Drabina

Drabina

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Drabina-poradnik Westwing

Drabina to niezwykle praktyczne narzędzie, które jest niezbędne niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Przydatna jest zarówno, podczas remontów i odświeżania mieszkania, jak również do wieszania firanek i sprzątania trudno dostępnych miejsc lub mycia okien. Każdy mężczyzna musi mieć ją w sowim garażu, a pani domu sięgnie dzięki niej po przyprawy umieszczone w wysoko zawieszonej szafce. Jest wiele rodzajów drabin i inna drabina przyda się podczas remontu, inna jako pomocnicze schodki w mieszkaniu, a jeszcze inna pomoże dostać się na dach domu. Podpowiadamy, jak dopasować odpowiednią drabinę do swoich potrzeb.  

Drabina teleskopowa

Drabina teleskopowa jest zwykle wykonana z aluminium, które jest lekkie i nie rdzewieje. Teleskopowa dlatego, że można ją wydłużyć, często nawet o parę metrów, za pomocą dodatkowej, wysuwanej do góry konstrukcji. Bardzo dobrze sprawdzi się do pracy na zewnątrz domu, szczególnie jeśli, trzeba się dostać, na przykład na dach lub gdzieś wysoko. Przy okazji drobnych napraw, do których nie potrzeba pomocy fachowców będzie znakomita.

Drabina przegubowa

Drabina przegubowa może mieć długość nawet do kilku metrów, ale przeważnie jest ona niższa i używana w domu jako sprzęt pomagający w malowaniu lub wieszaniu zasłon. Jest to dość bezpieczna opcja, po rozłożeniu jest ona dość stabilna. Na samej górze po rozłożeniu konstrukcji, drabina przegubowa wyposażona jest w półkę na której można pewnie stanąć, a także złapać się wystającej do góry obręczy. Dzięki temu, że można się na niej czuć stosunkowo pewnie, nawet na samej górze, jest ona bardzo popularna i ma miejsce w wielu domach mieszkaniach.

Drabina schodki

Krótka drabina na 3 do 5 schodków, to bardzo praktyczny dodatek w każdym wysokim mieszkaniu. Przydaje się ona szczególnie niewysokim paniom domu, które dzięki kilku dodatkowym schodkom są w stanie dosięgnąć nawet do najwyższej półki. Mając takie schodki z łatwością można też zagospodarować te najwyższe szafki, bez obaw, ze nie będzie można potem dosięgnąć umieszczonych w nich przedmiotów. Taka drabina może być wykonana zarówno z aluminium, jak i z drewna. Ponadto drewniane schodki będą pasować do większości aranżacji i nie będzie trzeba ich specjalnie ukrywać. Dlatego jest to idealne rozwiązanie do niewielkiego mieszkania.

Drabina aluminiowa czy drewniana?

Drabiny najczęściej wykonuje się z drewna lub aluminium. Drewno ma zalety przede wszystkim estetyczne, ponieważ lepiej prezentuje się we wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że drewnianej drabiny nie wolno malować kolorową farbą, bo może ona zamaskować ewentualne niedoskonałości drewna, zgniliznę, lub korniki. Natomiast to może być niebezpieczne jeśli drabina jest wysoka.

Aluminiowa drabina ma niewątpliwie wiele zalet i wydaje się, ze jest bardziej praktyczna od drewnianej. Jest niezwykle lekka, nie rdzewieje i praktycznie się nie niszczy. Aluminiowa drabina może naprawdę służyć przez długie lata. Może z powodzeniem być używana zarówno na zewnątrz, jak i w środku, a po złożeniu zwykle zajmuje niewiele miejsca.