Dekoracje vintage

Dekoracje vintage

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dekoracje vintage-poradnik Westwing

Styl vintage stał się popularny w modzie w XIX wieku, a polegał on na noszeniu ubrań pochodzących z innych dekad i mieszaniu stylów z innych epok. Do tej pory jest to bardzo powszechny kierunek w modzie. Vintage w aranżacji wnętrz również urzekło wielu dekoratorów i stylistów. Łączenie mebli z różnych okresów powoduje, że wystrój staje się nietuzinkowy i nieco awangardowy. Dla niektórych całe wnętrze urządzone w tym stylu może okazać się zbyt eklektyczne, ale dekoracje vintage sprawdzą się doskonale w niemal każdej aranżacji.

Dekoracje vintage sprawią, że salon lub kuchnia staną się niezwykle oryginalne. Takie ozdoby pomogą odmienić i ożywić domowy wystrój. Niekoniecznie muszą być one starsze niż 25 lat, bo takie przedmioty określa się mianem rzeczy vintage. Dodatki mogą być jedynie stylizowane na takie wyglądające jak z minionych czasów i też będą prezentować się niezwykle efektownie.

Dekoracje vintage — kwiatowe wzory

Styl vintage lubi kwiatowe wzory na obiciach mebli, ale również na dekoracyjnych poduszkach lub zasłonach. Oryginalnych starych poduszek dekoracyjnych można szukać na targach staroci i aukcjach internetowych. Zasłony i poszewki warto także uszyć ze starych, ale wciąż pięknych materiałów. Poszewki na poduszki i pokrowce, na przykład, na pufy miłośnicy stulu vintage szyją również z ubrań z poprzedniej epoki. Jest to także ciekawe rozwiązanie dla oszczędnych.

Koronkowe dekoracje vintage

Koronkowe dekoracje nie muszą być koniecznie stare i wiele z nich można wykonać samodzielnie. Bardzo prostą do wykonania ozdobą, która wprowadzi do domu niepowtarzalny klimat są świeczniki owinięte koronką. Do zrobienia świecznika potrzebne będą:

• Słoik, lub mały, szklany świecznik
• Koronkowa serwetka lub koronkowy pasek kupiony w pasmanterii
• Klej w sparyu

W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie umyć i odtłuścić słoik oraz przyciąć koronkę do pożądanego rozmiaru. W drugim kroku rozłożyć koronkę na gazecie i spryskać ją klejem, potem owinąć nią słoik. Materiał powinien dobrze się przykleić do powierzchni słoika, można go też w razie potrzeby naciągnąć. Następnie wystarczy już tylko wstawić do ozdobionego słoiczka świeczkę i zapalić ją.

Dekoracje vintage — oświetlenie

Bardzo modne stały się ostatnio lampy wiszące, które składają się z materiałowego lub gumowego kabla i żarówki w starym stylu. Takie oświetlenie będzie idealną dekoracją we wnętrzu w stylu industrialnym, ale również doda uroku innym aranżacjom. Żarówki w stylu vintage wykorzystywane w tym oświetleniu nazywane są żarówkami Edisona, a spowodowane jest to przede wszystkim wyglądem ich wnętrza. W środku każdej z nich znajduje się wielokrotnie opleciony węglowy drucik, który do złudzenia przypomina ten w żarówce wynalezionej wiele lat temu przez Thomasa Edisona. Żarówki te dostępne są w kliku wersjach, a różnią się kształtem szkła i wzorem utworzonym ze świecącego drucika. Dzięki takim dekoracjom, wnętrze nabierze indywidualnego charakteru.