Dywan z juty

Dywan z juty

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dywan z juty-poradnik Westwing

Juta jest odpowiedzią na rosnącą popularność naturalnych surowców. Najczęściej kojarzona z tworzywem służącym do produkcji spodniej części dywanów, przechodzi właśnie swoisty proces emancypacji. Od jakiegoś czasu udowadnia, że ona sama ma olbrzymie walory dekoracyjne. Dywan z juty to doskonała alternatywa dla tradycyjnych dywanów, a jutowe chodniczki spotkać można już nie tylko w przedpokojach i kuchniach – one też „wkraczają na salony”.

Dywan z juty do salonu

Juta – włókno naturalne

Juta to rosnące w Indiach drzewo, osiągające swym rozmiarem do czterech metrów wysokości. Z łodyg tej rośliny wytwarza się włókna juty, będące jednym z najpopularniejszych włókien naturalnych służących do wyrobu worków, toreb, dywanów i innych tekstyliów.

Do niewątpliwych zalet juty należą ekologiczność, trwałość oraz cena. Współcześni mistrzowie wzornictwa są w stanie wyczarować z juty niebanalne akcesoria, dodatki do aranżacji wnętrz oraz przedmioty codziennego użytku, na które pozwolić sobie mogą wszyscy zainteresowani estetyką rodem z natury.
Praktyczny dywan z juty w salonie

Dywan z juty

Dywany z juty są wprost wymarzone dla miłośników prostoty i trendu eko. Wnoszą w przestrzeń atmosferę naturalności i świeżości. Bardzo odporne na zabrudzenia mogą być rozłożone w kuchni lub przedpokoju, choć coraz częściej są elementem oryginalnej aranżacji salonu czy innych pomieszczeń mieszkalnych.

Najczęściej ręcznie tkane lub plecione wspaniale współgrają z innymi naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, wiklina czy kamień. Drewniane meble, kamienna posadzka i dywan z juty to najlepsze połączenie.
Beżowy dywan z juty

Dywan z juty w stylu skandynawskim

W dywanach i chodnikach z juty zakochał się styl skandynawski. Dywan z juty idealnie pasuje do skandynawskiej powściągliwości, bezpretensjonalności, wszechobecnej prostoty, przełamywanej słodyczą dodatków. Naturalny kolor juty dobrze komponuje się z tak częstą w stylu skandynawskim bielą i szarością.

Dywan z juty w eko designie

We wnętrzach utrzymanych w stylu eko dominują tak zwane kolory ziemi. Pomieszczenia są jasne – białe, szare lub ecru. Wyposażenie bywa najczęściej we wszelkich odmianach brązów, beżów, zieleni czy szarości – barwy kamienia. Dywan z juty, ułożony na podłodze z drewnianych paneli, desek lub terakotowych płytek pozwoli zachować ten świadomy monochrom.

Zdjęcia: Westwing / Living4media