Dekoracje w stylu retro

Dekoracje w stylu retro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dekoracje w stylu retro-poradnik Westwing

Zwykło się twierdzić, że moda przemija. To nie prawda. W odświeżonej, nieco zmienionej formie każdy trend zatoczy kiedyś koło – styl retro, jest tego najlepszym przykładem. Słowo „retro” oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”. Może dotyczyć mody, kultury medialnej, motoryzacji i oczywiście aranżacji wnętrz. Dekoracje w stylu retro są ponadczasowe i uniwersalne. Kochają leciwe aranżacje, ale potrafią również odnaleźć się w tych nowoczesnych i minimalistycznych. Dekoracje w stylu retro najczęściej nawiązują do lat 50. 60. i 70., choć równie chętnie flirtują ze stylistyką minionych stuleci. Więcej o modzie na piękne dodatki z przeszłością, w poniższych akapitach.

Ścienne dekoracje w stylu retro

Dekoracje w stylu retro lubią eklektyzm, zatem mieszanie dodatków z różnych epok jest wskazane. Na ścianie może zagościć lustro w ozdobnej ramie rodem z wersalskiego pałacu, a tuż obok niego, czarno-biały plakat jednej z hollywoodzkich legend srebrnego ekranu. Nie małą furorę wywoła zegar z kukułką z lat 60., wiszący w towarzystwie okazałego poroża pomalowanego na złoty kolor.

Ścienne dekoracje w stylu retro to jednak nie wszystko. Należy pamiętać, że trend ten uwielbia tapety. W zależności od gustu domowników, mogą być tłoczone w drobny, połyskujący wzorek lub opatrzone barwnymi, geometrycznymi wzorami. Dekoracje w stylu retro nie lubią jednak nadmiernej konkurencji, dlatego stawiając na dużą ilość dodatków, bezpieczniej ozdobić tapetą tylko jedną ścianę.

Przedmioty pełne wspomnień

Dekoracje w stylu retro to także urocze akcesoria stojące na stolikach, kredensach i parapetach. W domu ze „starą” duszą należy eksponować je w każdym z wnętrz.

Dekoracje w stylu retro w salonie – w pokoju dziennym swoje miejsce znajdzie lampa zwieńczona abażurem z frędzlami, wełniany dywan w paski oraz porcelanowe, kubistyczne figurki. Mile widziany będzie także połyskujący telefon z okrągłą tarczą i efektowne, kryształowe popielniczki.

Dekoracje w stylu retro do salonu

Dekoracje w stylu retro w sypialni – na żeliwnym łóżku niech zagoszczą miękkie poduchy z falbanami, a na toaletce, kolekcja perfum w buteleczkach z pompką. Romantyczną oprawę może przełamać figurka dekoracyjna w kształcie cadillaca i barwny, geometryczny budzik.

Akcesoria w stylu retro do salonu

Dekoracje w stylu retro w kuchni – zza przeszklonej witryny kredensu z lat 50. mogą zerkać czarno-białe kamionkowe naczynia, a ze ścian, plakaty przedstawiające piękne pin-up girls. Na blacie mebla może stanąć stylizowany ekspres do kawy, a nad lodówką zawisnąć efektowny neon z napisem „Caffè latte”.

Dekoracje w stylu retro do kuchni

Świąteczne dekoracje w stylu retro

Boże Narodzenie to wspaniały, ciepły czas, kiedy dookoła unoszą się duchy najlepszych wspomnień. Nic dziwnego, że świąteczne dekoracje w stylu retro coraz częściej goszczą we współczesnych domach. W niezwykłą podróż w przeszłość zabiorą Cię bombki retro w kształcie szyszek, aniołów i dzwonków. Im większa różnorodność ozdób – tym lepiej.

Świąteczne dekoracje w stylu retro

W przyprószonej sztucznym śniegiem klatce dla ptaków w stylu shabby chic, warto umieścić bukiet złotych gwiazd betlejemskich, a na parapecie, drewniane koniki na biegunach. Na ścianach niech zagoszczą obrazki stylizowane na dawne amerykańskie kartki świąteczne. Uroku doda z pewnością stary gramofon, z którego mogą sączyć się kolędy nagrane na winylowych płytach.

„Wspomnienia trwają przez całe życie” – napisała w jednej ze swoich książek irlandzka pisarka Cecelia Ahren. Meble i dekoracje w stylu retro są tego wspaniałym przykładem. Niosą ze sobą pamięć minionych lat, która potrafi pięknie współgrać z teraźniejszością.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media