David Chipperfield

Najbardziej znane projekty Davida Chipperfielda to budynki muzealne, za które otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Brytyjski architekt zajmuje się również architekturą wnętrz oraz designem, a zaprojektowane przez niego przedmioty codziennego użytku urzekają tym samym minimalistycznym pięknem, które widoczne jest w jego projektach architektonicznych.


Jedno, czego moim zdaniem nie wolno robić z architekturą, to ograniczać swojego myślenia do jednego stylu lub jednego materiału – zawsze trzeba odpowiadać na okoliczności towarzyszące konkretnemu projektowi – David Chipperfield.

Najbardziej znane projekty Davida Chipperfielda to budynki muzealne, za które otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Brytyjski architekt zajmuje się również architekturą wnętrz oraz designem, a zaprojektowane przez niego przedmioty codziennego użytku urzekają tym samym minimalistycznym pięknem, które widoczne jest w jego projektach architektonicznych.

David Chipperfield – edukacja i początki kariery

David Chipperfield urodził się w 1953 roku w Devon w Wielkiej Brytanii. Dorastając na wsi, jako dziecko marzył, by zostać weterynarzem. Zainteresowanie architekturą przyszło później, pod wpływem nauczyciela, który zauważył u niego talent artystyczny i zachęcił do dalszej edukacji w tym kierunku. Chipperfield studiował architekturę na Uniwersytecie Kingston w Londynie oraz w prestiżowej Szkole Architektury Towarzystwa Architektonicznego (Architectural Association School of Architecture).

Po ukończeniu studiów w 1977 roku architekt pracował między innymi dla Douglasa Stephena, Richarda Rogersa i Normana Fostera. W 1984 roku założył własną firmę – David Chipperfield Architects. Przełomem w karierze Chipperfielda był projekt sklepu Isseya Miyake na Sloane Street w Londynie. Dzięki tej pracy, wykonanej w połowie lat osiemdziesiątych, młody architekt zyskał ogromną popularność w Japonii. Przez kolejne pięć lat tam właśnie powstawała większość jego prac, między innymi trzy pierwsze zaprojektowane przez niego budynki. Japonia odcisnęła ogromne piętno na myśleniu Chipperfielda o architekturze, utwierdzając go w zamiłowaniu do minimalizmu i prostoty.

Kolejnym ważnym projektem Chipperfielda było River and Rowing Museum w Henley w Wielkiej Brytanii, nad którym prace trwały od 1989 aż do 1997 roku. Był to pierwszy budynek muzealny Chipperfielda, a sam architekt określił wynik prac jako bardzo udany kompromis między nowoczesnością a tradycją. Chęć pogodzenia nowatorskich rozwiązań z ich otoczeniem stała się charakterystyczną cechą wszystkich projektów Chipperfielda, który jest przekonany, że architektura powinna podobać się ludziom, którzy będą z niej korzystać, a nie szokować lub zaskakiwać.

David Chipperfield – prace architektoniczne

David Chipperfield Architects zatrudnia obecnie ponad dwustu pracowników w biurach w Londynie, Berlinie, Mediolanie i Szanghaju. We wszystkie projekty Chipperfield angażuje się jednak osobiście. W swoich pracach łączy zamiłowanie do nowoczesnego minimalizmu z chęcią stworzenia budynków, w których ludzie będą dobrze się czuli. Dlatego tak wiele uwagi poświęca dostosowaniu projektów do lokalnych potrzeb. Chipperfield odrzuca globalne myślenie o architekturze – uważa, że obowiązkiem architekta jest znajomość historii i kultury miejsca, w którym ma stanąć jego budynek.

Jednym z najgłośniejszych projektów Chipperfielda, stworzonym według tej zasady, była renowacja zniszczonego w czasie wojny Neues Museum w Berlinie, zakończona w 2009 roku po ponad dziesięciu latach pracy. Architekt opisuje swoją pracę jako próbę scalenia starego budynku z zupełnie nowym projektem. Renowacja Neues Museum przyniosła mu ogromną popularność w Niemczech i wiele kolejnych zamówień w całym kraju. Kolejnym wielkim wydarzeniem w karierze brytyjskiego architekta była ogłoszona w kwietniu 2014 roku wygrana w konkursie na projekt Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie.

Za swoje prace Chipperfield został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami na całym świecie, między innymi: nagrodą Stirlinga w 2007 roku, Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec w 2009 roku, Nagrodą Wolfa w dziedzinie sztuki w 2010 roku oraz Złotym Medalem RIBA (Royal Institute of British Architects) w 2011 roku. Za swoje zasługi w 2010 roku Chipperfield otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Muzeum Designu w Londynie zorganizowało w 2009 roku wystawę poświęconą jego twórczości, zatytułowaną „Form Matters” („Forma ma znaczenie”).

Najbardziej znane budynki zaprojektowane przez Davida Chipperfielda:

1997 – renowacja Neues Museum i projekt Wyspy Muzeów w Berlinie, ukończone w 2009
1999 – FiggeArt Museum w Davenport w stanie Iowa, ukończone w 2005
2000 – osiedle socjalne w Villaverde w Madrycie, ukończone w 2005
2001 – studio BBC Pacific Quay w Glasgow w Szkocji, ukończone w 2007
2002 – Muzeum Literatury w Marbach w Niemczech, ukończone w 2006
2003 – Muzeum Kultury Liangzhu w Hangzhou w Chinach, ukończone w 2007
2003 – Anchorage Museum w Centrum Rasmusona na Alasce, ukończone w 2009
2007 – Pawilon Kivik w Centrum Sztuki w Österlen w Szwecji, ukończony w 2008
2007 – Muzeum Folkwang w Essen w Niemczech, ukończone w 2010
2011 – Galeria Sztuki Hepworth Wakefield w Wielkiej Brytanii, ukończona w 2011

David Chipperfield – sztuka użytkowa

Chociaż David Chipperfield zajmuje się przede wszystkim architekturą, zaprojektował również wiele przedmiotów codziennego użytku, które odniosły nie mniejszy sukces niż jego najbardziej znane prace. Współpracuje z firmami takimi jak Alessi, Wästberg czy Cassina Ixc.

Składane krzesło „Piana”, zaprojektowane dla Alessi na Tydzień Designu w Mediolanie w 2011 roku, to bardzo minimalistyczny projekt wykonany z przyjaznego dla środowiska polipropylenu wzbogacanego włóknem szklanym. Krzesła mają sześć wersji kolorystycznych: białą, czarną, szarą, zieloną, czerwoną i żółtą. „Piana” została zakupiona przez MoMA w Nowym Jorku i włączona do stałej kolekcji Muzeum.

Za projekt zastawy stołowej „Tonale” dla Alessi David Chipperfield otrzymał w 2011 nagrodę Compasso d’Oro. Minimalistyczne talerze, miski, szklanki i karafki dostępne są w delikatnych odcieniach bieli, szarości, pastelowego różu i żółci. W 2010 roku Chipperfield zaprojektował dla Alessi również zestaw sztućców „Santiago”.

Dla japońskiej firmy Cassina Ixc. David Chipperfield zaprojektował kolekcję mebli Air Frame, zbudowanych z lekkich, aluminiowych paneli naśladujących strukturę plastra miodu. W skład kolekcji wchodzą między innymi sofy, fotele, półki i biurka.

W 2014 roku David Chipperfield zaprojektował lampy LED „w102” dla szwedzkiej marki Wästberg. Wykonane z mosiądzu lampki na biurko dają możliwość regulowania natężenia światła oraz dostosowywania nachylenia abażuru o 140˚C. Podobnie jak inne projekty Chipperfielda łączą oszczędny, prosty design z niezwykłą funkcjonalnością.

„Uważam, że architektura powinna odzwierciedlać sposób patrzenia na życie, to, kim jesteśmy, jak żyjemy i jak się zachowujemy” – te słowa doskonale tłumaczą sprzeciw Davida Chipperfielda wobec widowiskowych, szokujących projektów. Brytyjski architekt przyznaje w wywiadach, że bardziej zależy mu na tym, żeby jego prace podobały się ludziom, niż żeby były rozpoznawalne. W ten sposób udaje mu się tworzyć dyskretne, wyjątkowo funkcjonalne obiekty.

Aktualne promocje

Nadchodzące promocje