Fotel art déco

Fotel art déco

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Fotel art déco-poradnik Westwing

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste…” Na czole opaska z piórkiem, w ustach długa fifka. Z pędzącego automobilu wprost w magię ruchomych obrazów kinematografu. Wieczór na dancingu, by po szalonym charlestonie, wrócić do domu i rzucić znużone ciało w objęcia  <strong>fotela art déco</strong>.

<strong>Art déco to modny cały czas styl</strong>, obejmujący okres od około 1905 do 1950 roku. Nazwa tego stylu to zbitka dwóch francuskich słów: „art”, czyli „sztuka” oraz skrótu od „décoratif”, czyli „dekoracyjny”. Art déco, <strong>dzisiaj już tak klasyczny</strong>, w momencie swoich narodzin był epifanią osadzonej w tradycji nowoczesności i radosnym wybieganiem w przyszłość. Nie dziwi więc, że po tylu latach od swego powstania wciąż wydaje się z jednej strony nowoczesny, z drugiej – zresztą jak cała sztuka tego okresu – <strong>retro</strong>.

Modne art déco

Styl art déco to wytworność, luksus i elegancja. Wyraz prestiżu i świadectwo dobrobytu. Geometryczne kształty, inspirowane sztuką starożytnego Egiptu i Dalekiego Wschodu. Wszechobecny blask i jakość, wyrażona obecnością marmuru, kości słoniowej, stali, szkła i drogocennych tkanin. We wnętrzach powściągliwe jasne kolory lub charakterystyczne połączenie czerni z bielą. Dostojne, ciemne meble. Przedmioty codziennego użytku zaczarowane w drogocenne precjoza. Dobry smak.

Fotel art déco

Fotel art déco to mebel stylowy, którego elegancki sznyt wyraża się poprzez jakość materiału, a nie bogactwo ornamentów. To mebel stabilny, z wygodnym siedziskiem, szerokim oparciem, najczęściej obity skórą, aksamitnym pluszem lub inną szlachetną tkaniną. Wrażenie masywności równoważone jest tu lekkością falującej linii lakierowanych na wysoki połysk poręczy lub giętkością opływowych kształtów.

Salon art déco

Salon w stylu art déco charakteryzuje się symetrią i harmonią wnętrza. Fotele, sofa, stół i krzesła sprawiają wrażenie ciężkich, a zarazem proporcjonalnych. Ozdobione fornirem, lakierowane lub emaliowane na wysoki połysk. Utrzymane raczej w ciemnych barwach kontrastują z jasnym kolorem ścian. Na dodatkach, takich jak dywany, poduszki, bibeloty, widnieją charakterystyczne, geometryczne wzory. Na podłodze jasny, błyszczący parkiet.

Współczesne art déco

Atrybutem współczesnej sztuki aranżacji wnętrz jest eklektyzm. Oryginalną kreacją wnętrza jest na przykład zestawienie nowoczesnego stołu, fotela art déco i etażerki z akrylu. Dobrze urządzone współczesne wnętrze w stylu art déco zachwyci umiejętnym połączeniem luksusowych mebli i dodatków art déco ze sprzętami prostymi i lekkimi.

Fotel w stylu art déco doskonale podkreśli dostojny charakter pomieszczenia nadając mu cechy wytwornej elegancji. Ozdobny swą wyrazistą formą, stylowy i oryginalny zachwyci tych, którzy nie lubią przesady w zdobnictwie, poszukujących połączenia klasyki i nowoczesności. W towarzystwie na przykład prostej sofy o zaokrąglonych kształtach nawiązujących do stylu art deco tapicerowanej szlachetną tkaniną o intensywnej, głębokiej barwie oraz szklanej ławy stworzy niepowtarzalny klimat. To design nawiązujący do lat dwudziestych ubiegłego wieku, a jednocześnie współczesny i nieszablonowy.