Doniczki rattanowe

Doniczki rattanowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Doniczki rattanowe-poradnik Westwing

Zieleń w domu wprowadza do aranżacji naturalną energię. Dużo zależy od doboru doniczek i osłonek. Doniczki rattanowe pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych z przytulną, rustykalną nutą. Warto więc postawić na pleciony design i zaprosić go do mieszkania. Rattan ponadto ma wiele innych zalet.

Doniczki rattanowe urzekają lekką formą i charakterystyczną plecionką. Stanowią piękne tło dla zieleni roślin. Co więcej, w ich sąsiedztwie z powodzeniem można ustawiać nowoczesne dodatki ze szkła czy metalu.

Doniczki rattanowe i nie tylko

Rattan, zwany też rotangiem lub rotanem, to rodzaj palmy pnącej z Azji Południowo-Wschodniej. Jego największym importerem jest Indonezja. Tradycyjnie z rattanu wykonuje się meble, plecione akcesoria, ale też na przykład kijki do sztuk walki na Filipinach lub kijki do perkusji. Rattan jest bardzo lekki, a przy tym solidny. Dobrze znosi długi transport, dlatego z powodzeniem wędruje po całym świecie.

Eleganckie meble i dodatki z rattanu

Doniczki rattanowe z kolei stanowią świetną osłonę dla roślin. Dzięki charakterystycznej plecionce pozwalają roślinom oddychać, odprowadzają też szybko nadmiar wilgoci (co też oznacza, że kwiaty trzeba częściej podlewać). Doniczki rattanowe mimo niedużej wagi gwarantują stabilność podłoża i nie wymagają przy tym zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rattan dobrze znosi bejcowanie, tak więc można wybrać doniczki i osłonki rattanowe w różnych kolorach, nie tylko naturalnym. Szczególnie pięknie prezentują się białe doniczki.

Do jakich aranżacji pasują doniczki rattanowe?

Najprościej byłoby odpowiedzieć: do wszystkich. Ale oczywiście dużo zależy, jak wygląda donica, jaki ma odcień oraz formę. Ciemny rattan to dobry wybór do aranżacji rustykalnych i z kolonialną nutą. Z kolei jasny odcień, albo też doniczki rattanowe bejcowane na biało, intrygująco wzbogacą aranżacje skandynawskie.

Białe doniczki rattanowe

Donice i osłonki rattanowe z powodzeniem przełamują też chłód wnętrz minimalistycznych. Łagodne odcienie plus zieleń roślin pięknie prezentują się na tle szarych surowych ścian czy też mebli. Można też pokusić się o stworzenie większej kompozycji i ustawić doniczki rattanowe obok detali ze szkła czy aluminium. Także modne stylizacje w stylu marynistycznym pokochają naturalny brąz rattanu, który przywodzi na myśl atmosferę najlepszych kurortów.

Doniczki rattanowe do salonu, na taras i do ogrodu

Doniczki rattanowe można z powodzeniem i bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych użytkować w salonie. Wystarczy regularnie je czyścić zwilżoną szmatką. W przypadku aranżacji pod chmurką sprawy się nieco komplikują, ponieważ rattan źle znosi intensywne nasłonecznienie (blaknie i matowieje) oraz niskie temperatury.

Doniczki rattanowe w naturalnym kolorze

Dlatego doniczki rattanowe lepiej chować na zimę do domu, a na przykład raz na rok nie zaszkodzi poddać je małej renowacji. Lepszą alternatywą dla donicy rattanowej jest technorattanowa. Z wyglądu właściwie niewiele się różni od naturalnej. Technorattan, zwany też ekorattanem, to rodzaj tworzywa sztucznego, które o wiele lepiej znosi trudne warunki atmosferyczne. Wymaga więc mniej troski i z powodzeniem może zimować w ogrodzie czy na tarasie.

Oryginalne doniczki rattanowe

Doniczki rattanowe urzekają misterną plecionką. Są też solidne i dobrze czują się w nowoczesnych aranżacjach. Warto więc zaprosić je do salonu i na taras oraz cieszyć się ich naturalnym czarem.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media