Filiżanka z czajniczkiem

Filiżanka z czajniczkiem

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Filiżanka z czajniczkiem-poradnik Westwing

Aromatyczna herbata czy pobudzająca kawa smakują o wiele lepiej, jeśli poda się je w pięknej oprawie. Gotowym i praktycznym zestawem do tego jest filiżanka z czajniczkiem. Ten uroczy duet stanowi również doskonały prezent dla wielbicieli pachnących naparów. A jaki materiał najlepiej się sprawdzi? I na jaki dekor warto postawić, by w pełni zadowalał użytkownika?

Filiżanka to urocze naczynie, w którym kawa czy herbata czuje się najlepiej i najbardziej cieszy aromatem. Tę małą księżniczkę doskonale uzupełnia czajniczek wykonany z tego samego materiału i utrzymany w identycznym stylu. Najczęściej można dostać filiżankę z czajniczkiem wyprodukowaną z ceramiki albo porcelany. Dekor kwiatowy, choć czaruje od wieków, nie jest obecnie jedyną dostępną opcją. Także miłośnicy modernu znajdą duet dla siebie.

Celebracja kawy i herbaty

Kawa czy herbata pita z filiżanki to rytuał, który w Europie ma już kilka wieków. Jednak historia filiżanki sięga dalej – a mianowicie do VII wieku w Chinach, gdzie wynaleziono porcelanę, czyli jeden z rodzajów ceramiki. Sama ceramika towarzyszy zaś ludziom od epoki paleolitu. Najstarsze wyroby ceramiczne, czyli z wypalanej gliny, datuje się na aż 13 tys. lat p.n.e. Porcelana tym różni się od ceramiki, że w jej produkcji wykorzystuje się mieszankę glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem.

Najbardziej cenionym i ekskluzywnym gatunkiem porcelany jest ta kostna (bone china), którą wynaleziono w XVIII-wiecznej Anglii. Czaruje ona lekkością i subtelnymi prześwitami, co uzyskuje się dzięki dodaniu spopielonych kości. Na królewskich i arystokratycznych dworach porcelana, w tym filiżanki i czajniczki, odgrywała rolę pamiątek rodowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Filiżanki do herbaty powinny być większe od tych do kawy i najlepiej, by towarzyszył im też spodek. Kawę można podawać w mniejszej filiżance o pojemności na przykład 100 ml. Większa filiżanka będzie do cappuccino czy kawy z mlekiem. Filiżanka do herbaty ma zwykle pojemność około 200-250 ml, a średnica spodka może wynieść nawet 15 cm i więcej.

Ceramika i porcelana kostna

Każdy z materiałów, z których wykonuje się filiżanki, czajniczki czy inne modele w zastawie (dzbanek, mlecznik, talerze, miski), ma swoje zalety. Niekiedy jednak, w przypadku najbardziej ekskluzywnych zestawów, ograniczeniem może być wysoka cena. Nie trzeba jednak przepłacać, by mieć w domu naczynia czarujące zalotnym połyskiem!

  • Porcelana – elegancka, solidna, odporna na wysokie temperatura, a dodatkowo będąca ozdobą sama w sobie. Niestety jest materiałem, który źle znosi uderzenia i może być krucha. Filiżankę z czajniczkiem nie zawsze też można myć w zmywarce – warto zapoznać się z instrukcją od producenta.
  • Porcelana kostna (inaczej bone china) – filiżanka z czajniczkiem wykonane z takiej porcelany są wyjątkowo cienkie i lekko transparentne, a do tego bardzo solidne. Materiał ten uchodzi za najbardziej wyrafinowany i iście królewski. Jednak zestaw z porcelany kostnej może osiągnąć bardzo wysokie ceny.
  • Ceramika – nieco cięższa od klasycznej porcelany, ale za to bardziej wytrzymała i odporniejsza na stłuczenia.

Filiżanka z czajniczkiem w dowolnym stylu

Filiżankę z czajniczkiem do herbaty lub kawy można dopasować do każdego rodzaju wnętrza – producenci stale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Można także znaleźć duety utrzymane w stylu nowoczesnym, których dekor projektują młodzi designerzy.

  • Styl prowansalski – najlepiej filiżanka z czajniczkiem biała, porcelanowa, lekka, misternie rzeźbiona i z kwiatowym dekorem albo gładka.
  • Styl klasyczny – podobne zalecenia jak w przypadku provence. Można też wybrać modele na przykład pozłacane i z bardziej wymyślnym dekorem, nawiązującym do wnętrz pałacowych.
  • Styl rustykalny – świetnie sprawdzi się filiżanka z czajniczkiem wykonana z nieco cięższej ceramiki.
  • Styl skandynawski – biel, szarość i beż to zawsze dobry wybór. Można także postawić na subtelny dekor geometryczny, który doda aranżacji rumieńców.
  • Styl nowoczesny – polecane są filiżanki i czajniczki bardziej zgeometryzowane, a ich formy mogą być połączeniem klasyki z nowoczesnym wzornictwem. Ciekawie zaprezentują się nadruki wykonane przez młodych artystów.
  • Styl orientalny i boho – mile widziane dalekowschodnie inspiracje, w końcu Chiny są ojczyzną porcelany!

Filiżanka z czajniczkiem pomaga codziennie celebrować picie kawy czy herbaty. Stanowi również doskonały pomysł na prezent. Dostępne są modele o różnych formach i dekorach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.