Fioletowe krzesła

Fioletowe krzesła

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Fioletowe krzesła-poradnik Westwing

Fiolet stanowi synonim wyrafinowanej elegancji. To kolor romantyków, kreatywnych, niespokojnych dusz i wielbicieli lekko pałacowego szyku. Pozwala się wyciszyć i zebrać myśli, jednak nie każdemu podoba się w nadmiarze. Warto go więc wprowadzać stopniowo – w postaci mebli i dodatków. Godnym polecenia rozwiązaniem są fioletowe krzesła.

Krzesła fioletowe wykonuje się z różnych materiałów, a każdy z nich określa ich właściwości stylistyczne. Tworzywa sztuczne to domena mieszkań nowoczesnych z wpływami pop-artu, a drewno i fantazyjna metaloplastyka – przytulnych wnętrz prowansalskich. Z kolei eleganckie krzesła nawiązujące do ludwików odnajdują się w aranżacjach spod znaku buduaru damy.

Kolor o różnych obliczach

Fioletowe krzesła to termin pojemny, ponieważ obejmuje różne odcienie tej wspaniałej barwy. Wśród nich warto zwrócić uwagę na takie, jak:

Fuksja – soczysty odcień fioletu z domieszką różu. Dodaje energii i pobudza wyobraźnię. W wersji Radiant Orchid został uznany za kolor roku 2014 przez Instytut Pantone.

Marsala – to z kolei barwa roku 2015. Można ją zdefiniować jako „brudne bordo”, sytuuje się gdzieś pomiędzy purpurą, czerwienią a fioletem. To kolor mocny, intensywny i bardzo elegancki. Fioletowe krzesła w odcieniu marsali będą zatem doskonałym wyborem – nie zdominują wnętrza, a dodadzą mu modnego szyku.

Lilia i lawenda – najsubtelniejsze odcienie fioletu. W przeciwieństwie do ognistej fuksji pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Lawendowe i liliowe krzesła to doskonały wybór do wnętrza prowansalskiego. W końcu kwiat lawendy jest symbolem południa Francji!

Fioletowe krzesła klasyczne i nowoczesne

Trudno jednoznacznie podzielić fioletowe krzesła na klasyczne i nowoczesne. Dużo zależy od indywidualnego smaku, a należy pamiętać, że współczesne wnętrza kochają eklektyzm. Pewnym kluczem mogą być jednak materiały, z których wykonuje się fioletowe krzesła.

Fioletowe krzesła klasyczne – tu można wskazać trzy podstawowe typy. Po pierwsze, proste krzesła drewniane pomalowane na pastelowe odcienie fioletu, głównie liliowe i lawendowe. Doskonale sprawdzają się w tonących w bieli i kwiatach wnętrzach prowansalskich oraz shabby chic. Jako ciekawy kontrapunkt – również w skandynawskich. Po drugie, krzesła metalowe, czyli przykład rzemiosła z gatunku metaloplastyki. Po trzecie, eleganckie krzesła przypominające fotele. Formą nawiązują do klasycznych ludwików i są tapicerowane pluszem. To materiał, który kojarzy się z wnętrzami pałacowymi. Stanowią świetny wybór do salonu w stylu francuskim.

Fioletowe krzesła nowoczesne – czyli modele wykonane z tworzyw sztucznych i inspirowane klasykami XX-wiecznego designu, takimi jak „DSW”, „Panton” czy „Louis Ghost”. Świetnie sprawdzają się w aranżacjach w stylu modern, szczególnie w wydaniu popartowym – z mocnymi akcentami barwnymi.

Aranżacja z fioletowym akcentem

Fioletowe krzesła to design dla odważnych, kreatywnych, a przy tym romantycznych osób. Już jedno krzesło o tej barwie będzie ciekawym akcentem dynamizującym aranżację. Krzesła lawendowe niosą jednoznaczne skojarzenie: styl prowansalski. Na białym tle ich piękno zyskuje doskonałą ekspozycję. Warto wspomnieć, że białe, kremowe i jasnoszare meble stanowią idealne sąsiedztwo dla fioletowych krzeseł. Inne „przyjazne” barwy to czarna, srebrzysta i różowa. Dodając fioletowe krzesła do aranżacji w wydaniu nowoczesnego glamouru, zyskuje się klimat eleganckiego buduaru XIX-wiecznej damy. Nie należy bać się także innych szykownych barw, jak wspomniane fuksja, marsala czy bordo. Srebrzyste dodatki w ich towarzystwie to współczesny sznyt najwyższych lotów.

Eleganckie, romantyczne, a niektórzy sądzą, że nawet… tajemnicze. Fioletowe krzesła zyskują coraz większą popularność we współczesnych wnętrzach. Najlepszym świadectwem jest świat mody i designu, gdzie popularne odcienie Radian Orchid i marsala brylują na wybiegach oraz pokazach.