Ekspres do kawy przelewowy

Ekspres do kawy przelewowy

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Ekspres do kawy przelewowy-poradnik Westwing

Większość osób nie potrafi wyobrazić sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki albo nawet całego kubka kawy. Mała czarna, kawa z mlekiem czy włoskie cappuccino — przygotowywanie ożywczego napoju stanie się łatwiejsze z odpowiednim ekspresem do kawy. Nie trzeba wydawać fortuny, aby móc cieszyć się co rano smakiem rodem z ulubionej kawiarni. Doskonałym i przystępnym rozwiązaniem jest ekspres przelewowy.

Dobrze znany z amerykańskich filmów ekspres ze szklanym dzbankiem jest jednym z najpopularniejszych sprzętów AGD. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze i wydajny. Przelewowy ekspres do kawy nie tylko przygotuje aromatyczną i bardzo pobudzającą kawę, ale też zadba o dolewkę gorącego naparu. Czy można lepiej zacząć dzień?

Jak działa ekspres przelewowy?

Automatyczne przygotowywanie kawy w ekspresie przelewowym przypomina w dużej mierze jej tradycyjne, ręczne parzenie. Gorąca woda jest przelewana do pojemnika ze zmieloną kawą, skąd powoli przesącza się przez filtr do ustawionego poniżej dzbanka. Ponieważ woda nie jest podawana pod ciśnieniem, jej kontakt z kawą jest dłuższy niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego. Ma to duży wpływ na moc naparu. Chociaż kawa z ekspresu przelewowego jest łagodniejsza w smaku niż espresso, to zawiera więcej kofeiny!

Pojemny szklany dzbanek na kawę jest ustawiony na podgrzewanej płycie. Takie rozwiązanie podtrzymuje temperaturę naparu nawet do kilku godzin! Dzbanek ma zwykle pojemność około 1 litra, pozwala więc w szybki sposób przygotować kawę dla większej liczby osób.

Przydatne akcesoria dla jeszcze lepszego smaku

W przeciwieństwie do niektórych ekspresów ciśnieniowych, ekspresy przelewowe nie są wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Dlatego miłośnicy caffè latte i cappuccino powinni posiadać w swojej kuchni specjalny spieniacz do mleka — ręczny lub elektryczny. To praktycznie urządzenie pozwoli zawsze cieszyć się smakiem ulubionej kawy.

Produktem niezbędnym dla prawdziwego kawosza jest też własny młynek do kawy. Wprawdzie kawę gotową do zaparzenia można nabyć w każdym sklepie spożywczym, jednak nie może się ona równać ze świeżo zmielonymi ziarnami. Młynki do kawy dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od sposobu obsługi:

  • Ręczny — mielenie kawy odbywa się tu poprzez żarna napędzane obrotową korbką, jest więc bardziej pracochłonne. Tak przygotowana kawa jest najbardziej aromatyczna. Do tego młynki ręczne są często stylizowane na antyki i stanowią piękną ozdobę kuchni.
  • Elektryczny — zautomatyzowany młynek do kawy jest szybki i wydajny. Tańsze są urządzenia udarowe (ostrzowe), które niestety nagrzewają ziarna, co powoduje utratę części aromatu. Zdecydowanie lepsze młynki żarnowe są bardziej zbliżone do ręcznych. Najczęściej umożliwiają też regulację grubości przemiału kawy.

Pielęgnacja ekspresu przelewowego

Aby utrzymać przelewowy ekspres do kawy w idealnym stanie, należy o niego odpowiednio dbać. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować regularną wymianę filtra oraz mycie dzbanka na kawę. Obudowę najlepiej przecierać wilgotną ściereczką. Do odkamieniania i odtłuszczania ekspresu najlepiej stosować specjalistyczne preparaty w formie płynów lub tabletek dostępne w większości sklepów AGD. Gwarantują one pełną sprawność działania urządzenia i najlepszy smak zaparzanej w nim kawy.