Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Feng shui w pracy-poradnik Westwing

Feng shui w pracy

Feng shui to pojęcie, które kojarzy się przede wszystkim z aranżacją mieszkania. Odpowiednia organizacja przestrzeni ma umożliwiać właściwy przepływ pozytywnej energii, a tym samym zapewniać domownikom szczęście i powodzenie. Chińska sztuka aranżacji wnętrz znajduje jednak zastosowanie również poza domem. Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z zaleceń feng shui podczas urządzania miejsca pracy.

Obecnie pracownicy mają coraz większy wpływ na to, jak wygląda ich biuro. Sami mogą zadecydować o kolorze ścian, dekoracjach i sposobie ustawienia mebli. Planując nowy wystrój pokoju, warto wykorzystać przestrzeń w taki sposób, aby czas spędzony w pracy był jak najbardziej produktywny. W Poradniku Westwing radzimy, jak wykorzystać zasady feng shui również w pracy. Zarejestruj się na naszej stronie i przeczytaj nasze wskazówki!

Feng shui w pracy — idealne biuro

Pokój przeznaczony do pracy powinien mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Regularna przestrzeń zapewnia prawidłowy przepływ energii, która nie napotyka na przeszkody — na przykład słupy, ściany działowe i przepierzenia. Z tego samego względu środek pomieszczenia powinien pozostać pusty. Biurko należy ustawić tak, aby mieć za plecami ścianę, a jednocześnie być zwróconym twarzą do wejścia. Najlepiej, aby mebel znajdował się po przekątnej do drzwi. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad nadchodzącymi z zewnątrz możliwościami i zagrożeniami.
Praca będzie też przebiegała sprawniej, jeśli wyeliminujemy tak zwane „zatrute strzały”. Zatrute strzały to skierowane w naszą stronę kanty blatów, szafek lub ścian, a nawet widocznych przez okno budynków i rusztowań. Ich obecność może powodować stres i problemy zdrowotne oraz uniemożliwiać osiągnięcie sukcesu. Aby zneutralizować negatywną energię należy zasłonić je rośliną, ustawionym na biurku przedmiotem lub roletą.

Feng shui w pracy — organizacja przestrzeni na biurku

Według feng shui ważne jest nie tylko prawidłowe ustawienie biurka, ale też właściwe rozmieszczenie znajdujących się na nim przedmiotów. Przestrzeń blatu może odzwierciedlać w mikroskali podział znany z siatki bagua. Oto, jak najlepiej wykorzystać poszczególne strefy:

Lewy górny róg biurka — strefa związana z bogactwem i dobrobytem. Może poprawić naszą sytuację materialną oraz przynieść szybki awans. To doskonałe miejsce na ozdobną roślinę lub cenny przedmiot, na przykład porcelanową figurkę lub wazon.

Górna środkowa część biurka — strefa kariery. W tej części biurka powinny znaleźć się nasze wizytówki oraz tabliczka z imieniem i nazwą stanowiska. Aby zapewnić sobie właściwy poziom motywacji, można umieścić tu dyplom lub otrzymane w przeszłości wyróżnienie, na przykład za osiągnięcia sportowe.

Prawy górny róg biurka — strefa odpowiadająca za miłość i związki. Osoby, które nie znalazły jeszcze drugiej połówki, powinny postawić tu wazon ze świeżymi kwiatami — przyniosą szczęście w sprawach sercowych. Dla tych, którzy są już w związku, to idealne miejsce na zdjęcie partnera.

Lewy brzeg biurka — strefa związana z rodziną. Aby skanalizować w niej korzystne chi, warto umieścić tu rodzinne zdjęcie, najlepiej w drewnianej ramce. Praca na pewno przyniesie lepsze rezultaty!

Prawy brzeg biurka — strefa kreatywności. Szczególnie ważna dla osób zajmujących się pisaniem, dla których istotna jest praca twórcza. To tutaj powinien znaleźć się notatnik lub zeszyt, w którym będziemy spisywać nowe pomysły.

Lewy dolny róg biurka — strefa wiedzy i mądrości. W tej części biurka powinny znaleźć się książki i poradniki wykorzystywane podczas pracy.

Dolna środkowa część biurka — to także strefa związana z karierą. Nie należy jej zagracać. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w tym miejscu przyklejonego na kartce inspirującego cytatu.

Prawy dolny róg biurka — strefa kontaktów i podróży. Warto zadbać o nią, jeśli potrzebujemy pomocy ze strony przyjaciół lub współpracowników. To idealne miejsce na telefon. W strefie podróży może się też znaleźć zdjęcie wymarzonego miejsca wakacji.

Pozytywne działanie poszczególnych stref wzmocni dodatkowo zastosowanie związanych z nimi kolorów. Praca w miłym otoczeniu pozwoli odpowiednio się skoncentrować. Jeżeli na biurku nie ma dużej ilości miejsca, można zadbać o wzmocnienie jedynie kilku wybranych obszarów. Niezmiernie ważne pozostaje jednak dbanie o porządek na biurku. Porozrzucane chaotycznie przedmioty symbolizują wszystkie niezałatwione sprawy i utrudniają skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Przyjazne otoczenie i lepsza organizacja przestrzeni sprawią, że praca będzie bardziej owocna. Dążąc do osiągnięcia sukcesu, można pokusić się również o wypróbowanie bardziej niekonwencjonalnych metod. Odrobina pozytywnej energii nigdy nie zaszkodzi!

Feng shui w pracy i nie tylko — zainspiruj się z Westwing

Praca w domu? Czemu nie! Dzięki wskazówkom naszych stylistów z łatwością urządzisz przytulny kącik do pracy. Poradnik Westwing to strony, na których każdego dnia staramy się inspirować naszych czytelników do tworzenia niebanalnych aranżacji. Znajdziesz setki praktycznych wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz oraz wyboru mebli i akcesoriów. Nawet jeden, drobny detal może sprawić, że spojrzysz na swój dom ze świeżej perspektywy i przyjdą Ci do głowy nowe pomysły. Zarejestruj się na stronie Westwing i dołącz do grona wielbicieli pięknych wnętrz. Odważ się zrobić pierwszy krok i patrz, jak każdego dnia Twój dom pięknieje w oczach!