Doniczki gliniane

Doniczki gliniane

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Doniczki gliniane-poradnik Westwing

Glina to materiał, który od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. Surowiec ten, ze względu na ogromne możliwości plastyczne, najczęściej był wykorzystywany do wykonywania ceramiki. Do dzisiaj przetrwało bardzo dużo glinianych śladów twórczości naszych przodków. Z biegiem lat, glina straciła pozycję podstawowego materiału, służącego do tworzenia ceramiki, ponieważ wyparły ją inne, sztuczne surowce.

Na szczęście moda na gliniane akcesoria ogrodowe powoli wraca i ludzie coraz chętniej sięgają po wyroby z gliny. Wspomniana już wysoka plastyczność oraz stosunkowo duża dostępność tego materiału sprawia, że ogrodnicy coraz częściej zaopatrują się w gliniane akcesoria. Nie bez znaczenia jest również cena, która w przypadku gliny nie jest zbyt wygórowana. To wszystko wpływa na rosnącą popularność tego starego i do niedawna nieco zapomnianego surowca.

Ogrodowe inspiracje, czyli doniczki gliniane w ogrodzie

Ogród to idealne, ale nie jedyne miejsce, w którym odnaleźć swoje miejsce mogą rzeczy wykonane z gliny. Często bowiem także w domach można spotkać doniczki gliniane, wazony, pojemniki oraz inne dekoracje. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie ogród stanowi naturalne królestwo gliny, w którym odnajduje się ona doskonale. Oprócz oczywistej funkcji ochronnej, elementy gliniane posiadają również inne atuty – chodzi oczywiście o walory estetyczne. Glina bowiem, jako materiał niezwykle łatwy w obróbce, daje osobie tworzącej ceramikę wielkie pole do artystycznego popisu.

Vintage w domu

Glinę w domu szczególnie upodobali sobie właściciele wnętrz urządzonych w stylu retro, rustykalnym oraz vintage. Dzięki charakterystycznej, surowej fakturze oraz ciekawym zagłębieniom, akcesoria wykonane z tego materiału idealnie pasują do nieco „postarzonych” pomieszczeń. Gliniane doniczki będą również doskonałym dopełnieniem wnętrza prowansalskiego. Nie oznacza to jednak, że nie ozdobią mieszkań aranżowanych w innych stylach. Glina ma to do siebie, że tak naprawdę pasuje do wszystkiego i gdziekolwiek się nie znajdzie, będzie wyglądać dobrze. Zawdzięcza to swojej niezwykłej różnorodności. Ceramika jest dostępna w ogromnej liczbie kolorów oraz wzorów, co powoduje, że każdy amator glinianych ozdób znajdzie coś idealnie pasującego do jego potrzeb.

Jakie powinny być doniczki?

Aby donice były odpowiednie i zapewniły roślinom optymalne warunki do wzrostu, warto przed ich zakupem sprawdzić, czy posiadają na dnie dziurki oraz podstawki, do których wlewana będzie woda. Takie rozwiązanie zapewni kwiatom niezbędną ilość życiodajnego płynu i da impuls do rozwoju. Można zdecydować się także na gliniane osłonki, do których wkładane są mniej urodziwe, plastikowe doniczki z rośliną. Dobrze jest również uzmysłowić sobie, że glina pomimo swojego uroku jest stosunkowo krucha, dlatego też doniczka wykonana z tego materiału nie powinna być narażona na uszkodzenia mechaniczne. Nie oznacza to, że gliniany element sypie się w rękach, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to surowiec stosunkowo delikatny, szczególnie na tle wszechobecnego plastiku. Zdecydowanie jednak przewyższa ten ostatni pod względem estetycznym.

W glinianym stylu

Jeżeli doniczki mają stanowić nie tylko praktyczny, ale także atrakcyjny dla oka dodatek, te wykonane z gliny doskonale spełnią funkcję dekoracyjną. Wniosą one do domu lub ogrodu wiele ciepła oraz przyjemnego klimatu. Jeżeli chcesz urozmaicić proste gliniane doniczki możesz je dowolnie pomalować. Wzorzyste, kolorowe i indywidualnie ozdobione doniczki gliniane, mogą być świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Jak działa Westwing?

Zastanawiasz się jakie doniczki wybrać do Twojego wnętrza, aby nadały mu one wyjątkowy charakter? Pomożemy i doradzimy w naszym Poradniku oraz Magazynie. Westwing to pierwszy w Polsce klub zakupowy, odkryj jego możliwości! Aby skorzystać z naszej oferty wystarczy bezpłatnie zalogować się na stronie i przeczytać sekcję regulamin. Już dziś odkryj nasz Poradnik oraz Magazyn. Znajdziesz tam wiele inspirujących porad i pomysłów na ciekawe aranżacje wnętrz, szeroki wybór produktów wysokiej jakości oraz praktyczne wskazówki dla majsterkowiczów. Dołącz do klubu Westwing i pozwól się zainspirować!