Domowa siłownia

Domowa siłownia

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Domowa siłownia-poradnik Westwing

Wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie endorfin, które potocznie nazywa się hormonami szczęścia lub zadowolenia. Im więcej endorfin krąży w naszej krwi, tym lepiej się czujemy i tym optymistyczniej patrzymy na świat. Kto zaczął już regularnie trenować ten wie, że ćwiczenia wprawiają w doskonały nastrój. Nie brak także dowodów na to, że regularne treningi wpływają korzystnie na zdrowie, dlatego warto pomyśleć o urządzeniu domowej siłowni.

Domowa siłownia to bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia treningi bez konieczności wychodzenia z domu i bez dojeżdżania na zajęcia sportowe lub siłownię. Nie bez powodu marzą o niej liczni amatorzy sportu! Podpowiadamy, jak urządzić siłownię w zaciszu własnego domu.

Domowa siłownia – zalety

Domowa siłownia nie tylko pozwala oszczędzać, ale daje pełną swobodę: sami wybieramy czas ćwiczeń, sami wybieramy muzykę, sprzęt jest tylko do naszej dyspozycji, a wszystko to odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu! Właściciele domowej siłowni sami decydują o sposobie jej urządzenia. Karnet na siłownię lub fitness to zwykle wydatek od 50 do 200 złotych miesięcznie, co oznacza, że w ciągu trzech lat możemy wydać od 1800 do 7200. Wydane na karnety pieniądze można zainwestować w urządzenie domowej siłowni! Zapewniamy, że raz zainwestowana suma zwróci się w krótkim czasie, a przyjemność ćwiczenia w domu będzie nieporównywalnie większa niż treningi w klubach fitness.

Wybór miejsca na siłownię

Siłownię można urządzić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Może to być garaż, piwnica lub poddasze. Im więcej miejsca, tym lepiej! Ważne, by pomieszczenie można było wietrzyć lub wentylować. Warto także zadbać o odpowiednią ochronę podłogi – w domowych siłowniach najlepiej sprawdzają się podłogi gumowe, korkowe, maty z włókna poliestrowego lub specjalne wykładziny. Podłoga nie może być śliska i powinna być odporna na zniszczenia. Panele lub płytki można niechcący uszkodzić (upuszczając ciężarek lub rysując powierzchnię podłogi podczas ćwiczeń). W domowej siłowni przyda się także lustro, które pozwoli nam kontrolować poprawność wykonywanych ćwiczeń. Po przygotowaniu pomieszczenia na siłownię należy skupić się na najważniejszych decyzjach dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu.

Wyposażenie domowej siłowni

Urządzając domową siłownię warto jest wybierać urządzenia i przyrządy, które mogą spełniać wiele funkcji. Decyzja dotycząca sprzętu powinna być także podyktowana indywidualnymi upodobaniami oraz rodzajem preferowanego treningu – kobiety mogą wybrać praktyczne piłki Bosu lub maty do jogi, a mężczyźni – ławki do ćwiczeń.

Oto przykładowe sprzęty do domowej siłowni:

 • Hantle
 • Ciężarki i zestaw gryfów
 • Rower stacjonarny
 • Bieżnia elektryczna
 • Stepper
 • Atlas do ćwiczeń
 • Orbitrek
 • Piłka gimnastyczna
 • Piłka Bosu
 • Mata do ćwiczeń
 • Skakanka
 • Drążki

Używając powyższych akcesoriów do ćwiczeń na domowej siłowni możemy w krótkim czasie poprawić kondycję i samopoczucie. Powodzenia!