Dekoracje w stylu prowansalskim

Dekoracje w stylu prowansalskim

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dekoracje w stylu prowansalskim-poradnik Westwing

Dekoracje w stylu prowansalskim sprawdzą się nie tylko we wnętrzu urządzonym w tym stylu, będą one także znakomitą ozdobą wnętrz vintage i schabby chic. Najbardziej charakterystycznym motywem dekoracyjnym w prowansalskich aranżacji są kwiaty lawendy, której uprawą zajmuje się wielu mieszkańców Prowansji — regionu w południowowschodniej Francji, który jest najchętniej odwiedzanym przez turystów rejonem tego kraju. Urok fioletowych pól, wąskich brukowanych uliczek i kamiennych domków tak podoba się przyjezdnym, że wielu z nich postanawia przenieść ten sielski klimat, także do swoich domów. Najłatwiejszym sposobem na to, by wprowadzić do wnętrza prowansalski nastrój są właśnie dekoracyjne dodatki.

Dekoracje w stylu prowansalskim — lawenda

Lawenda w doniczkach

Lawenda to nieodłączny element prowansalskich aranżacji. Dlatego, żeby wprowadzić do wnętrza klimat słonecznej, południowej Francji, warto ozdobić je lawendowymi dekoracjami. Prostą, a zarazem doskonałą dekoracją będzie ustawienie ozdobnych ceramicznych lub metalowych doniczek z kwitnącymi krzaczkami lawendy.

Te o dużych rozmiarach z powodzeniem można ustawić na podłodze w łazience lub na tarasie. Małe doniczki z kwitnącą fioletową rośliną można natomiast ustawić na parapecie lub komodzie. Świetnie sprawdzą się również jako dekoracje w stylu prowansalskim do kuchni lub jadalni. W kwiaciarni można też kupić cięte lawendowe kwiaty, które będą się dobrze prezentować w wazonie lub, na przykład w metalowej bańce na mleko ozdobionej metodą decoupagu.

Lawendowy wianek na drzwi

Dekoracje w stylu prowansalskim z łatwością można wykonać samodzielnie. Do najprostszych należy lawendowy wianek na drzwi. Do zrobienia go potrzebne będą:

  • Świeżo zerwana lawenda
  • Forma koła na wieniec zrobiona ze słomy
  • Drut florystyczny
  • Ozdobna, koronkowa tasiemka

Wianki dekoracyjne

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych przedmiotów, można przystąpić do zrobienia dekoracyjnego wieńca:
Lawendę należy najpierw podzielić na niewielkie bukieciki, które następnie trzeba przywiązać do słomianego podkładu drutem florystycznym. Warto, by bukieciki dość mocno przylegały do formy, bo wtedy nie będą wypadać, kiedy kwiaty się ususzą. Warto pamiętać, aby końcówki bukietów przyciąć tak, by nie były one widoczne spod kwiatów. W środkowej części wieńca, na dole, można teraz przyczepić kokardkę zrobioną z koronkowej tasiemki. Dodatkową ozdobą wianka mogą być też malutkie, białe kwiaty krwawnika, które często rosną w przydomowych ogródkach. Takie dekoracje w stylu prowansalskim już od wejścia wprowadzą gości w radosny nastrój.

Dekoracje w stylu prowansalskim — ozdobna klatka dla ptaków

Uroczą i niezwykle oryginalną dekoracją w stylu prowansalskim jest klatka dla ptaków w stylu vintage. Pomalowana na biały lub beżowy kolor i celowo postarzona, może pełnić rolę uroczej, ozdobnej latarenki, która jeszcze lepiej będzie wyglądać, gdy zapali się w niej świece. Klatka będzie się bardzo dobrze prezentować postawiona na komodzie w salonie lub zwisająca z sufitu na ozdobnym łańcuszku. Żeby wyglądała ona równie romantycznie w ciągu dnia, można ozdobić ją kwiatami i wstążką.

Klatki dla ptaków jako dekoracje w stylu prowansalskim

Te proste dekoracje w stylu prowansalskim sprawią, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru, a jego mieszkańcy będą mogli poczuć cudowny sielski i romantyczny klimat Prowansji.

Nadchodzące promocje