Czerwona narzuta

Czerwona narzuta

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Czerwona narzuta-poradnik Westwing

Narzuta stanowi ważny element wyposażenia sypialni. Pełni funkcję dekoracyjną, a także ochrania pościel przed kurzem i zabrudzeniami. Czerwona narzuta jest dodatkiem wyrazistym i pełnym energii – jak sama czerwień. Świetnie sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych i glamourowych. Jak wybrać czerwoną narzutę, by z powodzeniem realizowała swoje funkcje?

W przypadku narzuty, poza dekorem, kluczowe są dwa aspekty – wymiary dostosowane do długości i szerokości łóżka oraz materiał. Przewiewna narzuta, a jednocześnie dobrze podtrzymująca ciepło sprawdzi się w roli letniej kołdry lub pledu. Sposób wykończenia i dobór tkaniny pomaga zaś dobrze wkomponować narzutę w wystrój wnętrza.

Czerwona narzuta w aranżacji

Czerwony kolor dodaje aranżacji energii, a na domowników działa pobudzająco. To barwa nieco wymagająca, która w nadmiarze może być męcząca. Dlatego warto ją stosować w dodatkach. Czerwone narzuty i poduszki stanowią ich najlepsze przykłady. Świetnie prezentują się w aranżacjach nowoczesnych, gdzie królują czerń i biel. Zadowolą w szczególności miłośników odważniejszych rozwiązań w stylu modern. Również współczesne wydanie glamouru, pełne lśniących powierzchni i eleganckich materiałów, to doskonała przestrzeń do wprowadzenia czerwonej narzuty. Lepiej jej unikać w wystroju prowansalskim, a tym bardziej skandynawskim, chyba że domownicy lubią nietuzinkowe rozwiązania i mocne zestawienia kolorystyczne. Czerwona narzuta może dekorować zarówno łóżko, jak i fotel czy kanapę.

Jak dobrać narzutę do łóżka?

Czerwona narzuta powinna być idealnie dopasowana do łóżka czy materaca. Warto więc wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • Czerwona narzuta powinna sięgać do podłogi, dlatego wybierając jej rozmiar, należy uwzględnić nie tylko długość i szerokość łóżka, lecz także jego wysokość. Na przykład jeśli łóżko ma 200 cm szerokości, 220 cm długości i 60 cm wysokości, narzuta powinna mieć szerokość 320 cm (200 + 60 + 60) i długość 260 cm (200 + 60).
  • W przypadku gdy narzutę dobiera się do materaca, musi ona go szczelnie okrywać. Do wymiarów materaca należy dodać około 20 cm na zakładkę. Przykładowo: jeśli materac ma szerokość 180 cm, długość 200 cm i wysokość 30 cm, to pasuje do niego czerwona narzuta o rozmiarze 260 cm (180 + 30 + 30 + 20) na 250 cm (200 + 30 + 20).

Najlepsze materiały na narzutę

Materiał, z jakiego wykonana jest czerwona narzuta, należy dobierać, uwzględniając nie tylko styl aranżacji. Dwa inne wyznaczniki to rodzaj pościeli oraz to, czy narzuta będzie służyła jako koc lub letnia kołdra. Zawsze dobrym wyborem jest czerwona narzuta bawełniana lub wełniana. Obie zapewniają doskonały komfort cieplny i dobrze odprowadzają nadmiar wilgoci. Jeśli pościel wykonana jest z gładkiej i śliskiej satyny, lepiej zrezygnować z narzuty z tego materiału, bo będzie się zsuwała. Czerwona narzuta jedwabna lub satynowa dobrze utrzyma się na pościeli z kory. Świetnie pasuje do aranżacji w stylu glamour, której doda więcej blasku oraz elegancji. Narzuta poliestrowa jest łatwa do utrzymania w czystości, solidna i długo nie traci soczystego koloru. Niemniej gorzej sprawdza się jako pled czy kołdra.

Narzuty to akcesoria, które dodają aranżacji smaku i wyrazistości. Różne odcienie czerwieni stanowią prosty sposób na wprowadzenie energii i życia do wnętrza. Nie są to jednak barwy uniwersalne, dlatego należy wybierać je z rozwagą!