Farbowanie tkanin

Farbowanie tkanin

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Farbowanie tkanin-poradnik Westwing

Od tysięcy lat ludzie lubią otaczać się kolorowymi dodatkami i nosić barwne ubrania. Znaleziska archeologów dowiodły, że już w Starożytnym Egipcie znane było farbowanie tkanin. Wówczas barwniki uzyskiwano z darów natury. Natomiast sam proces farbowania był pracochłonny i kosztowny, dlatego tylko najbogatsi mogli sonie pozwolić na wprowadzanie barwnych akcentów do domów i garderoby.

Dziś farbowanie tkanin odbywa się głównie w fabrykach. Nie jest już tak kosztowny i dzięki temu każdy, na co dzień może cieszyć się kolorowymi tekstyliami, tapicerkami i ubraniami. Jednak miłośnicy domowych robótek nadal cieszy farbowanie tkanin domowymi sposobami.  

Farbowanie tkanin dawniej i dziś

Prawdopodobnie sztuka farbowania tkanin zrodziła się w Azji i szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Starożytnym Egipcie znano i stosowano już wiele naturalnych barwników. Farbowano nimi nie tylko ubrania, ale i ozdobne tekstylia do domów. Już wówczas, oprócz koloru, umiano również nanieść na tkaniny różnorakie wzory. W XX wieku, na skutek rozwoju badań chemicznych, odstąpiono od farbowania tkanin naturalnymi barwnikami i zastąpiono je syntetycznymi. Dziś można zaobserwować odwrócenie tej tendencji i powolny powrót do natury. Coraz popularniejsze są farby do tkanin uzyskane z roślin.

Farbowanie tkanin domowym sposobem

Farbowanie tkanin domowym sposobem z pewnością nie jest obce miłośnikom własnych robótek. W ten sposób można nadać drugie życie starym ubraniom lub stworzyć unikatowe dekoracje do wnętrz. Bez trudu można dostać gotowe barwniki, których użycie jest dziecinnie proste. Miłośnicy ekologicznych rozwiązań mogą wypróbować farbowanie tkanin za pomocą darów natury. Dla przykładu, materiały wygotowane z kilkoma łyżkami kurkumy zyskają żółty kolor, a kora dębu da brązową barwę. Okazuje się, że taka roślinna farba może dać trwały i intensywny kolor.

Stempelki do farbowania tkanin

Bardzo ciekawą propozycją, dzięki której całkowicie można zmienić wygląd tkanin jest farbowanie za pomocą stempelków. Wystarczy samodzielnie wyciąć wzór z gumy do stempli. Gumę należy przykleić do akrylowego bloku lub bardzo twardej gąbki. Powstałą w ten sposób pieczątkę moczy się w specjalnej farbie do tkanin i można odbijać wzory. Dzięki takiemu sposobowi dekorowania, jednolita zasłona może zmienić się w materiał usłany gwiazdkami lub kwiatkami. Wystarczy jedynie trochę czasu i twórczej inwencji. To także świetny sposób na zabawę z dziećmi. Z pewnością ucieszą się, że mogą samodzielnie zdobić i farbować swoje ubrania.

Farbowanie tkanin w wersji deluxe

Do dziś purpura kojarzy się ekskluzywnością. Okazuje się, że ma to związek z historią farbowania tkanin. W Starożytności purpurowy barwnik był najtrudniejszy do uzyskania i w związku z tym był najdroższy. Dlatego mogli pozwolić sobie na niego tylko władcy. Z czasem utarło się, że to kolor zarezerwowany dla królów i księży. Ponadto farbowanie tkanin na intensywny kolor sprawia, że są one o wiele bardziej widoczne i designerskie. Nowoczesne barwniki posiadają pigmenty, które pozwolą uzyskać ciekawy efekt farbowania.

Farbowanie tkanin — inspirujące aranżacje

Oprócz mebli oraz kolorów ścian i podług w wystroju wnętrz ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich dodatków. Zawieszone w oknach zasłony, wyściełające podłogę dywany, przykrywające łóżka i sofy kapy — każdy detal ma znaczenie. Farbowanie tkanin może być idealnym sposób na szybką metamorfozę wnętrza lub dodanie mu odrobiny koloru. Naturalne barwniki doskonale sprawdzają się w domowych warunkach, nie podrażniają skóry i są łatwe do usunięcia. Wspólne farbowanie tkanin z całą rodziną to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Efekty pracy mogą być bardzo ciekawe, a przy tym to świetna zabawa!