Domek dla biedronek

Domek dla biedronek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Domek dla biedronek-poradnik Westwing

Ciepłe miesiące stanowią świetną okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ogród koło domu doskonale sprawdza się jako miejsce do relaksu. Aby czarował jeszcze większym urokiem, warto zadbać o szczegóły w jego urządzeniu. Umiejętnie dobrane akcesoria i dekoracje zachęcą ptaki i owady do zamieszkania w nim. Domek dla biedronek to nietuzinkowy dodatek, który zapewnia idealne schronienie „bożym krówkom”. A trzeba wiedzieć, że te owady odgrywają ważną rolę w ogrodzie i pomagają walczyć ze szkodnikami. Sprawdź, czym się wyróżnia domek dla biedronek i jakie korzyści się z nim wiążą.

Biedronki w ogrodzie – urocze i pożyteczne

Ogród to nie tylko rośliny, lecz także królestwo ptaków i licznych owadów. Wśród nich znajdują się biedronki. Od bardzo dawna mają ciekawą symbolikę w kulturze. Wierzono nawet, że potrafią lecieć do nieba i zanieść tam ludzkie prośby – stąd też nazwy „boża krówka”, niemiecka „Marienkaefer” (chrząszcz Maryi) czy angielska „Ladybird” (ptak Naszej Pani). Obecność biedronek to także znak szczęścia, a wypuszczenie owada ma przynosić powodzenie w miłości. Pozytywne skojarzenia mają jednak swoje dobre uzasadnienie. W kreowaniu symboliki znaczną rolę odegrali ogrodnicy. Mimo przekonania o łagodności biedronek, są one chrząszczami drapieżnymi oraz naturalnym wrogiem mszyc – czyli szkodników, które potrafią zniszczyć wiele roślin. Dlatego urocze owady są szczególnie mile widziane w ogrodzie. Najlepszą zachętę do tego stanowi specjalny domek dla biedronek.

Jak wygląda domek dla biedronek?

Typowy domek dla biedronek, a także innych owadów przypomina domki ogrodowe dla ptaków. Może być wyposażony w daszek albo mieć tylko formę sześcianu bądź prostopadłościanu. Istotne jest jednak nie tyle to, jaki ma kształt, lecz co znajduje się w środku. Domek dla biedronek może być w całości wypełniony drewnem lub drewnianymi kołkami z licznymi otworami. Takie miejsce przyciąga owady, które lubią się chronić oraz hibernować w niewielkich szczelinach. Innym rozwiązaniem jest drewniana obudowa z licznymi otworami, a w środku – wypełnienie ze słomy, trzciny, grubych traw i pustych w środku gałązek. Domek dla biedronek może być również większy i składać się z różnych segmentów – każdy dla innych pożytecznych owadów.

Gdzie umieścić domek dla biedronek?

Aby owady zyskały odpowiednie schronienie latem i idealne warunki do hibernacji zimą, domek dla biedronek powinien być zamontowany we właściwym miejscu:

  • Cichy zakątek w ogrodzie – czyli dobrze osłonięty, co zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem. Jednocześnie powinno tam trafiać jak najwięcej promieni słonecznych.
  • Dobrze widoczne wejście – tak by biedronki bez problemu znalazły domek.
  • Wejście od wschodu lub zachodu.
  • Bliskość kwiatów i innych roślin – dotyczy to domków dla różnych owadów.
  • Wysokość – najlepiej od 1,5 do 2 metrów nad ziemią.
  • Woda, glina, piasek – powinny znajdować się jak najbliżej domku.

Domek dla biedronek zawsze stanowi zachętę dla owadów, by na dłużej zamieszkały w ogrodzie. A rodzime gatunki wymagają coraz większej ochrony – tym bardziej że mają silnego konkurenta w postaci biedronki azjatyckiej, nazywanej też arlekinem.

Jak w prosty sposób dodać ogrodowi więcej uroku? Najlepiej zaprosić do niego cieszących oko i pożytecznych mieszkańców. Domek dla biedronek stanowi najprostszy sposób, by osiągnąć ten cel. Biedronki są owadami lubianymi zarówno przez dzieci, jak i dorosłych!