Dywan skandynawski

Dywan skandynawski

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dywan skandynawski-poradnik Westwing

Sztuka prostoty to wielka sztuka.  Mistrzami skromności i estetycznej powściągliwości są skandynawscy projektanci, którzy począwszy od lat trzydziestych ubiegłego stulecia, proponują aranżacje wnętrz w rozpoznawalnym designie, zwanym po prostu stylem skandynawskim. Inspirowany naturą styl skandynawski charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Brak tu wyrafinowanej ornamentyki czy feerii barw. Ich miejsce zajmuje minimalizm, jasność i ekologiczność. Typowe dla skandynawskiego stylu jest wykorzystywanie materiałów naturalnych lub odzyskanych na drodze recyklingu. W tym wyraża się skandynawski pomysł na wykorzystywanie dóbr naturalnych i etykę konsumpcji.

Wnętrza urządzone po skandynawsku są widne i przestronne, co wynika z genezy tego stylu. Otóż styl skandynawski narodził się w realiach Półwyspu Skandynawskiego, którego mieszkańcy cierpią na brak słonecznego światła przez większą część roku. Białe ściany, białe lub jasne meble, jasne drewniane podłogi – wszystko to jest umotywowane potrzebą jak największego rozświetlenia pomieszczeń. Z racji prostoty i praktyczności, styl skandynawski przywodzi na myśl styl minimalistyczny, natomiast z powodu wykorzystywanych materiałów często kojarzony jest ze stylem rustykalnym lub eko.

dywan skandynawski do salonu

Skandynawskie wzory i kolory

Królową skandynawskiej estetyki jest biel. Nie tylko rozjaśnia wnętrze – jej walorem jest również to, że optycznie powiększa pomieszczenie. Oprócz koloru białego, dominujące w skandynawskim stylu barwy to kolory ziemi, drewna i kamienia oraz wszelkie odmiany pasteli. Oczywiście, styl skandynawski dopuszcza wykorzystywanie dodatków w mocno nasyconych kolorach, które ożywiają i ocieplają wnętrze. Jeśli chodzi o desenie, to można tu spotkać pasy, paski, wzory geometryczne i wszelkiego typu „szlaczki”. Dywan skandynawski to minimalistyczny dodatek do każdego wnętrza.

dywan skandynawski shaggy

Dodatki w skandynawskim stylu

Wnętrza w skandynawskim stylu kochają wykonane z lnu, wełny lub bawełny tkaniny, z których wykonane są obicia kanap i foteli, narzuty czy poszewki poduch. Zresztą dodatki w postaci poduszek, lamp, koszyczków wiklinowych, drewnianych albo tekturowych pudełek, świeczników oraz obrazków i zdjęć w kolorowych ramkach są na porządku dziennym. Te wszystkie akcesoria tworzą w skandynawskim wnętrzu atmosferę ciepła i przytulności.

dywan skandynawski ze skóry

Dywan skandynawski

Dywan skandynawski rozłożony na drewnianej podłodze to niemal punkt obowiązkowy dla aranżacji w skandynawskim stylu. W sensie dosłownym i przenośnym dywan ociepla wnętrze. Ponadto nadaje mu charakteru, jest jego ozdobą. Dywany skandynawskie najczęściej wykonane są z naturalnych tworzyw, takich jak bawełna, wełna czy juta.

Popularne bawełniane dywaniki-chodniczki z delikatnymi frędzlami, najczęściej rozkładane koło łóżka, przy biurku, w przedpokoju oraz w każdym innym miejscu, które wskaże wyobraźnia gospodyni lub gospodarza, stały się kolejnym wyznacznikiem skandynawskiego stylu.

Dywany i dywaniki, białe, szare lub beżowe, pastelowe, gładkie, tkane w regularne pasy albo geometryczne wzory, stały się wizytówką skandynawskiej estetyki, kojarzonej z naturalnością, nowoczesnością, wygodą i ekologią.