Formy do pieczenia

Formy do pieczenia

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Formy do pieczenia-poradnik Westwing

Krucha beza, kolorowe muffiny, pizza i lasagne — wszystkie te dania łączy jedna cecha — żeby je przygotować, potrzebne są formy do pieczenia.

Powszechnie wiadomo, że żadne ciasto nie smakuje tak dobrze jak to przygotowane w domu. Również domowa pieczeń, czy zapiekanka makaronowa prosto z piekarnika nie mają sobie równych. Żeby także wyglądały smakowicie, warto przygotować je w oryginalnych formach do pieczenia. Dzięki nim potrawy zyskają eleganckie, a czasem zabawne kształty. Podpowiadamy, jakie są rodzaje i jak wybrać formy do pieczenia.

Formy do pieczenia — rodzaje

Na sklepowych półkach można znaleźć formy do pieczenia w najróżniejszych kształtach i w ciekawych kolorach. Duża ilość modeli możne sprawić, że ciężko będzie zdecydować się na ten jedyny. Poniżej kryteria według których można podzielić formy do pieczenia na różne rodzaje.

  • Materiał — formy do pieczenia najczęściej różnią się między sobą materiałem, z którego je wykonano. W sklepach znajdziemy foremki: blaszane, silikonowe, szklane, ceramiczne lub papierowe.
  • Kształt formy do pieczenia to także kształt ciasta lub potrawy, które zostaną w niej zrobione. Dużą popularnością cieszą się formy w kształcie serc, liter, czy zwierzątek — dzięki nim można wyczarować prawdziwe kulinarne cuda.
  • Zastosowanie — różne formy stworzono do wypieku innego rodzaju potraw. Możemy wyróżnić formy: do ciast, tortów, babek, do tarty, do pizzy, chleba i do muffinów.

Jak wybrać formy do pieczenia?

Wybierając formy do pieczenia, najpierw należy zwrócić uwagę na ich przyszłe zastosowanie. To zdeterminuje kształt. Następnie warto wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonana jest forma. Nadal najpopularniejsze są formy blaszane, które łatwo utrzymać w czystości. Jednak, ich wewnętrzna strona nie jest pokryta warstwą ceramiczną lub tefolonową, mogą zardzewieć. Coraz częściej stosuje się foremki silikonowe. Ich ogromną zaletą jest niska cena i wesołe kolory. Ciasto upieczone w takiej formie nie przywiera do brzegów i łatwo je wyjąć.

Do zapiekanek i pieczeni częściej wybiera się formy ceramiczne lub szklane. Takie modele mają elegancki wygląd, więc można w nich serwować danie.

Akcesoria do formy do pieczenia

Nowoczesne formy do pieczenia pozwalają na zrobienie potraw, które nie tylko będą świetnie smakowały, ale także będą miały nietuzinkowy wygląd. Żeby jeszcze łatwiej było wyczarować kulinarne cuda lub je przetransportować, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Wśród nich warto wymienić:

  • Przykrywkę z uchwytem, która umocowana do formy do pieczenia, pozwoli bezpiecznie przetransportować ciasto lub zapiekankę,
  • Podkładka pod foremki odporna na wysoką temperaturę pozwoli ochronić blat kuchenny
  • Rękawica kuchenna jest niezbędna podczas wyjmowania rozgrzanej formy z piekarnika.
  • Pędzelek kuchenny, w razie potrzeby, pomoże równo rozprowadzić oliwę na całej powierzchni formy.

Nadchodzące promocje