Figurki ogrodowe

Figurki ogrodowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Figurki ogrodowe-poradnik Westwing

Ogród jest miejscem, które można zaaranżować w dowolny sposób, dlatego może być polem do popisu dla gospodarzy. Najczęściej spotyka się w nim klomby, wazony lub donice z kwiatami i roślinami. Aby urozmaicić i podkreślić charakter ogrodu najlepiej umieścić w nim figurki ogrodowe.

Aranżowanie ogrodu, tak jak aranżowanie domu, wymaga umiejętnego doboru dodatków. Figurki ogrodowe to przedmioty, które dodają ogrodowi charakteru. Ponadto wprowadzają do niego powiew klasyki i nawiązują do upodobań gospodarzy. Podpowiadamy, jakie figurki dekoracyjne wybrać.

Figurki ogrodowe – wzory

W dzisiejszych czasach figury dekoracyjne dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Popularnymi z nich są:

  • Fontanny ogrodowe – to figury o dużych gabarytach. Potrzebują one wiele przestrzeni, aby można było je w pełni wyeksponować. Zazwyczaj posiadają klasyczną, trzypoziomową budowie. Wprowadzają do ogrodu włoski styl. Fontanny są niezwykle wystawne i skupią na sobie uwagę każdego, nawet najbardziej wybrednego dekoratora ogrodu.
  • Krasnale ogrodowe – zazwyczaj zrobione są z gipsu lub ceramiki. To jedne z najbardziej kolorowych figurek, dlatego pomogą ożywić ogród. Rzeźby te posiadają sielski wygląd i sprawdzą się w dekoracji ogrodu przydomowego. Można je umieścić w klombie wielokolorowych kwiatów.
  • Aniołki – mogą zdobić ogrodowe aranżacje. Zazwyczaj są wykonane z betonu lub wypalanej gliny, dzięki czemu są odporne na warunki pogodowe. Będą stanowić wyjątkowy dodatek do altany urządzonej w stylu prowansalskim.
  • Meble – to figurki ogrodowe, które są zrobione w kształcie krzeseł, stołów lub ławek. To meble, które posłużą przez lata. Ponadto jeśli będą nieco naruszone przez upływający czas, wytworzy się na nich patyna. To powłoka o jasnozielonym lub szaro-zielonym kolorze, która powstaje w wilgotnym powietrzu i daje oryginalny efekt postarzenia. Do mebli można dokupić także betonowe donice lub wazony, które utworzą komplet wraz z meblami.

Ciesz się nimi przez lata!

Aby figurki ogrodowe mogły być ozdobą ogrodu przez lata, muszą być odpowiednio konserwowane. Rzeźby wykonane z kamienia, gipsu i ceramiki wymagają zdecydowanie najmniej pracy. Wystarczy je jedynie wytrzeć, żeby zetrzeć kurz i zanieczyszczenia. Figurki ogrodowe wykonane z betonu wymagają solidnej impregnacji. Co kilka lat należy malować je farbami zabezpieczającymi, które uodpornią rzeźby przed warunkami pogodowymi. Jeśli to konieczne, należy je ponownie umalować farbą malarską przeznaczoną do tego materiału.

Jak postarzyć figurkę?

Postarzane figurki ogrodowe są niezwykle oryginalne i posiadają surowy charakter. Z biegiem czasu patyna sama pojawia się na tego rodzaju przedmiotach. Nie trzeba jednak na nią czekać, ponieważ postarzany efekt można uzyskać dzięki jednemu, szybkiemu zabiegowi.

  • Należy zwilżyć figurkę wodą.
  • Następnie trzeba pomalować figurkę za pomocą szerokiego pędzla z niewielką ilością farby. Podczas malowania trzeba robić przerwy, w których figurkę spryskiwać będzie się wodą, dzięki czemu powstaną na niej naturalne zacieki.
  • Potem wystarczy użyć gąbki z odrobiną farby. Taką gąbkę trzeba dociskać w zagięciach figurki, ponieważ (w naturalnym procesie starzenia) tam zwykle gromadzi się mech.
  • Teraz należy pozostawić figurkę do wyschnięcia na około dwa dni. I gotowe!