Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Feng shui-poradnik Westwing

Feng shui

feng shui Feng (wiatr) i shui (woda) to dwa elementy, które w chińskiej kulturze łączą się z dobrym zdrowiem. Pod nazwą feng shui kryje się natomiast starożytna, licząca ponad trzy tysiące lat, sztuka aranżacji wnętrz pochodzącą z Chin. Głównym założeniem, na którym się opiera, jest taoistyczne przekonanie, że świat wypełnia energia – chi. Meble, dodatki i akcesoria powinny być dobrane tak, aby chi mogła swobodnie krążyć po domu, zapewniając wszystkim jego mieszkańcom dobre samopoczucie oraz pomyślność.

Zaplanowanie aranżacji mieszkania zgodnie z zasadami feng shui wydaje się często dużym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego! Aby nadać pomieszczeniom harmonijny i uporządkowany charakter, wystarczy zastosować się do kilku ogólnych zasad. Niezależnie od tego, czy naprawdę zależy nam na życiu w zgodzie regułami chińskiej filozofii, proponowane przez nią rozwiązania okażą się niezwykle pomocne przy urządzaniu każdego wnętrza!

Feng shui – trzy pierwsze kroki

Feng shui to starożytna wiedza, której zgłębienie zajmuje wiele czasu. Zanim rozpocznie się urządzanie domu zgodnie z jej zasadami, zawsze należy wykonać trzy pierwsze, bardzo proste kroki.

  1. Oczyszczenie – chcąc urządzić dom zgodnie z zasadami feng shui, trzeba zacząć od pozbycia się wszystkich niepożądanych przedmiotów: nielubianych starych mebli, nieużywanych sprzętów, zbierających kurz dekoracji. Pozbycie się ich natychmiast dobrze wpłynie na samopoczucie domowników.
  2. Czyste powietrze i dobre oświetlenie są bardzo ważne dla swobodnego przepływu energii Chi. Dlatego często należy otwierać okna, warto również postawić w domu rośliny oczyszczające powietrze. Bardzo ważny jest dostęp naturalnego światła słonecznego oraz zastosowanie dobrej jakości lamp o szerokim spektrum światła.
  3. Zgodnie z nauką feng shui każda część domu związana jest z inną sferą życia. Za pomocą ośmiokątnego diagramu nazywanego bagua tworzy się mapę energii domu i określa, która część mieszkania związana jest z jaką sferą życia: karierą, rozwojem duchowym, zdrowiem i rodziną, majątkiem, reputacją, miłością, kreatywnością i dziećmi, życzliwymi ludźmi.

Pięć elementów feng shui

Feng shui dzieli świat na pięć żywiołów: drewno, ogień, ziemię, metal oraz wodę. Mają one wpływ na różne dziedziny życia, dlatego ich zrównoważona obecność w różnych strefach domu, wyznaczonych za pomocą bagua, jest tak ważna. Z każdym z elementów łączą się inne kształty, kolory oraz rodzaje przedmiotów.

  1. Drewno dobrze wpływa na kreatywność i rozwój, dlatego jest bardzo ważne w pokoju dziecięcym. Z tym elementem łączą się przedmioty o podłużnym kształcie przypominające pnie drzew oraz kolory zielony i niebieski.
  2. Ogień zwiększa odwagę i umiejętności przywódcze. Aby wprowadzić ten element do swojego domu, warto udekorować wnętrza świecami i wzorami zwierzęcymi. Kolory związane z ogniem to oczywiście czerwony, ale również odcienie różu i fioletu. Według zasad nowoczesnego feng shui obecność tego żywiołu wzmocnią również… urządzenia elektroniczne.
  3. Ziemia to według feng shui żywioł mający ogromny wpływ na siłę fizyczną, stabilność i zdrowie. Kolory związane z tym elementem to oczywiście tak zwane barwy ziemi: brązy, zielenie i beże. Również przedmioty o kwadratowym lub prostokątnym kształcie oraz niskie, płaskie powierzchnie wzmocnią obecność tego żywiołu.
  4. Metal jest odpowiedzialny za jasność myśli, logikę i zdolności analityczne, pomaga się również skupić. Łączą się z nim kształty okrągłe i owalne oraz kolory takie jak biel, szarość, srebro oraz jasne, pastelowe barwy. Oprócz mebli i przedmiotów wykonanych z metali siłę tego żywiołu wzmocnią również obiekty kamienne.
  5. Woda to bardzo ważny element feng shui, odpowiedzialny za duchowość i emocje. Czerń i ciemne barwy wzmacniają oddziaływanie żywiołu wody. Bardzo ważne dla tego elementu są również lustra i nieregularne, falujące kształty. Oczywiście pomocna będzie również obecność akwarium lub dekoracyjnej fontanny.

Feng shui w różnych pokojach

Feng shui

Wprowadzenie zasad feng shui pozwoli na stworzenie pięknych, harmonijnych aranżacji we wszystkich pomieszczeniach w domu. Sprawi również, że wnętrza będą spełniały swoje funkcje lepiej, a domownicy będą doskonale się w nich czuli. Oto kilka rad, jak urządzić różne pokoje zgodnie z feng shui.

Porady Małgorzaty Gałkowskiej-Błądek – konsultantki i mistrza Feng Shui, www.tradfs.com.

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tu spożywamy posiłki, tu zaczynamy nasz dzień, dlatego kuchnia powinna zawsze lśnić czystością i mieć piękny wystrój. Ważne jest też dzienne oświetlenie, które wprowadza dobrą energię. Warto zadbać o pojemne szafki kuchenne, aby wszystkie naczynia i sztućce miały swoje miejsce. Dobry projekt zagospodarowania kuchni to podstawa, ponieważ Feng Shui ma wiele wspólnego z ergonomią. Osoba przygotowująca pożywienie nie powinna stać tyłem do drzwi wejściowych, ponieważ może to powodować jej nerwowość i niepokój. Na temat kuchni krążą przesądy: mówi się, że kuchenka, zlewozmywak lub lodówka nie powinny stać obok siebie. Do lodówki i zlewozmywaka przypisany jest żywioł Wody, a do kuchenki – Ognia, co mogło mieć znaczenie w dawnych czasach. Jeśli projekt małej kuchni wymusza ustawienie tych sprzętów obok siebie, nie wpadajmy w panikę. Nic się złego nie stanie i nikt z tego powodu nie będzie mieć życiowego pecha. W kuchni najlepiej sprawdzą się przyjazne, ciepłe kolory i pastele. Jeśli chcemy zastosować bardziej zdecydowane barwy, sprawdźmy wykres energii mieszkania, aby niechcący nie aktywować jakiejś niekorzystnej energii. Dobrze jest dodać parę akcentów kojarzących się ze smacznymi daniami. Na parapecie mogą stać doniczki z ziołami a na stole jakieś piękne naczynie z kolorowymi owocami lub warzywami.

Sypialnia jest miejscem, gdzie spędzamy połowę naszego życia. Uważa się, że to pomieszczenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i pomyślność. Każdy, kto się źle wysypia i zaczyna pracę zmęczony lub rozdrażniony, nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Najważniejsze jest umieszczenie sypialni we właściwej części mieszkania. W tym celu warto obliczyć wykres Feng Shui albo poprosić o pomoc konsultanta. Łóżka nie stawia się na linii drzwi – okno. Żaden inny mebel nie powinien celować w łóżko narożnikiem. Łóżka nie powinny też znajdować się pod ciężkimi lampami i oknami dachowymi. Belki sufitowe nad łóżkiem warto zakryć baldachimem. Nie ma też przeciwskazań, by spać pod skosami pod warunkiem, że nie ma na nich krawędzi. W sypialni należy ograniczać liczbę luster i umieszczać je z dala od łóżka. Lustra odbijające światło powodują, że w pomieszczeniu jest więcej energii Yang (energii potrzebnej do działania i zarabiania pieniędzy), a śpiąc potrzebujemy więcej energii Yin (energii odpowiedzialnej za zdrowie, płodność i związki). Lustra można ewentualnie zasłaniać piękną koronkową zasłonką.

W sypialni powinno być przytulnie. Chcąc zwiększyć ilość energii Yin, a tym samym wzmocnić nasze zdrowie, umieszczamy tam więcej tkanin, miękkich poduszek, grubsze zasłony i puchate dywany. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się delikatne, jasne kolory. Jeśli chcemy zastosować zdecydowane barwy, skonsultujmy się ekspertem Feng Shui. Dekoracje i dodatki powinny być piękne i powinny wywoływać przyjemne skojarzenia. Przedmioty przechowywane pod łóżkiem należy ułożyć w estetycznych pudełkach lub pojemnikach, które zapobiegną kurzeniu się rzeczy. Feng Shui nie zabrania także umieszczania w domu suszonych kwiatów pod warunkiem, że będą regularnie odkurzane. Kurz i brud to zła energia.

Wejście i przedpokój są ważne, bo tą drogą zapraszamy energię do naszego mieszkania. Wejście powinno znajdować w odpowiednim miejscu, które oblicza się ze specjalnych wykresów. Jeśli nie znamy wykresu energii mieszkania, postarajmy się, by przedpokój był przestronny i niezagracony. Buty i okrycia powinny mieć swoje stałe miejsce. Wiele kontrowersji budzi umieszczenie lustra przy wejściu lub naprzeciwko drzwi. Każde lustro zwiększa ilość energii Yang, istnieją jednak różne odmiany tej energii. Jedne mogą nam przynieść bogactwo i pomyślność, inne – kłopoty i pecha. Najlepiej przed powieszeniem dużego lustra poradzić się konsultanta Feng Shui. Feng Shui nie poleca także aranżacji, w której od wejścia widzimy drzwi lub okna z drugiej strony domu. W takim przypadku staramy się umieścić po drodze półkoliste stoliki lub donice z roślinami.

Miejsce do pracy powinno być wyraźnie oddzielone od reszty mieszkania. Jeśli jednak biurko stoi obok łóżka w sypialni, warto te meble oddzielić parawanem, kotarą lub innym meblem. Przestrzeń wypoczynku (energia Yin) nie powinna przeplatać się z przestrzenią pracy zawodowej (Yang).Biurko powinno stać tak, aby osoba przy nim pracująca miała za plecami ścianę a przed sobą widok na pokój. Warto też zadbać, by żaden mebel nie celował narożnikiem w siedzącą przy biurku osobę, a samo biurko nie stało na linii drzwi-okno.

Łazienka to pomieszczenie, na temat którego krąży wiele mitów.W łazience powinna panować wyjątkowa higiena.Wielu konsultantów wyraża przekonanie, że to miejsce trzeba ukrywać lub umieszczać poza domem. To mit. Łazienka może nawet znajdować się naprzeciwko wejścia, ale wtedy trzeba pamiętać o zamykaniu do niej drzwi. Łazienkę warto upiększyć żywymi kwiatami, przyjemnymi obrazkami i przedmiotami ozdobnymi. I jeszcze jedno! Otwarta klapa do sedesu nie powoduje ucieczki pieniędzy!

Piękne i schludne pomieszczenia sprawią, że energia Chi będzie krążyć i obdarzać nas zdrowiem i pomyślnością.

 

Przedmioty „must have” w mieszkaniu

Porady Małgorzaty Gałkowskiej-Błądek – konsultantki i mistrza Feng Shui, www.tradfs.com.

Zasadą Feng Shui jest harmonia.
Wiele się mówi o różnych remediach Feng Shui, które mają pomóc uzyskać harmonię we wnętrzach albo przynieść pomyślność, ale niewiele osób wie, że istnieją wspaniałe „remedia” i to wcale niepochodzące z dalekich Chin. Takie remedia są bardzo skuteczne: sprzyjają zdrowiu i pomyślności mieszkańców. Warto wiedzieć, że dom lub mieszkanie po zastosowaniu Feng Shui wcale nie musi wyglądać jak chińska Cepelia.

Do nowoczesnego wnętrza nie pasują raczej chiński wachlarz, wiszący pod sufitem flet czy wizerunek nietoperza, który w Chinach uznawany jest za symbol pomyślności. Warto więc zapoznać się z remediami, które sprawdzą się w naszym kręgu kulturowym i będą dobrze współgrać ze współczesnymi aranżacjami. Jeśli coś wygląda w domu nienaturalnie, nie można tego uznać za dobre Feng Shui. Nietrafiona aranżacja może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

Zacznijmy od spraw zdrowia: poczciwy zegar z wahadłem odziedziczony po pradziadkach może być wspaniałym remedium na nieszczęścia i choroby. Według Feng Shui pewne energie są dla nas niekorzystne i mogą wywoływać choroby albo przyciągać pecha. Zegar – dzięki wydawanemu przez siebie dźwiękowi oraz dzięki poruszającemu się w specyficzny sposób wahadłu – jest zdolny niwelować te niekorzystne energie. Wydawany przez zegar dźwięk ma tu kluczowe znaczenie. W dawnych wiekach, gdy zdarzało się jakieś nieszczęście, bito w dzwony…. Jeśli gdzieś na strychu kurzy się taki zegar, warto go odrestaurować i przywrócić mu godne miejsce w mieszkaniu. Można teżzakupić nowy egzemplarz. Najlepszy będzie taki, który ma wahadło i metalowe gongi wydające dźwięk.

Podobną rolę mogą pełnić również zegary mniejsze, tak zwane kominkowe, z poruszającymi się elementami i wydające piękne, delikatne dźwięki. Takie zegary mogą z powodzeniem zastąpić wietrzne dzwonki, które nie zawsze pasują do wnętrza. Zegar może mieć formę klasyczną albo nawet nowoczesną – jego działanie będzie równie silne i skuteczne.

Drugim, ważnym dla zdrowia remedium, może być tykwa butelkowa. Osoby, które nie mogą skorzystać z profesjonalnej konsultacji Feng Shui, mogą postawić tykwę w pobliżu łóżka lub w miejscu, w którym często się przebywa. Tykwa, a dokładnie jej gatunek przypominający z wyglądu „bałwanka” z dwoma brzuszkami, jest skutecznym remedium wspomagającym zdrowie. Chińscy lekarze przechowywali w takich tykwach swoje leki, które właśnie tam nabierały mocy. Uwaga: tykwa musi mieć delikatnie ścięty czubek, aby jej wnętrze miało kontakt z otoczeniem. Tykwę można pomalować na złoty lub srebrny kolor, dzięki czemu będzie pasować nawet do nowoczesnych minimalistycznych aranżacji.

Tajniki feng shui i nie tylko — zainspiruj się z Westwing!

Marzysz o przytulnym i eleganckim mieszkaniu urządzonym zgodnie z filozofią feng shui? Zrób krok w stronę lepszego życia i zadbaj o odpowiednie akcesoria! W ofercie Westwing znajdziesz wszystko, co niezbędne do przygotowania oryginalnej aranżacji w stylu feng shui, w tym między innymi akcesoria dekoracyjne: figurki, rzeźby, fontanny, obrazy, zawieszki, stelaże do wieńców, tykwy, butelki dekoracyjne, lampy, świeczniki, lampiony oraz doniczki. W naszej ofercie co tydzień pojawiają się setki produktów w atrakcyjnych cenach! Nie czekaj, już dziś dołącz do Westwing i upoluj coś wyjątkowego do swojego mieszkania!i