Czerwona tapeta

Czerwona tapeta

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Czerwona tapeta-poradnik Westwing

Czerwień to kolor witalności, optymizmu i silnych emocji. Ma także dużą moc aranżacyjną. Gdy dominuje we wnętrzu, odczuwa się w nim wyższą temperaturę, niż jest w rzeczywistości! Czerwona tapeta stanowi dobry wybór dla odważnych, niespokojnych dusz. Lepiej zastosować ją tylko na jednej ścianie, ponieważ nadmiar czerwieni może być męczący i wprawiać w niepokój. Czerwona tapeta pokocha sąsiedztwo szarych i czarnych mebli. Świetnie sprawdza się w aranżacjach nowoczesnych spod znaku pop-artu bądź glamouru. Do klasycznych jest rzadziej wybierana, choć i w tym stylu łatwo znaleźć piękną tapetę.

Czerwone ściany w różnych odcieniach

Czerwień ma różne odcienie, a każdy z nich niesie ze sobą inny aranżacyjny potencjał. Najbardziej jaskrawa i wyrazista jest tak zwana czerwień strażacka. Tapety w tym kolorze pasują do dynamicznych wnętrz nowoczesnych. Najlepiej czują się w towarzystwie minimalistycznych mebli lakierowanych na wysoki połysk. Bardziej zgaszona czerwień, wpadająca w burgund i szkarłat, kojarzy się zaś z pałacową elegancją. To wybór subtelniejszy, doskonały do wnętrz orientalnych i w stylu boho. Aby ożywić wnętrze klasyczne, można wybrać łagodniejsze czerwone tapety w groszki albo z dekoracyjnymi elementami w odcieniach szarości, bieli czy pastelowego różu. Czerwona tapeta papierowa ma bardziej chropowatą powierzchnię, a przez to też czerwień traci sporo ze swojej ostrości. Najwyrazistsze są nowoczesne tapety winylowe.

Czerwona tapeta do wnętrz klasycznych

Przytulna aranżacja klasyczna to świetna przestrzeń do relaksu, ale czasami może w niej brakować pazura. Można więc postawić na akcesoria w wyrazistych barwach i o intrygujących formach albo też iść o krok dalej i pomyśleć o czerwonej tapecie. Wystarczy, że pojawi się tylko na jednej ścianie, a łatwo zapomnieć o aranżacyjnej monotonii. Najlepsza będzie czerwona tapeta o chropowatej fakturze, czyli papierowa, z dekoracyjnymi tłoczeniami, albo raufaza. Ta ostatnia jest również wykonana z papieru, ale w połączeniu z drewnianymi wiórkami, które odpowiadają za charakterystyczną, przestrzenną powierzchnię. Na czerwonej tapecie do wnętrza klasycznego powinny się pojawić subtelne motywy dekoracyjne: ornamenty kwiatowe, groszki czy złociste zdobienia, nawiązujące do pałacowych arrasów.

Nowoczesne tapety – fantazja dekoratorska

Prawdziwą krainę inspiracji stanowią nowoczesne czerwone tapety. Wśród nich warto zwrócić uwagę na co najmniej dwa pomysłowe rozwiązania:

  • Fototapeta – łatwa w montażu, najczęściej samoprzylepna. Można wybrać ulubione zdjęcie lub samodzielnie je przygotować. Świetny wybór stanowi czerwona tapeta z pięknymi pąkami róż – w sam raz do salonu w stylu glamour. Dużą popularnością cieszą się też czarno-białe fotografie z jednym, mocnym czerwonym akcentem. Może to być na przykład zdjęcie Londynu z czerwonym autobusem lub budką telefoniczną.
  • Czerwona tapeta z geometrycznym dekorem – wybór dla odważnych, ponieważ mocna czerwień idzie w parze z dynamizującymi wnętrze geometrycznymi wzorami. Mogą to być pasy, okręgi albo formy wyglądające jak trójwymiarowe.

Soczyście kolorowa, pełna energii i rozgrzewająca ciało oraz duszę – taką dekorację ścienną jest czerwona tapeta. To wybór dla niespokojnych, kreatywnych dusz, które dobrze się czują w tętniących życiem wnętrzach.