Dyfuzor zapachowy

Dyfuzor zapachowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dyfuzor zapachowy-poradnik Westwing

Piękny dom to nie tylko modny kolor ścian, stylowe meble oraz odpowiednio dobrane dekoracje. Aby mieszkanie zachęcało do tego, by w nim przebywać, niezbędny jest również roztaczający się wokół przyjemny zapach, przywołujący miłe skojarzenia. Na szczęście aby to osiągnąć, nie trzeba już co kilkanaście minut biegać po mieszkaniu z odświeżaczem do powietrza w aerozolu. Na polskim rynku są już dostępne dyfuzory zapachowe – flakoniki z aromatycznymi olejkami, które stopniowo uwalniają zapach poprzez specjalne patyczki. Co ważne, dyfuzor zapachowy może też pełnić funkcję dekoracyjną. Oto kilka wskazówek, jak wybrać dyfuzor zapachowy, aby zachwycał nie tylko zapachem, ale i wyglądem.

Jak działa dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy składa się z dwóch części: flakonika na aromatyczny olejek oraz patyczków o strukturze gąbki. Kiedy patyczki włoży się do olejku, powoli wchłaniają one płyn, który jest stopniowo uwalniany przez znajdującą się na szczycie patyczka gąbkę. Aby dyfuzor zapachowy działał prawidłowo, należy zwrócić uwagę na gęstość olejku (zbyt gęsta ciecz nie wchłonie się) oraz długość patyczków – powinny być dwa razy dłuższe od wysokości flakonika.

Aby jak najpełniej wykorzystać zapachowe właściwości tego typu produktu, należy go stawiać w lekkim przeciągu, co pozwoli na szersze rozprzestrzenienie się zapachu. Jeśli aromat ma być bardziej wyczuwalny, wystarczy odwrócić patyczki i umieścić końcówki zamieszczone dotychczas w olejku na górze. Uwaga – należy to robić za pomocą chusteczki higienicznej, bowiem olejki mogą zawierać w swoim składzie substancje uczulające.

Dyfuzor zapachowy – mnogość kształtów i kolorów

Ważnym kryterium wyboru dyfuzora zapachowego jest cena – porządne produkty tego typu, których zapach nie wywietrzeje w ciągu kilku dni, nie należą do najtańszych, ale w tym przypadku nie warto zbytnio oszczędzać. Co ważniejsze, na rynku dostępne są dyfuzory zapachowe wykonane z wielu materiałów, dzięki czemu mogą pełnić również rolę ozdobnego bibelotu.

  • Szkło przezroczyste – jeden z najbardziej popularnych materiałów, z których może być wykonany dyfuzor zapachowy. Widać przez nie poziom zawartości olejku, dzięki czemu wiadomo, kiedy należy go dolać.
  • Szkło barwione – surowiec nieco grubszy niż klasyczne szkło przezroczyste. Występuje w bardzo wielu barwach, co pozwala wybrać dyfuzor zapachowy dobrany kolorystycznie do innych dodatków w danym wnętrzu.
  • Plastik – bardzo praktyczny i wytrzymały, nie tłucze się. Wbrew pozorom, plastikowy dyfuzor zapachowy bywa równie elegancki jak akcesoria wykonane ze szkła, a z dalszej odległości jest nie do odróżnienia.
  • Drewno – wykonane są z niego dodatki do dyfuzorów zapachowych: podstawki, podkładki, ozdobne sploty, otaczające szyjkę flakonu korki.

Dyfuzor zapachowy jako dekoracja wnętrza

Mnogość kształtów, rozmiarów i kolorów sprawia, że można bez kłopotu dobrać dyfuzor zapachowy odpowiedni do konkretnego pomieszczenia. W sklepach znajdują się m.in. przypominające chemiczne probówki dyfuzory idealne do nowoczesnych wnętrz, orientalne szklane dyfuzory zapachowe z malunkami kwiatów, klasyczne szklane flakony podobne do buteleczek na ekskluzywne kosmetyki (np. perfumy), a także pękate buteleczki, które sprawdzą się jako dekoracja wnętrz w stylu prowansalskim. Dyfuzor zapachowy to jednak nie tylko flakonik, ale i patyczki – wybierać można między patyczkami prostymi a futurystycznymi zawijanymi pręcikami.

Dyfuzor zapachowy bez większych kłopotów da się również skomponować samodzielnie. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka ulubionych olejków eterycznych (można je kupić w większości drogerii) lub postawić na jeden ulubiony, przelać do buteleczki i umieścić w niej patyczki. Jaśmin, wanilia, pomarańcza, kwiat bergamotki, sosna, zielona mięta – wybór jest ogromny, więc każdemu uda się znaleźć coś dla siebie.

Dyfuzor zapachowy to nie tylko przedmiot, który ma zapewnić piękny zapach w mieszkaniu – w wersji luksusowej jest bowiem także ozdobnym dodatkiem. A na taką odrobinę luksusu może sobie pozwolić każdy.