Dzbanek

Dzbanek

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Dzbanek-poradnik Westwing

Dzbanek to jedno z najstarszych naczyń używanych przez człowieka. W starożytności masywne, gliniane dzbany wykorzystywano głównie do przechowywania wina i oliwy lub noszenia wody. Przed wynalezieniem jednorazowych pojemników miedziane, ceramiczne i porcelanowe dzbanki służyły do podawania napojów oraz były na szeroką skalę wykorzystywane w kuchni. Dziś dzbanki nie są już tak wszechobecne jak kiedyś, ale wciąż należą do tych akcesoriów, które od czasu do czasu dobrze mieć pod ręką.

Dzbanki umożliwiają praktyczne przechowywanie i serowanie napojów, a także stanowią ciekawy element dekoracyjny. Stylowe naczynie z fikuśnym dzióbkiem wywoła uśmiech na twarzy zaproszonych gości, a odziedziczony po babci stary dzbanek z kwiatowym motywem wprawi wszystkich biesiadników w sentymentalny nastrój.

Dzbanek do kawy i herbaty

Nalewanie kawy i herbaty z dzbanka to najbardziej elegancka forma ich serowania. Dawniej porcelanowe serwisy zawierały kilka dzbanków o różnym kształcie, w których, w zależności od przeznaczenia, podawano kawę, herbatę lub mleko. Obecnie ze względu na oszczędność czasu kawę rozlewa się najczęściej bezpośrednio z zaparzacza a herbatę z czajniczka, ale czasami, podczas rodzinnych uroczystości, warto powrócić na chwilę do zapomnianych rytuałów. Pięknie dekorowany, porcelanowy dzbanek będzie doskonałą ozdobą stołu i nada spotkaniu uroczysty charakter. Co więcej porcelana pozwoli lepiej wydobyć z napojów ich niepowtarzalny aromat, dzięki czemu będą miały lepszy smak. Zwolennicy bardziej praktycznych rozwiązań mogą zdecydować się na dzbanek z sitkiem do zaparzania lub podgrzewaczem.

Dzbanek do zimnych napojów

Świeżo wyciśnięty sok najlepiej podać w dzbanku z wygodnym, wydłużonym dzióbkiem. Do serwowania zimnych napojów doskonale nadają się przezroczyste dzbanki z wysokiej jakości szkła. Szczególnie efektownie prezentują się w nich lemoniady z kolorowymi kostkami lodu oraz wielowarstwowe drinki. Z myślą o wielbicielach smakowej wody mineralnej sprzedawane są również dzbanki wyposażone w plastikowy wkład, w którym można umieścić plasterek cytryny lub listek mięty. Podczas przyjęć w ogrodzie można zaserwować napój w dzbanku z plastikowym zamknięciem, zabezpieczającym zawartość przed owadami. Z kolei na dłuższe wyprawy idealnie sprawdzi się solidne naczynie o grubych ściankach, łączące funkcje dzbanka i termosu.

Dzban łazienkowy

Miednica i masywny dzban do nalewania wody były kiedyś obowiązkowymi elementami wyposażenia sypialni, umożliwiającymi poranną toaletę. Choć dziś możemy do woli korzystać z gorącej, bieżącej wody, taki zabytkowy zestaw może stanowić wspaniałą dekorację wnętrza. Porcelanowe lub kamionkowe naczynie szczególnie dobrze wpisuje się w charakter pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym lub shabby chic. Aby je dodatkowo wyeksponować, można pomyśleć o eleganckim, rzeźbionym stojaku. Delikatnie zdobiony dzban w spokojnym, ciepłym odcieniu to także doskonałe uzupełnienie wystroju łazienki. Mimo upływu czasu naczynie wciąż może pełnić funkcje praktyczne ― w dzbanku możemy na przykład przygotować wodę do przemywania twarzy (przegotowaną lub z dodatkiem olejku różanego), która nada cerze piękny, zdrowy wygląd.