Drzemka

Drzemka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Drzemka-poradnik Westwing

Henry Ford, amerykański przemysłowiec i założyciel Ford Motor Company, zatrudnił kiedyś eksperta zajmującego się wydajnością pracowników. Mężczyzna miał zbadać ich kreatywność, zaradność i dynamizm działania. Po kilku tygodniach wydał opinię, która była szalenie pochlebna - z wyjątkiem jednego „ale”. Specjalista powiedział Fordowi, że jeden z pracowników permanentnie zażywa w swoim gabinecie drzemki - „kiedy przechodzę koło jego pokoju, widzę jak leży z nogami na biurku i drzemie. On marnuje Pana pieniądze!” - powiedział z oburzeniem.

Ford zastanowił się chwilę, po czym uśmiechnął szeroko - „Wiem o kim pan mówi! Cóż, ten człowiek wpadł kiedyś na doskonały pomysł, który sprawił, że zaoszczędziliśmy miliony dolarów. I proszę sobie wyobrazić, że jego nogi znajdowały się wtedy dokładnie w tym samym miejscu co teraz!” Ta anegdota wyraźnie dowodzi, że drzemka pozwala być człowiekiem wypoczętym, pomysłowym i wydajnym. Przestaje zatem dziwić, że amerykanie dwunasty dzień marca ustanowili Światowym Dniem Drzemki w Pracy. Bo rzeczywiście, jest co świętować!

Warto drzemać, warto śnić!

Drzemali Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte czy Winston Churchill. I nic w tym dziwnego. Drzemka sprawia, że umysł staje się świeży, a ciało dostaje fantastyczny zastrzyk energii. Dziś naukowcy udowadniają, że czasem wystarczy nawet kilka minut snu, aby wspaniale się zregenerować. Drzemka może mieć kilka wymiarów. Ta najkrótsza trwa od pięciu do piętnastu minut. Taka chwila błogiego odpoczynku poprawia koncentrację oraz zdolności motoryczne. Z kolei drzemiąc nieco mniej niż pół godziny, człowiek odświeża układ nerwowy, poprawia czujność i zdolności logicznego myślenia. Dzieje się tak dlatego, że drzemka jest zbyt krótka, aby pojawiała się faza REM podczas snu. Dzięki temu po przebudzeniu można wrócić do aktywności bez uczucia senności i rozleniwienia. Tak zwana power-nap, to najlepsze rozwiązanie!

Zmrużyć oczy… tylko gdzie?

Drzemka jest wskazana po około sześciu, siedmiu godzinach od przebudzenia. Nic więc dziwnego, że Hiszpanie i Włosi relaksują się tuż po obiedzie. W Polsce niestety nie ma mody na sjestę, chociaż wiele nowoczesnych firm pozwala drzemać w pracy. Jeśli szef aprobuje taki odpoczynek, warto z tego skorzystać! Pracując zdalnie, ma się o wiele więcej możliwości na ucięcie regenerującej drzemki. I wcale nie trzeba spać wyłącznie w łóżku! Doskonale można wypocząć na przykład na hamaku zawieszonym na werandzie lub ogrodowym leżaku. Drzemka na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł. Jeśli za oknem hula wiatr, warto usadowić się wygodnie przed kominkiem, przykryć ciepłym pledem i… ustawić budzik na za dwadzieścia minut. Drzemka na gustownym szezlongu? Też brzmi całkiem nieźle. Warto wyposażyć salon w tego rodzaju mebel – jest nie tylko komfortowy, ale i niezwykle modny.

Drzemka w wielkim stylu

Niektóre osoby mają problem z zaśnięciem w ciągu dnia. Są jednak na to stylowe sposoby. W oknach oprócz firanek warto zawiesić zasłony. Będą doskonale wyglądać i okażą się pomocne, jeśli w pomieszczeniu będzie miał panować półmrok. Jeśli to nie wystarczy, na oczy można nasunąć specjalną opaskę. Projektanci proponują wiele ciekawych i oryginalnych wzorów! Kolejną kwestią jest muzyka. Może być na przykład filmowa lub klasyczna. A może płyta z dźwiękami lasu? Ćwierkające ptaki przy akompaniamencie szumiącego strumienia potrafią cudownie ukołysać do snu. Romantyczkom poleca się zapalić świece lub tea-lighty w subtelnych latarenkach. Nic tak jak one nie zadba o magiczną atmosferę w sypialni. Warto pomyśleć także o właściwej temperaturze w pomieszczeniu. Najpierw należy dobrze przewietrzyć pokój, a kolejno, wsunąć się pod ciepły koc lub lekką, pikowaną kołdrę. Teraz już wiadomo, co to znaczy spać jak dziecko!

„Sen jest balsamem dla duszy” – pisał William Shakespeare. Rzeczywiście, człowiek wyspany to człowiek szczęśliwy i pełen energii. Kilkunastominutowa drzemka jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza przy błyskawicznym tempie życia. Pomoże zachować zdrowie, młodość i dobry humor.