Filiżanki porcelanowe

Filiżanki porcelanowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Filiżanki porcelanowe-poradnik Westwing

Wszystkie gorące napoje smakują jeszcze lepiej, kiedy są podane we właściwy sposób i we właściwym naczyniu. W tym celu wymyślono różnego rodzaju kubki i szklanki. Jednak najbardziej eleganckim naczyniem do picia są filiżanki. Zarówno kawa, jak i herbata od wieków serwowane są właśnie w nich.

Ostoją klasycznej elegancji są filiżanki porcelanowe. Porcelana to najszlachetniejszy materiał, z którego tworzy się zastawę stołową. Wykonane z niej naczynia są niezwykle trwałe, dzięki czemu mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przedstawiamy krótką historię porcelanowych filiżanek i podpowiadamy, jak odpowiednie dobrać naczynie do gorącego napoju.

filiżanki porcelanowe zdobione

Filiżanki porcelanowe i ich historia

Masa porcelanowa została wynaleziona w Chinach już 1300 lat temu i od razu zaczęto wykorzystywać ją do tworzenia czarek do picia herbaty. Tajniki produkcji porcelanowych, chińskich naczyń były tak pilnie strzeżone, że w Europie pojawiły się dopiero w XVIII wieku. Stało się to w Dreźnie za sprawą Jana Fryderyka Boetgera, który był alchemikiem na dworze Augusta Mocnego. Naukowiec, po latach prób, odtworzył proces produkcji chińskiej porcelany.

Zaraz po tym odkryciu powstała pierwsza i znana na całym świecie fabryka porcelany w Miśni. W 1720 roku zaczęto tam stosować farby do porcelany, dzięki czemu zyskała ona niesamowite ozdoby w postaci kolorowych wzorów. Zastawa wykonana z tego materiału stała się tak cenna, że zaczęto nazywać ją białym złotem, a za jeden serwis do herbaty można było kupić kilka wiosek.

Filiżanki porcelanowe szybko stały się ulubionym i najwłaściwszym naczyniem służącym do podawania i picia herbaty. Na dobre zagościły na królewskich dworach i w magnackich rezydencjach. Do dziś porcelanowa zastawa jest synonimem niezwykłej elegancji z luksusową duszą.

filiżanki porcelanowe w kwiaty

Jak powstają filiżanki porcelanowe?

Porcelana jest najszlachetniejszą i najbardziej elegancką odmianą ceramiki. Od wielu lat filiżanki porcelanowe wytwarzania się praktycznie w ten sam sposób. Ten złożony proces nadal wymaga precyzji i umiejętności.

  • Gotową masę porcelanową składającą się z kaolinu, skalenia i kwarcu wlewa się do wcześniej przygotowanych form.
  • Po wstępnym wyschnięciu uformowaną masę wyjmuje się z formy, usuwa się nierówności i nadmiar masy oraz ręcznie dokleja się do uszko. Wówczas produkt zyskuje już kształt filiżanki.
  • Następnie jest wypalany w piecu w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza.
  • Po wystygnięciu filiżanki moczy się w płynnym szkliwie i po raz drugi poddaje się je procesowi wypalania. Wówczas filiżanki uzyskują swój połysk i gładkość.
  • Ostatni etap produkcji filiżanek to ich dekorowanie. Niektóre filiżanki porcelanowe są ręcznie malowane, inne zdobi się za pomocą kalkomanii. Na koniec, znowu wkłada się je do pieca, żeby utrwalić naniesione na nie kolory.

filiżanki porcelanowe ręcznie malowane

Filiżanki porcelanowe do herbaty

Mawia się, że każda filiżanka dobrej herbaty jest wyimaginowaną podróżą. Dlatego niezwykle ważne jest żeby ten napój był podany we właściwym naczyniu. Filiżanki do herbaty zawsze występują w parze ze spodkiem. Brzeg naczynia powinien być znacznie szerszy od jego podstawy — to cecha rozpoznawcza filiżanek do herbaty.

Specjalnym rodzajem filiżanki do herbaty jest tak zwana filiżanka z dzbankiem. Służy nie tylko do podawania, ale także do zaparzania herbaty. Naczynie jest wyposażone w specjalnie sitko, w którym umieszczany jest susz herbaciany. Często sprzedawane jest w komplecie z podgrzewaczem. Pod ustawioną na stojaku filiżanką umieszcza się niewielką świeczkę typu tealight. Taki zestaw przydaje się szczególnie w chłodne dni, pozwalając dłużej delektować się gorącym trunkiem.

filiżanki porcelanowe do herbaty

Filiżanki porcelanowe do kawy

Porcelanowe filiżanki do kawy to także synonim klasy i elegancji. Filiżanka do kawy ma nieco inny kształt niż ta do herbaty. Jej brzeg ma średnicę niewiele większą do dna. Także zwykle występuje ze spodkiem. Jej pojemność jest uzależniona od rodzaju kawy, która ma zostać w nim podana. Poniżej lista najpopularniejszych rodzajów kaw z informacją w jakiej filiżance powinna być podana.

  • Espresso to tak zwana „mała czarna”. Podaje się je w małej filiżance o pojemności do 70 ml, o cylindrycznym kształcie. Zaleca się, żeby miała biały kolor, żeby jak najlepiej podkreślała głęboką barwę napoju.
  • Cappuccino to kawa z dużą ilością mlecznej pianki, która tworzy charakterystyczną kopułkę. Ten napój podaje się ją w filiżance o pojemności około 200 ml i o „pękatym kształcie”
  • Latte to nic innego jak kawa z mlekiem. Podaje się ją w tradycyjnej filiżance, bez wybrzuszeń.
  • Americano to po prostu kawa z ekspresu. Można ją podać w każdej filiżance, która przypadnie do gustu.

filiżanki porcelanowe do kawy

Nowoczesne filiżanki porcelanowe

Porcelanowa filiżanka do herbaty kojarzy się przede wszystkim z delikatnym naczyniem w białym lub kremowym kolorze, malowanym w kwiatowe wzory. Tymczasem dzięki pomysłowości współczesnych projektantów miłośnicy eleganckiej zastawy stołowej mogą cieszyć się znacznie szerszym wachlarzem możliwości. Nowoczesne filiżanki porcelanowe mają żywe, wyraziste kolory — od żółtego, zielonego, czerwonego aż po pomarańczowy, różowy, a nawet czarny. Dla uzyskania bardziej oryginalnego efektu na stole często zestawia się ze sobą naczynia w kontrastowych barwach. Ciekawie prezentują się też monochromatyczne aranżacje, na które składają się filiżanki w różnych odcieniach tego samego koloru. Uwagę przykuwają nietypowe kształty naczyń. Duża popularnością cieszą się filiżanki o wyraźnie zarysowanym, geometrycznym profilu. Kwadratowe czasze i trójkątne uchwyty idealnie wpisują się w charakter nowoczesnych wnętrz w stylu minimalistycznym. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych serwisów, oryginalne naczynia służą nie tylko do podawania herbaty, ale też pełnią funkcje dekoracyjne, dumnie prezentując się na przeszklonych półkach.

filiżanki porcelanowe białe

Filiżanki porcelanowe — ponadczasowy upominek

Elegancki zestaw filiżanek porcelanowych to wspaniały pomysł na prezent. Taki podarunek ucieszy zwłaszcza państwa młodych. Na prezent ślubny najlepiej wybrać klasyczną, białą porcelanę. Proste naczynia sprawdzą się zarówno w tradycyjnych, jak i nieco bardziej nowoczesnych aranżacjach. Interesującą propozycją mogą być grawerowane filiżanki z porcelany. Na zamówienie naczynie zostanie ozdobione dyskretnym napisem. Można umieścić na nim imiona młodej pary lub datę ślubu.

Pojedyncza filiżanka porcelanowa do herbaty z zaparzaczem będzie natomiast świetnym prezentem dla przyjaciółki. Warto podarować ją w komplecie z puszką dobrej herbaty.