Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Feng shui w ogrodzie-poradnik Westwing

Feng shui w ogrodzie

Aranżacje inspirowane filozofią feng shui cieszą się niesłabnącą popularnością. W chińskiej sztuce dekorowania wnętrz można znaleźć wiele cennych porad dotyczących urządzania mieszkania. Właściwie rozmieszczone meble i dodatki umożliwiają prawidłowy przepływ energii, korzystnie wpływając na zdrowie i samopoczucie domowników. Zalecenia dotyczące dobrego rozplanowania przestrzeni znajdują swoją zastosowanie nie tylko w domu, ale również w jego najbliższym otoczeniu ― na przykład w ogrodzie.

Ogrody, w których wszystkie elementy tworzą spójną i harmonijną całość, efektownie się prezentują i stanowią idealne miejsce do wypoczynku. Według feng shui w aranżacji przestrzeni istotne znaczenie mają jednak nie tylko walory estetyczne, ale również odpowiednie wykorzystanie energetycznego potencjału natury. Oto kilka porad, które pokazują, jak zastosować się do zaleceń feng shui w ogrodzie.

Feng shui w ogrodzie ― podstawowe zasady

feng shui w ogrodzie

Planując organizację przestrzeni w ogrodzie, należy przede wszystkim dążyć do zachowania ładu i harmonii. Ogród powinien być przestronny. Zbędne elementy, takie jak uschnięte rośliny, opadłe gałęzie lub zasadzone w niewłaściwym miejscu krzewy blokują przepływ pozytywnej energii. Swobodnemu krążeniu chi sprzyjają natomiast kręte ścieżki, faliste formy terenu i delikatne wzniesienia. Łukowate dróżki powinny być oświetlone ciepłym, dyskretnym światłem. Urządzając działkę, należy unikać ostrych linii, trójkątów i tworzenia stromych tarasów. Przed wejściem do domu warto umieścić dwoje „strażników” ― duże donice z ozdobnymi krzewami lub kamienne posążki.

Feng shui w ogrodzie ― strefy energii

Zgodnie z zasadami feng shui poszczególne kierunki świata są związane z określonymi sferami życia. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich elementów można wzmocnić znajdującą się w nich energię, co pozwoli nam na skorzystanie z uzdrawiającego potencjału natury. Do stworzenia idealnego ogrodu niezbędna jest nie tylko obecność drzew i kwiatów, ale też wykonane z naturalnych materiałów figurki, fontanny i dzwonki wietrzne.

Północ ― strefa związana z karierą. Szczęście i pomyślność w życiu zawodowym przyniesie znajdujący się w tym miejscu zbiornik wodny. Woda musi jednak nieustannie krążyć i płynąć, stąd najlepszym wyborem będzie niewielka fontanna. Za elementy sprzyjające uznaje się także czerwone ryby w stawie oraz duże skały.

Północny wschód ― strefa kojarzona z rozwojem osobistym, wiedzą i wzrostem. Wdług feng shui za tę część ogrodu odpowiada żywioł ziemi, dlatego doskonale nadaje się ona na skalniak. Mając na uwadze rozwój duchowy, w północno-wschodnim narożniku można także zaaranżować ogródek do medytacji.

Północny zachód ― strefa związana z otaczającymi nas ludźmi ― przyjaciółmi, współpracownikami, rodziną. Do jej udekorowania najlepiej wykorzystać pachnące rośliny, w szczególności o srebrnych, białych lub niebieskich kwiatach. Warto dodać też metalowe i kamienne rzeźby oraz dzwonki wietrzne.

feng shui w ogrodzie

Wschód ― strefa odpowiadająca za rodzinę i zdrowie. W tej części ogrodu powinny rosnąć duże, silne drzewa, wyższe od tych znajdujących się po stronie zachodniej. Pożądana jest też obecność żółtych kwiatów (na przykład chryzantem), przynoszącego szczęście bambusa oraz pięknie pachnących wiśni, magnolii i lilii. W charakterze ozdób idealnie sprawdzą się muszle, ceramiczne i drewniane figurki oraz bambusowe dzwonki wietrzne.

Południowy wschód ― strefa kojarzona z bogactwem i dobrobytem. Aby skanalizować w niej korzystne chi, należy posadzić zielone rośliny z czerwonymi i fioletowymi kwiatami, szczególnie te o okrągłych liściach, symbolizujących monety. Według feng shui w pomnażaniu pieniędzy pomocne będą także drewniane figurki żab i ryb.

Zachód ― strefa związana z kreatywnością i dziećmi. W tej części ogrodu powinny rosnąć pachnące rośliny o białych i złotych płatkach ― na przykład jaśmin lub kalina. Pomyślność przyniosą także ozdoby z metalu i kwarcowe kryształy.

Południowy zachód ― strefa odpowiadająca za małżeństwo i związki. Południowo-zachodni narożnik to doskonałe miejsce na kwiaty w żywych, energetycznych kolorach, takich jak żółty, czerwony lub pomarańczowy. Rzeźby, drzewa i elementy dekoracyjne powinny być dobrane parami, sprzyjając trwałości związku. To także doskonałe miejsce na symbolizującego domowe ognisko grilla lub palenisko.

Według feng shui odpowiednie rozplanowanie ogrodu ma wpływ na wszystkie sfery życia. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić, jak najlepiej zaaranżować przestrzeń, w której odpoczywamy i integrujemy się z naturą.

Feng shui w ogrodzie i nie tylko — odkryj porady i inspiracje w Westwing!

Marzysz o samodzielnym zbudowaniu altany ogrodowej? Nie wiesz, jak wybrać idealne dekoracje do oczka wodnego? Styliści Westwing chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą! Nasz klub to nie tylko zakupy! Każdego dnia staramy się inspirować naszych czytelników do tworzenia niepowtarzalnych aranżacji. Poradnik i Magazyn Westwing są doskonałym źródłem informacji na temat najnowszych wnętrzarskich trendów, oryginalnych projektów oraz mebli i akcesoriów. Ciekawe wywiady ze znanymi projektantami, praktyczne wskazówki dla majsterkowiczów i filmy z cyklu „Zrób-to-sam” pomogą Ci zaskoczyć przyjaciół i bliskich interesującą aranżacją. W Westwing wierzymy, że w każdym drzemie dekoratorski talent, a urządzanie mieszkania to przede wszystkim dobra zabawa. Warto choć przez chwilę poczuć się jak profesjonalny stylista i spojrzeć na swoje mieszkanie z zupełnie nowej perspektywy! Od tradycyjnej sztuki feng shui po najnowsze wnętrzarskie trendy — Westwing to kopalnia informacji na temat aranżacji wnętrz. Już dziś dołącz do naszego klubu i zanurz się w niezwykłym świecie elegancji i dobrego stylu!