Dąb

Dąb

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dąb-poradnik Westwing

Dęby są jednymi z najstarszych gatunków drzew, a ich właściwości znane są ludziom od setek lat. Niemal wszystkie ludy zamieszkujące dawną Europę uważały dęby za drzewa święte – wynikało to prawdopodobnie z majestatycznego wyglądu tych drzew, ich wytrzymałości oraz długowieczności. Dawno doceniono również właściwości drewna dębowego – zbudowana z niego została między innymi słynna osada Biskupin. Jakość tego gatunku drewna sprawia, że do dziś jest jednym z najbardziej cenionych surowców stolarskich.

Dąb to jeden z najszlachetniejszych gatunków drewna. Jest nie tylko piękny, ale również bardzo wytrzymały i trwały, dlatego doskonale nadaje się zarówno jako materiał na meble, jak i parkiety lub elementy konstrukcyjne. Łatwość obróbki dębu sprawia, że można wykonać z niego meble i dodatki, które idealnie będą pasowały do każdego stylu aranżacji wnętrz.

Rodzaje dębu

Na świecie istnieje ponad dwieście gatunków dębu, w Polsce rośnie sześć z nich, natomiast tylko trzy wykorzystywane są w stolarstwie: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy oraz dąb czerwony. O ile różnica w wyglądzie drewna między dwoma pierwszymi gatunkami jest niewielka, o tyle dąb czerwony charakteryzuje się ciemniejszą, lekko czerwonawą barwą. Wszystkie gatunki są jednakowo wytrzymałe i równie dobrze sprawdzają się przy produkcji mebli lub parkietów. Lepiej zdecydować się na dąb polski, i w ten sposób zaoszczędzić na kosztach importu drewna.

Parkiet dębowy

Jedną z właściwości dębu jest jego odporność na ścieranie – utrudnia to jego polerowanie, ale jednocześnie sprawia, że jest on idealnym surowcem na parkiet. Drewno dębu jest dość jasne, żółtawe, trzeba jednak brać pod uwagę to, że z czasem ciemnieje. Wyróżnia się trzy klasy drewna dębowego używanego do produkcji parkietów:

  • I klasa: brak widocznych sęków i słojów, jednakowa barwa wszystkich elementów;
  • II klasa: słoje o średnicy mniejszej niż 6 mm, nieznaczne różnice kolorystyczne pomiędzy poszczególnymi elementami;
  • III klasa: sęki i duże słoje, zróżnicowanie poszczególnych elementów.

Różnice między klasami dotyczą głównie wyglądu, a nie właściwości drewna. Dlatego we wnętrzu rustykalnym można zdecydować się na drewno II lub nawet III klasy – parkiet będzie wytrzymały, natomiast wady drewna nadadzą wnętrzu bardziej naturalny, surowy charakter. Drewno I klasy będzie pasowało lepiej do wnętrz nowoczesnych.

Wybierając parkiet, należy również zdecydować się na rodzaj wykończenia drewna: lakierowanie, olejowanie lub woskowanie. Każdy z tych sposobów zmienia wygląd dębu, dlatego decyzja dotycząca wykończenia powinna zależeć nie tylko od względów praktycznych, ale również estetycznych.

Dębowe meble

Dąb to wyjątkowo wytrzymałe i twarde drewno, dlatego doskonale nadaje się do produkcji mebli. Dębowe meble z łatwością można dopasować do każdego pomieszczenia i każdego stylu aranżacji wnętrz – wszystko zależy od wykończenia i elementów dekoracyjnych. Meble z dębu nie są na kilka lat. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji przetrwają w dobrej kondycji wieki – w całej Europie można znaleźć dębowe meble oraz elementy dekoracyjne pamiętające czasy średniowiecza.

Długowieczność dębu sprawia, że wykonane z tego drewna meble często można znaleźć w antykwariatach lub odziedziczyć. Jak sprawić, żeby stary mebel powrócił do życia?

  1. Po pierwsze mebel należy dokładnie oczyścić, umyć wodą z mydłem i wysuszyć.
  2. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy meblowi nie zaszkodziły korniki – o ich obecności świadczą małe dziurki w drewnie. Jeśli jest ich niewiele, mebel nadal nadaje się do użytku, wystarczy użyć specjalnego środka zabezpieczającego.
  3. Starą warstwę farby najłatwiej jest zedrzeć delikatnym (nie wolno uszkodzić drewna!) papierem ściernym. Można również użyć mieszanki amoniaku ze spirytusem i terpentyną (w proporcji 2:1:1) lub wody z solą (100 g soli na 1 litr wody). Po takim zabiegu dębowy mebel należy natychmiast wysuszyć. Meble politurowane czyści się natomiast delikatnie za pomocą podgrzanego octu.
  4. Kolejny krok to nałożenie bejcy, czyli specjalnego impregnatu do barwienia drewna – nada ona dębowi nowy kolor.
  5. Na koniec dębowy mebel należy polakierować – w ten sposób zostanie on zabezpieczony na dłużej.

Jeśli w drewnie są ubytki lub głębsze zadrapania, nie oznacza to, że mebel nie nadaje się do renowacji. Dąb to wyjątkowo trwały materiał. W wypadku poważniejszych uszkodzeń lepiej jest jednak skorzystać z pomocy specjalisty.

Dąb to wyjątkowy gatunek drewna – wytrzymały i długowieczny. Dębowe meble żyją całe wieki, a ich dzieje są nieraz bardzo zawiłe. Drewno używane do ich produkcji uzyskuje się z drzew mających ponad sto osiemdziesiąt lat – dlatego nawet nowy mebel „pamięta” czasy romantyzmu. Pięciusetletnie dębowe przedmioty można znaleźć w całej Europie – meble kupowane dziś mogą więc przetrwać do XXVI wieku. Dlatego dąb w domu jest fragmentem historii i zapowiedzią przyszłości.