Drewno

Drewno

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Drewno-poradnik Westwing

Drewno w dziejach wnętrzarstwa zrobiło zawrotną karierę. Współcześnie meble z drewna kojarzone są z naturą, solidnością i pałacową elegancją. Świetnie prezentują się we wnętrzach klasycznych, ale pokochają je także eklektyczne przestrzenie.

Żywiołem drewnianych mebli są gustowne aranżacje. Wprowadzając drewniane elementy do wnętrz, można mieć pewność, że ich solidność i uniwersalność będzie trwać kolejne dziesięciolecia… a może nawet dłużej. Najstarsze rzeźbione dekoracje mają ponad 6 tys. lat.

Meble z drewna

Historia mebli sięga początków neolitu. Prehistoria znała jednak wyłącznie meble kamienne. Drewno we wnętrzach zaczęło pojawiać się dopiero w starożytności. Najstarsze elementy drewnianego mebla odkryto w kopcu Midasa, w Turcji. Bogato zdobiony, drewniany stół powstał najprawdopodobniej w VIII wieku p.n.e. Prawdziwy rozkwit meblarstwa przypadł jednak dopiero na okres renesansu. Drewno stało się najpopularniejszym materiałem. Przez kolejne wieki wygląd drewnianego designu zmieniał wielokrotnie. Poprzez manieryzm, barok i rokoko prym wiodły meble ludwikowskie w różnorakich wydaniach. Koniec XIX i pierwsze dekady XX wieku przyniosły ze sobą modę na styl secesyjny oraz art déco. Dzięki współczesnemu eklektyzmowi projektanci wnętrz mogą proponować dowolne meblowe kombinacje, które pozwalają pamiętać o świetności każdej z epok.

Drewno drewnu nierówneDrewno

Istnieje wiele rodzajów drewna wykorzystywanych w europejskim meblarstwie. Jednym z najpopularniejszych jest drewno sosnowe. Jego faktura jest jasna i lekka w formie. Sosnowe wykończenia doskonale wyglądają we wnętrzach sypialnianych. Meble z drewna dębowego najczęściej wędrują do współczesnych kuchni. Drewno dębu jest twarde i odporne na ścieranie, a to bardzo istotne w intensywnie eksploatowanych wnętrzach. Do polskich domów coraz częściej trafia także drewno egzotyczne (tek, mindi czy paulownia). Jego największą zaletą jest trwałość i wysoka odporność na czynniki biologiczne. Inne, bardziej uniwersalne rodzaje drewna spotykane we współczesnych domach to brzoza, wiśnia czy orzech. Charakteryzuje je średnia twardość i piękna barwa od jasnozłotej brzozowej przez wpadającą w czerwień wiśnię po ciemnobrązowy orzech.

Wszystko zależy od stylu

Każdy styl wykorzystuje drewno, nawet modern czy futuryzm. Projektanci wykorzystują choćby drobne wstawki czy elementy wykończenia. Natomiast rustykalizm kocha meble z surowego drewna. Najbardziej te pozbawione wymyślnych inkrustacji i płaskorzeźb, za to pełne naturalnych słojów i sęków. Styl kolonialny uznaje niemal wyłącznie drewno egzotyczne. W salonie urządzonym w tym klimacie świetnie sprawdzą się masywne biurka i ciężkie kredensy wykonane z mahoniu czy palisandru. Doskonale pasować będą do nich zwierzęce motywy inspirowane Afryką lub orientalne desenie przywodzące na myśl południowo-wschodnią Azję. Aranżacje marynistyczne lub zen świetnie uzupełni drewno „z odzysku”. Modne driftwood (drewno wyrzucone na brzeg przez morskie fale) wykorzystuje się w podstawach lamp lub stolików kawowych.

Drewno lite czy sklejka?

Wyznawcy starożytnej praktyki feng shui są zgodni: najzdrowsze dla domu jest lite drewno. Nie powoduje alergii i zapewnia przyjazny mikroklimat. Najlepszym przykładem jest surowe drewno sosnowe, które posiada niezwykłą zdolność oddychania, dzięki której działa jak naturalny odświeżacz powietrza. Meble z litego drewna są wyjątkowo trwałe i solidne. Proces starzenia tylko dodaje im uroku. Innym rodzajem mebli drewnianych są meble ze sklejki. To materiał tańszy i bardziej elastyczny niż lite drewno. To dlatego wielu współczesnych designerów wykorzystuje ją do realizowania najbardziej ekstrawaganckich projektów. Dla sklejki wykonanej zazwyczaj ze średnio twardych płatów drewna brzozowego czy olchowego wygięcie się w łuk to pestka! Wystarczy poddać drewno działaniu gorącej pary. Tak ukształtowane, a następnie sklejone warstwy tworzą bardzo wytrzymały materiał, który jest imitacją drewna.

Prosta renowacja mebli

Niektóre z antyków trzymają się świetnie, inne wymagają odnowienia. Aby tchnąć nowego ducha w drewniane meble, wcale nie trzeba zatrudniać fachowca. W większości przypadków wystarczy papier o granulacji 120, pędzel i środek impregnujący. Na początku należy dokładnie zetrzeć z mebla stare, zmatowiałe powłoki. Kiedy powierzchnia będzie dokładnie oszlifowana, można przystąpić do nakładania na drewno nowych warstw preparatów konserwujących. Na początek zaleca się odtłuścić mebel i pokryć jego powierzchnię bezbarwnym impregnatem. Kiedy drewniana płaszczyzna wyschnie, wystarczy pomalować ją bejcą w wybranym kolorze – najlepiej dwukrotnie. Należy pamiętać, że drewno lubi kolor. Wystarczy kupić emalię akrylową do drewna w wybranej barwie, chwycić za pędzel i gotowe!

Drewno w ogrodzie

Meble z drewna to nie tylko przywilej eleganckiego domu, ale i ogrodu. Chcąc zagospodarować kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu, należy pamiętać, aby charakteryzowała je wytrzymałość. Najmodniejsze ogrodowe meble z drewna to te przypominające wiejskie ławy oraz meble składane, wykonane z ażurowych, prostych elementów. Radzimy wykluczyć komplety sosnowe, których drewno bywa mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Najlepiej zainwestować w teczynę, jesion lub grab – meble są twarde, solidne i dobrze się impregnują. Jeżeli z czasem drewno zacznie szarzeć, należy powtórnie zakonserwować je preparatami, których użyto wcześniej. Jeżeli nie wiadomo, jaka powłoka pokrywa drewno, należy postąpić tak jak w przypadku renowacji – oszlifować mebel i nałożyć nowy preparat.