Domowa biblioteka

Domowa biblioteka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Domowa biblioteka-poradnik Westwing

Wisława Szymborska twierdziła, że Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Miłośnicy czytania niechętnie wydają pieniądze na coś, co nie jest książką, ale zakup regałów i urządzenie własnej, domowej biblioteki to inwestycja, która z pewnością przyniesie wiele radości. Aranżacja domowej biblioteki nie wymaga wielkiego wysiłku. Szczęśliwi posiadacze wolnych pokoi mogą stworzyć miejsce, które będzie idealnie nadawać się do relaksu z książką. Jeśli nie wiesz, jaki urządzić domową biblioteczkę w Twoim mieszkaniu, nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie! Styliści Westwing z przyjemnością doradzą w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Zarejestruj się na stronie Westwing i skorzystaj z naszych wskazówek!

Domowa biblioteka – jak urządzić?

Miłośnicy książek marzący o chwilach spokoju i ciszy, w których będą oddawać się lekturze, często decydują się na przeznaczenie jednego z pomieszczeń na domową bibliotekę. Dzięki temu rozwiązaniu cała aranżacja jest podporządkowana jednemu celowi – dobrze zorganizowanemu i bezpiecznemu przechowywaniu zebranych tomów. Urządzając domową bibliotekę warto zdecydować się na regały wbudowane w ścianę lub regały wnękowe, które pozwolą wykorzystać przestrzeń od podłogi do sufitu. Aby dostać się do książek stojących najwyżej, można skorzystać z drabinki. Drabina na kółkach montowana do listwy nie tylko pozwoli w pełni cieszyć się domową biblioteką, ale także doda wnętrzu wyjątkowego charakteru. Innym rozwiązaniem są wolnostojące biblioteczki oraz regały wiszące, które można zamontować praktycznie w każdym miejscu. Jeśli kolekcja książek zawiera bardzo wartościowe egzemplarze, można pokusić się o zakup praktycznego przeszklonego regału.

Domowa biblioteka – organizacja książek

Choć domowa biblioteka może nie być tak duża, jak ta osiedlowa lub uniwersytecka, należy przemyśleć sposób organizacji domowego księgozbioru.

  • Jednym ze sposobów jest tematyczne dzielenie kolekcji: podział na książki historyczne, wspomnienia, poezję, prozę i dramat znacząco ułatwi korzystanie z biblioteki.
  • Innym rozwiązaniem jest układ alfabetyczny.
  • Główny bohater książki Nicka Hornby’ego „Wierność w stereo” układał swoje książki w kolejności chronologicznej – od tej, którą kupił pierwszą, po tę ostatnią. Obserwowanie swojego rozwoju i czytelniczych upodobań półka po półce może być fascynujące!
  • Dla niektórych czytelników podział książek będzie oczywisty: w jednej części biblioteki znajdą się te przeczytane, w innej – nieprzeczytane.

Domowa biblioteka – wyposażenie

Domowa biblioteka to nie tylko regały i półki. Aby lektura była jak najbardziej komfortowa, warto zadbać o wygodne fotele do czytania, szezlong lub kanapę. Należy także zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie: lampę podłogową umieszczamy za fotelem do czytania. Dobrze, jeśli lampa będzie mieć elastyczne ramię, dzięki czemu będziemy mogli dostosować jej ustawienie do pozycji, w której czytamy. Tym, którzy lubią robić notatki lub przeglądają opasłe tomy, na pewno przyda się także biurko z lampką wyprofilowaną tak, by dawała jak najlepsze oświetlenie dla czytanej książki. Strumień światła powinien oświetlać całą stronę. Najlepiej, jeśli będzie rozproszony, a nie punktowy.

Domowa biblioteka – co zrobić, jeśli mamy mało miejsca?

Właściciele mniejszych mieszkań, niedużych domów, studiów i kawalerek, którzy uwielbiają czytać i zbierać książki, mogą stanąć przed nie lada wyzwaniem. Gdzie przechować wszystkie tomy? Jeśli największym pomieszczeniem w domu jest salon, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie regału za kanapą lub sofą. Tuż za meblem mogą stanąć te książki, do których wraca się rzadziej. Pozostałe będą zawsze “pod ręką”. Podobnie z sypialnią. Tutaj książki mogą przechowywać wszyscy ci, którzy lubią czytać przed zaśnięciem. Doskonałym pomysłem będzie obudowanie łóżka regałami. Takie regały sprawią, że sypialnia będzie prezentować się bardziej interesująco, a wszystkie lektury znajdą się w pobliżu łóżka. Nie należy zapomnieć w tym przypadku o dobrym oświetleniu. Czasem zwykła lampka nocna nie wystarczy: do jednej ze ścianek regału można wtedy doczepić lampkę. Domową biblioteczką może także stać się korytarz. Na jednej ze ścian w korytarzu, nad głowami domowników, można zamonotwać półki lub szafki na książki.

Przytulny kącik do czytania zapewni odpowiednią oprawę wyprawom do krainy wyobraźni pochłaniać kolejne strony ulubionej powieści.