Dzbanek do kawy

Dzbanek do kawy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dzbanek do kawy-poradnik Westwing

„Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość” – powiedział w XIX wieku pewien francuski polityk i dyplomata. A pewien polski poeta nie pozostał mu dłużny pisząc o kawie, że ma „czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach moki i gęstość miodowego płynu” – to oczywiście słowa Adama Mickiewicza, zaczerpnięte z II księgi „Pana Tadeusza”. Kawa i rytuał parzenia kawy stały się inspiracją dla wielu, a wielowiekowa tradycja picia kawy doprowadziła do powstania specjalnych zastaw kawowych, składających się z dzbanków, filiżanek oraz innych, czasami bardzo specjalistycznych akcesoriów.

Sposobów parzenia kawy jest bardzo wiele. Nie czas i miejsce, by je tu wszystkie wyliczać. Nie mniej jednak warto zauważyć, że jednym z prostszych i popularniejszych sposobów przyrządzania kawy jest parzenie jej w dzbanku. Wykorzystywanie dzbanka do kawy jest powszechne również z tego powodu, że za jednym zamachem można zrobić kilka porcji kawy – dzięki temu napije się jej kilka osób albo wystarczy jej na dłużej. Bo przecież, wiele zmieniło się od czasów, gdy „W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju / Jest do robienia kawy osobna niewiasta, / Nazywa się kawiarka.”…

Dzbanek do kawy – szklany, ceramiczny, metalowy

Najbardziej tradycyjne, najprostsze, pozbawione jakichkolwiek nowoczesnych „gadżetów” są proste dzbanki do kawy wykonane ze szkła, ceramiki lub metalu. Można powiedzieć – dzbanek jak dzbanek – charakterystyczne naczynie z dzióbkiem i uszkiem, a ma przecież tyle uroku i wdzięku. Kawa podana w tradycyjnym dzbanku, przyniesiona na tacy do ogrodu lub postawiona na stole na werandzie wyczaruje nastrój nieskrępowanej prostoty. Dzbanek ceramiczny znakomicie odnajdzie się w rustykalnym otoczeniu, metalowy – we wnętrzu urządzonym zgodnie z industrialnym inspiracjami. Nalewana z dzbanka smukłego i wysokiego czy raczej krępego i przysadzistego – kawa będzie znakomicie smakować. Wystarczy podnieść filiżankę i zamoczyć usta, magia kawy zacznie działać niezwłocznie.

Zaparzacz do kawy

Nieco odmienną formą dzbanka do kawy jest zaparzacz – szklane naczynie w kształcie walca, z uchem oraz wewnętrznym specjalnym tłokiem unoszonym z góry na dół, zakończonym obejmujące całe dno sitkiem. Zaparzacz pomyślany jest tak, by można w nim było przygotować określoną ilość filiżanek kawy, najczęściej od jednej do czterech. Dlatego też pojemność zaparzacza waha się od 250 do 1000 ml. Bardzo często szklaną czaszę zaparzacza obejmują charakterystyczne metalowe obręcze, co ma walory zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Mimo iż zasadniczo przeznaczony do parzenia kawy, znakomicie sprawdza się również jako imbryk do zaparzania herbaty. Jakość szkła, tworzywo, z jakiego wykonane są tłok, pokrywka oraz uchwyt, design – wszystko to wpływa na wysokość ceny, za jaką można nabyć dany model zaparzacza. Przy zakupie warto przyjrzeć się relacji ceny do jakości, by mieć gwarancję, że dzbanek do kawy w formie zaparzacza będzie trwały i posłuży przez dłuższy czas.