, który wniesie do wnętrza element kultury ludowej Nowego Świata.

Czaszki ozdobne i inne dekoracje na Halloween

Halloween to doskonała okazja, by stworzyć zabawne i pomysłowe dekoracje domu. Można w nich wykorzystać elementy rodem z horroru albo urocze akcesoria w bajkowej konwencji. Wystarczy puścić wodze fantazji! Tradycyjne halloweenowe kolory to pomarańczowy jak dojrzała dynia i czarny – jak nietoperze i pająki. Do tych motywów trzeba koniecznie dołączyć białe duszki i szkielety. Wśród dekoracji na Halloween nie może też oczywiście zabraknąć ozdobnych czaszek. W aranżacjach z okazji tego święta oprócz bardziej eleganckich produktów można wykorzystać tańsze czaszki z tworzywa sztucznego. Charakterystyczny wzór oczu, nosa i ust można też wymalować czarnym flamastrem na białym balonie albo wyciąć nożykiem w dyni.